Brytyjskie wojska powietrznodesantowe

wiceadmirał_Maciek

Brytyjskie wojska powietrznodesantowe

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

Witam!
mam pytanie. Iloma dywizjami pow-des. w czasie II wś dysponowali Brytyjczycy? W książkach spotykam się z dwoma, 1 i 6, ale nie wiem, czy mam pełne informacje. Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć, jaka była różnica pomiędzy brytyjską brygadą pow-des, a polską 1 SBS (chodzi mi głównie o stany osobowe)? Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Polski SBS stan osobowy wg O.d.B - 2 725 [stan faktyczny w Arnhem 1 680]

Brytyjska Dywizja Spadochronowa liczyla wg O.d.B. - 12 148, zas Brygada liczyla okolo 2 500 luda [do Arnhem wylecialo 2 212]
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Leszek
Posty: 151
Rejestracja: 2004-01-06, 09:42
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Leszek »

1 Dywizja Spadochronowa - dowódca gen. Urquahart, rozbita pod Arnhem, nie odtworzona.

6 Dywizja Spadpchronowa - dowódca gen. Gale - desantowała w Normandii i nad Renem w marcu 1945.
Głupota nie boli...ale męczy bliźnich
wiceadmirał_Maciek

Post autor: wiceadmirał_Maciek »

A czy ktoś ma może dane i strukturę takiej dywizji brytyjskiej?
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Mam taką książeczkę z serii Militaria "Czerwone Diabły". Tam jest wszystko, jak chcesz mogę ci jutro troszkę danych przepisać :-)
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

1 DYWIZJ POWIETRZNODESANTOWA 1941-45
Dowództwo
1 kompania łączności; 21 samodzielna kompania spadochronowa AAC (Pathfinder); 1 szybowcowy szwadron rozpoznawczy RAC (1 Air Landing Reece Squadron); szwadron czołgów lekkich RAC (Light Tank Squadron RAC)
Jednostki dywizyjne
Saperzy: 9 kompania; 261 kompania RE; 1,2,3 i 4 kompanie spadochronowe saperów RE (Para Squadron); 1,9 i 591 kompanie szybowcowe saperów RE; 261 szybowcowa kompania techniczna saperów RE (261 Airborne Park Squadron)
Artyleria: 1 szybowcowa bateria artylerii lekkiej RA; 1 szybowcowy pułk artylerii lekkiej RA; 204 samodzielna bateria artylerii lekkiej RA; 1,2 i 5 szybowcowa bateria artylerii przeciwpancernej PA; 1 i 283 bateria lekkiej artylerii przeciwlotniczej RA
1 Brygada Spadochronowa
1,2 i 3 batalion spadochronowy; do lipca 1942 roku 4 batalion spadochronowy; od maja 1945 roku 13 batalion spadochronowy; 17 batalion spadochronowy; spadochronowy oddział medyczny RAMC
4 Brygada Spadochronowa
10,11 i 156 batalion spadochronowy; 133 polowy oddział medyczny RAMC
1 Brygada Szybowcowa
1 Border Regiment; 2 South Staffordshire Regiment; 7 King,s Own Scottish Borderers; 2 Oxford & Buckinghamshire Light Infrantry*; 1 Royal Ulster Rifles*; * - w 1943 roku przeniesione do 6 Brygady Szybowcowej; 458 i 223 szybowcowa bateria artylerii przeciwpancernej RA; szybowcowa kompania żandarmerii RMP; 181 polowy oddział sanitarny RAMC.


6 DYWIZJA POWIETRZNODESANTOWA 1943-45
Dowództwo
6 kompania łączności; 22 samodzielna kompania spadochronowa AAC (Pathfinder); 6 powietrznodesantowy pancerny pułk rozpoznawczy RAC; 1 powietrznodesantowy szwadron czołgów lekkich RAC
Jednostki dywizyjne
Saperzy: 3, 249 i 591 spadochronowa kompania saperów RE; 3 i 9 szybowcowa kompania saperów RE; 286 kompania techniczna saperów RE
Artyleria: 3 i 4 szybowcowa bateria artylerii przeciwpancernej RA; 53 Wochester Yeomanry i 2 szybowcowy pułk artylerii przeciwpancernej RA; 2 lekka szybowcowa bateria artylerii przeciwlotniczej RA
3 Brygada Spadochronowa
8 Midland Counties, 9 Home Counties i 1 Kanadyjski bataliony spadochronowe; od sierpnia 1945 roku 3 batalion spadochronowy.
5 Brygada Spadochronowa
12 i 13 batalion spadochronowy; od sierpnia 1943 roku 7 batalion spadochronowy
6 Brygada Szybowcowa
2 Oxford & Buckinghamshire Light Infrantry; 1 Royal Ulster Rifles; 12 Devonshire Regiment

Jednostki 6 DPD skierowane na Daleki Wschód w 1945:
4 szyb. bat. art. ppanc RA; 3 spad. komp. sap. RE; 22 sam. komp. spad. AAC (Pathfinder); 716 komp. spec. RASC; 225 pol. oddział med. RAMC.
Zablokowany