AW-101 dla MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

AW-101 dla MW

Post autor: Waldek K »

Zakładam nowy wątek, bo pojawiło się pierwsze zdjęcie naszego zmontowanego Marlina. Poza tym optymistyczne wieści mogły by zepsuć nastrój forumowym malkontentom z "głównego" wątku :lol:
Obrazek
Zdjęcie stąd https://pl-pl.facebook.com/MagazynLotni ... =3&theater
Widać osłonę radaru, brak rampy i chyba belka ogonowa nie jest łamana...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
szafran
Posty: 2195
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: AW-101 dla MW

Post autor: szafran »

Marlin to na Ślązaku. To swojski Merlin ;)

Szkoda, że tylko cztery. Zamiast marnować kasę na projekty, które nie powstaną w metalu wziąć i zamówić kolejne egzemplarze. Na czwórce AW-101 daleko nie zajedziemy. Patrz SH-2G.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Waldek K »

Pełna zgoda. Ta czwórka zastąpi najstarsze Mi-14. Myślę, że prędzej czy później pójdzie zamówienie na kolejne maszyny.
Tak, masz rację MERLIN, a nie Marlin :oops: Coś mnie się pozajączkowało
Edit
Jeszcze porównując z maszyną Royal Navy:
Obrazek
To nasza chyba ma odrobinę mniejszą osłonę radaru, faktycznie nie ma zawiasu na belce ogonowej i ma jakieś dwa prostokątne "wypustki" w miejscu rampy. Ciekawe co to może być? :roll:
Z resztą jest więcej drobnych różnic, np. okna z boku...
Edit2:
W ogóle tył kadłuba jest inny... :roll:
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Peperon »

Nie byłbym sobą, gdybym nie miał wątpliwości. Poza czyimś słowem nie ma żadnego dowodu, że ta maszyna ma być dla Polski...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: AW-101 dla MW

Post autor: dessire_62 »

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Waldek K »

Dzięki desire. Czyli można przyjąć, że autor zdjęcia Phil Adkin sobie jednak sprawdził zanim napisał :wink:
Więcej fotek naszej maszyny tego autora https://pl-pl.facebook.com/photo.php?fb ... =3&theater
Wygląda na to, że środek jeszcze pusty
Obrazek
Prawdę powiedziawszy to nabrałem wątpliwości co do rampy. Wprawdzie nie widać jej zarysu, ale maszyny bez niej mają tył kadłuba jak na zalinkowanym przeze mnie wcześniej zdjęciu maszyny brytyjskiej, czyli nieco węższą i z mniejszym skosem. Nasza zaś wygląda jakby jednak rampę miała? :roll:
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
SiSi
Posty: 219
Rejestracja: 2015-03-16, 14:11

Re: AW-101 dla MW

Post autor: SiSi »

Waldek K pisze: 2021-07-14, 11:29 Prawdę powiedziawszy to nabrałem wątpliwości co do rampy. Wprawdzie nie widać jej zarysu, ale maszyny bez niej mają tył kadłuba jak na zalinkowanym przeze mnie wcześniej zdjęciu maszyny brytyjskiej, czyli nieco węższą i z mniejszym skosem. Nasza zaś wygląda jakby jednak rampę miała? :roll:
Ladny widok. Miejmy nadzieje, ze za pierwszym kwartetem szybko pojawi sie nastepny.
Czekam z niecierpliwoscia, na artykul w prasie branzowej na ich temat. Zwlaszcza, na omowienie kwestii na ktore zwrociles uwage - belka, rampa etc. Wiadomo kiedy przylot do Polski?
...
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Peperon »

Waldek K pisze: 2021-07-14, 11:29 Dzięki desire. Czyli można przyjąć, że autor zdjęcia Phil Adkin sobie jednak sprawdził zanim napisał :wink: ...
Dołączam się do podziękowań Waldka. To już jest konkret :brawo:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Waldek K »

„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Peperon »

Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Waldek K »

Ładny?
Obrazek
https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/ ... e=61ABD424
Edit: zapomniałem o najważniejszym - to już nasza druga maszyna :!:
Ostatnio zmieniony 2021-11-06, 20:57 przez Waldek K, łącznie zmieniany 1 raz.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: AW-101 dla MW

Post autor: dessire_62 »

Waldek K pisze: 2021-11-06, 20:16 Ładny?
Śliczny, żeby tylko te szachownice były takie jakie mają być. :-D
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: AW-101 dla MW

Post autor: m_k »

Chyba już widziałem zdjęcie w całości (nie fotomontaż) - gdybym wiedział, że koledzy jeszcze nie widzieli, to bym dał link - a teraz nie mogę znaleźć. :(
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Peperon »

dessire_62 pisze: 2021-11-06, 20:56 Śliczny, żeby tylko te szachownice były takie jakie mają być. :-D
Też mnie zastanawiało co jest nie tak ze znakami i znalazłem.
Szachownica-lotnicza.jpg
Szachownica-lotnicza.jpg (57.12 KiB) Przejrzano 2532 razy
Nie wiem komu to przeszkadzało...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Waldek K »

Heraldykom przeszkadzało. Ponoć teraz jest zgodnie z zasadami heraldyki. Szlag mnie trafia na samą myśl...

m_k, to zdjęcie, które zamieściłem, to nie fotomontaż.

Dodano po 2 godzinach 32 minutach 48 sekundach:
I pierwszy wzlot drugiej maszyny (fot. z tego samego źródła)
Obrazek
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: AW-101 dla MW

Post autor: Marmik »

Waldek K pisze: 2021-11-07, 14:30Heraldykom przeszkadzało. Ponoć teraz jest zgodnie z zasadami heraldyki. Szlag mnie trafia na samą myśl...
Niestety, rok 1993 to potworny kryzys tradycji. Nie dość, że szachownice to jeszcze proporzec MW. Zresztą w obronie dawnego proporca, zarzucając heraldykom co najmniej niewłaściwą interpretację, wypowiadał się już niejeden specjalista. A że guziki marynarskie do dziś są z krzyżem Grunwaldu, a nie z kawalerskim to jakoś wtedy im nie przeszkadzało. I nie tylko to. Wprawdzie jest już guzik wz. 2019 wprowadzony rozporządzeniem z 2 grudnia 2019 r, ale de facto wszystkie mundury nadal są dostarczane z guzikami wz. 1952, kiedy to starano się ostatecznie zlikwidować wszelkie powiązania z przepisami przedwojennymi. Jeśli chodzi o sprawy symboli i ubiorów to niestety od dawien dawna panuje u nas zasada, że ludzie "lubią się czymś zapisać w historii", a czy to lepsze lub mądre to już sprawa drugorzędna. A że wymiana jest możliwa szybko to dowiedziono, gdy GRA nakazał wszystkim, w tym marynarzom wymienić model obuwia ćwiczebnego na nowy, ciemnobrązowy. Poszło piorunem, a ponadprzeciętne zaangażowanie ŻW można było wręcz "podziwiać". W sumie kupka prawie nieużywanych lub mało zużytych sortów mundurowych w mojej szafie jest już bardzo pokaźna, a przeżyłem więcej zmian przepisów mundurowych niż dowódców MW.
Problem jest taki, że te pozornie błahe zagadnienia, na które nie zwraca większej uwagi ani szerszy odbiorca, ani nawet sam użytkownik, prowadzą do zacierania pewnych tradycji. Choć czasami owo zacieranie jest uzasadnione duchem czasu lub nieistotnością problemu to w tych przypadkach jest całkowicie nieuzasadnione.

Natomiast co do Merlinów to - niezalenie od patrzenia na relację koszt/efekt - klamka zapadła i pozostaje się cieszyć, że piloci już wkrótce otrzymają nowoczesne maszyny.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ