Fregaty rakietowe - Miecznik

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: Piotr S. »

Przypomniała mi się planowana modernizacja ORP Ślązak , pytanie kiedy to ruszy ? jakie rakiety tam będą i ile ich będzie ?
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1098
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: peceed »

Grulgor pisze: LCF jest fregatą przeciwlotniczą, Miecznik jest fregatą wielozadaniową.
Znakomicie się składa, bo komory VLS Mk.41 są wielozadaniowe ;)
Grulgor pisze: Mówienie że 32 to za mało "bo ja wolałbym więcej" patrząc nawet na projektowane lub budowane okręty przypomina mi raczej koleżeńską dyskusję o motoryzacji
A co przypomina mówienie "32 komory wystarczą"?
("za to dodajmy moduł do czyszczenia niedźwiedzi polarnych z wycieków ropy")
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: Grulgor »

peceed pisze: Znakomicie się składa, bo komory VLS Mk.41 są wielozadaniowe ;)
wyrzutnie torpedowe na okrętach podwodnych też są wielozadaniowe. Powinni powrócić do tych starszych projektów, gdzie dodatkowe tuby instalowano na rufie :-)
peceed pisze: A co przypomina mówienie "32 komory wystarczą"?
("za to dodajmy moduł do czyszczenia niedźwiedzi polarnych z wycieków ropy")
ta kreatywna krytyka ma znacznie szerszy promień rażenia niż jednostki oparte na AH-140 :-) Oni wszyscy najwyraźniej popełniają ogromny błąd
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1098
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: peceed »

Grulgor pisze: ta kreatywna krytyka ma znacznie szerszy promień rażenia niż jednostki oparte na AH-140 Oni wszyscy najwyraźniej popełniają ogromny błąd
Oni tworzą jednostki nie na prawdziwą wojnę, tylko do wygodnej służby przez wiele lat. Tak aby dostarczyć jak najmniej i aby jak najszybciej potrzeba było kupić następców, podtrzymując biznes. Z punktu widzenia przemysłu okręty powinny starzeć się jak najszybciej, dostarczając jak najmniejszych możliwości modernizacyjnych i jak najmniej perspektywicznych. Więc jeśli armia strzela sobie w kolano rządając 32 wyrzutnie VLS zamiast 64, to żadnemu uczestnikowi gry rynkowej nie opłaca się oponować, bo każdy oferent może trywialnie zwiększyć tą ilość.
Nawet producent wyrzutni myśli perspektywicznie. Lepiej jest sprzedać 32 wyrzutnie teraz i 64 potem, niż po prostu 64 lub co gorsza 48 od razu. Przy czym budżety nie są z gumy, armia płacąc za 32 wyrzutnie jest skłonna zapłacić więcej niż za 64 w takim stopniu, że efektywny spadek zysków może nawet nie zaistnieć! A producent tych wyrzutnie jest monopolistą.
Armia jest od ******** pompowania na kasę.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Grulgor
Posty: 225
Rejestracja: 2020-03-03, 18:04

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: Grulgor »

Hiszpańska F-110 powstaje dla wygodnej służby? :-) odważnie :-) A skoro już ten przykład, co kosztuje najwięcej na takim okręcie? Czy VLS (przyjmując wartość dla 48 cel) jest chociaż na 7 miejscu? :-)
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1098
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: peceed »

Grulgor pisze: A skoro już ten przykład, co kosztuje najwięcej na takim okręcie? Czy VLS (przyjmując wartość dla 48 cel) jest chociaż na 7 miejscu?
Zależy na jakim poziomie granularności liczyć. 64 VLS-ów może być spokojnie w top-6. Jeśli liczymy z jednostką ognia typu SM-3 to jest na pierwszym miejscu. I to jest powód.
Przy koszcie jednostkowym 18 mln. dolarów za rakietę mogą ograniczyć ilość wyrzutni, bo na więcej ich nie stać. Ale do VLS-ów wejdą też pociski niskokosztowe.

Cała nadzieja Miecznika w tym, że jak już pojawi się i ugruntuje CAMM, to może pojawi się wyrzutnia specjalizowana VLS dla pocisków tego typu, nazwijmy ją roboczo CAMM-Shot.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 804
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: Edward Teach »



Nie wiem czy to dobrze wkleiłem. Może lepiej do działu psychole?
Edward Teach www.pdf-model.pl
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1098
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: peceed »

Edward Teach pisze: Nie wiem czy to dobrze wkleiłem. Może lepiej do działu psychole?
Jeśli Amerykanie rzeczywiście je wycofują, to może rzeczywiście nie byłoby głupim zacumować te okręty przy naszym brzegu i zrobić półstacjonarną bazę.
Zalew Szczeciński i Zatoka Gdańska.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: Piotr S. »

Tak się składa ,że czasami lubię przeglądać moje stare nagromadzone numery w tym min : Okręty Wojenne, gdzie w numerze 152 z 2018 roku
jest opis fregat Iver Huitfeldt, gdzie stwierdzono, że projekt powyższych fregat posiada pewne rozwiązania techniczne , które należy ocenić
jako dość poważne błędy konstrukcyjne min :
- Najgroźniejszym z nich jest zbyt wysoka sylwetka boczna okrętu , która stanowi doskonały cel dla rakiet bomb i pocisków artyleryjskich .
- Wysoko umieszczone wyrzutnie rakiet nie będą mogły być szybko zalane wodą zaburtową w razie uszkodzenia bojowego .
- Kontrowersyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie całej grupy sześciu bloków VLS bezpośrednio nad pomieszczeniem dziobowej maszynowni .
- Wszystkie diesel generatory zlokalizowano obok silników głównych co stanowi poważne zagrożenie w przypadku trafienia tych przedziałów min
torpedą .
- Mała liczba załogi stawia pod znakiem zapytania skuteczność drużyn przeciwawaryjnych .
- Złe rozmieszczenie artylerii przeciwlotniczej ze względu na dużą kubaturę modułów i masztów przez co artyleria ta ma bardzo ograniczone kąty
skutecznego ostrzału tak w poziomie a szczególnie w sektorze pionowym przy depresji lufy co wiążę się z efektywnym odparciem ataku kilku rakiet.

Pytanie brzmi czy powyższe wady dotyczą również Mieczników ? czy też w polskim projekcie są one zniwelowane ( jak rozwiązano je konstrukcyjne) czy są powielone ? Mnie zastanawia system OSU 35 czy dwie armaty są wystarczające i czy nie powinno ich być 3 lub 4 .
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1098
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: peceed »

Piotr S. pisze: - Najgroźniejszym z nich jest zbyt wysoka sylwetka boczna okrętu , która stanowi doskonały cel dla rakiet bomb i pocisków artyleryjskich .
Totalna bzdura - raz, że żyjemy w czasach że bomby "trafiają zawsze", coś jak w przypadku czołgów u których mniejszy rozmiar przestał się przekładać na wystarczająco mniejsze szanse uniknięcia trafienia. Pociski artyleryjskie spadają pod kątem większym niż 45 stopni, większa nadbudówka nie zmienia praktycznie niczego.
Piotr S. pisze: - Wysoko umieszczone wyrzutnie rakiet nie będą mogły być szybko zalane wodą zaburtową w razie uszkodzenia bojowego .
Generalnie bardzo mi się nie podoba ten układ, niskie wyrzutnie w części dziobowej są lepsze pod każdym względem, ale akurat nie wierzę że po trafieniu w VLS-y cokolwiek realnie pomoże okrętowi, a wydajność obecnych pomp może być całkowicie wystarczająca.
Piotr S. pisze: Kontrowersyjnym rozwiązaniem jest umieszczenie całej grupy sześciu bloków VLS bezpośrednio nad pomieszczeniem dziobowej maszynowni .
Nie jest to kontrowersyjne, tylko totalnie do pupy. Wyrzutnie to masa którą należy umieścić jak najniżej, i jak najdalej od witaliów okrętu.
Piotr S. pisze: Złe rozmieszczenie artylerii przeciwlotniczej ze względu na dużą kubaturę modułów i masztów przez co artyleria ta ma bardzo ograniczone kąty
Też się z tym zgadzam. Mój faworyt to artyleria "w rogach" mająca pole ostrzału zbliżone do 270 stopni.
Piotr S. pisze: Mnie zastanawia system OSU 35 czy dwie armaty są wystarczające i czy nie powinno ich być 3 lub 4 .
Powinno. Może nawet więcej. Limitowanie takich systemów to typowy przykład dziadowskich oszczędności w sytuacji gdy gros kosztów to radar, vls-y z rakietami i bieda-AEGIS. Brakuje też przeciwrakiet krótkiego zasięgu.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Piotr S.
Posty: 2314
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Fregaty rakietowe - Miecznik

Post autor: Piotr S. »

Testy silnika przyszłego ORP Wicher
https://portalstoczniowy.pl/testy-silni ... rp-wicher/


Szybko coś ten silnik zbudowano nawet bardzo, chyba ,że jest to gotowiec z zapasu ? Ciekawe co dzieje się na budowie ORP Wicher prawie trzy miesiące mineło już od położenia stępki a nie wiemy jakiego postępu dokonano ? przy budowie pierwszej fregaty.
ODPOWIEDZ