Kolory, kolorowanki, kolorowo

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: MacGreg »

Napoleon pisze: 2021-08-13, 11:30
Ostatnio ukazał się serial produkcji BBC w którym żona Henryka VIII Anne Boleyn, jest przedstawiana jako osoba czernoskóra!
Wiem :-) Ale mylisz podstawowe kwestie. Tu mamy do czynienia z licencja poetica - twórcy wolno wszystko. To nie jest dokument. Mnie to akurat też drażni, ale to kwestia indywidualnych gustów (tak samo jak czarne elfy w Wiedźminie - moim zdaniem absurd i rzecz niedopuszczalna, ale to jest przecież serial fantasy :-) ). To akurat nie jest żaden argument w kwestii wiarygodności.
Ad1. Przepraszam ale to Ty mylisz podstawowe kwestie.
Czarne elfy występują w fikcyjnym świecie wymyślonym przez autora.
Czytelnik w ramach licencja poetica moze je sobie wyobrazic jako czarne, różowe albo zielone.
Anne Boleyn w tym serialu nie została przeniesiona za pomocą czarów do innego baśniowego świata.
Była osoba z krwi i kosci i zapisała sie na zawsze w historii.
BBC w ramach szeroko zakrojonej akcji chce na siłę przeforsowac tezę że Anglia była zawsze multikulturowa.
Czy tak samo nie drazniłoby Ciebie gdyby w filmie "Upadek" Hitlera zagralby czarnoskóry aktor, a w filmie
"Sink the Bismarck!" pancernik pojawiłby się jako trzymasztowy zaglowiec???
Czy też Jagiełło pod Grunwaldem grany przez aktora na wózku inwalidzkim? licencja poetica???
Ale nie o pancernikach jest tu mowa.
BBC jest po prostu NIEWIARYGODNE
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Napoleon »

Czarne elfy występują w fikcyjnym świecie wymyślonym przez autora.
Czytelnik w ramach licencja poetica moze je sobie wyobrazic jako czarne, różowe albo zielone.
Anne Boleyn w tym serialu nie została przeniesiona za pomocą czarów do innego baśniowego świata.
MacGreg, wybacz, ale lekko mnie przerażasz. Gdyż do głowy by mi nie przyszło iż fakt, że jakaś stacja TV wyświetliła serial w którym XVI-wieczna królewska małżonka jest czarnoskóra (a raczej, że w jej roli obsadzono czarnoskórą aktorkę), pozwoli komukolwiek formułować wniosek, że ta stacja jest niewiarygodna. Przecież to jest kompletny absurd!!! Sapkowski, na podstawie którego zrobiono serial, nie pisał o czarnoskórych elfach. Itd. To jest to co nazwałem licencja poetica! Naprawdę tego nie rozumiesz?! Z przedstawianiem prawdy nie ma to nic wspólnego. Gdyż nie znam filmu lub serialu historycznego, który by przedstawiał historię taką jaka była. W Barbarzyńcach sama bitwa też nie jest przedstawiona zgodnie z tym co było, choć reżyser się starał. Ale nie był w stanie przedstawić wydarzeń takimi jakimi były, bo kłóciłoby się to z konwencją filmu lub szkodziło jego dramaturgii. Braveheart, który oglądałem z przyjemnością, kłóci się z faktami historycznymi tak, że aż zęby bolą. Przy tamtych nieścisłościach, czarnoskóra małżonka Henryka VIII to małe piwo. Tyle, że jej czarna skóra razić może każdego, a przy oglądaniu Walecznego Serca należałoby choćby z grubsza znać bieg historii by dostrzec przekłamania. Ale w życiu do głowy by mi nie przyszło, aby z tego powodu uznawać, że jakaś stacja TV lub inne media są niewiarygodne!!! Pogrążamy się w oparach absurdu!!!

Jeżeli na tej podstawie wyrabiasz sobie zdanie o mediach.... Już może nie będę komentował dalej.
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: MacGreg »

Myslę że nie ma podstaw do dalszej dyskusji.
Żyjemy w dwu różnych światach.
To co ja uważam za złe i naganne Ty akceptujesz bez zmrużenia okiem.
Tu nie jest miejsce na wypisywanie wszystkich grzechów BBC.

Teraz już jest
- Marmik :)
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Marmik »

MacGreg, nie jestem obeznany z brytyjskimi mediami, ale ładnych parę lat temu Wicher wrzucił tu taką grafikę.
kil-whit-killing-rocas-death-infidels-as-you-can-see-22324241.png
kil-whit-killing-rocas-death-infidels-as-you-can-see-22324241.png (163.83 KiB) Przejrzano 4773 razy
.
Oczywiście kolorowanie świata jest faktem i wciskanie na siłę w klasykę gatunku postaci tak, by było różnorodnie to na pewno nie ot tak sobie licentia poetica, ale działanie celowe i systematycznie realizowane.
Nie walcz z tym. To już przegrana sprawa. Skup się na tych, którzy jeszcze rozumieją, że są gdzieś granice. Może jak w jakimś filmie Martin Luter King lub Muhammad Ali zostaną przedstawieni jako biali lub np. Aborygeni to łyknę, że to tylko taka sobie licentia poetica.
Tak naprawdę wystarczyło dwadzieścia lat, by pokolorować w zasadzie cokolwiek i okrasić świat nachalną promocją multikulturowości. Nie to żeby sama w sobie była zła, ale koniec końców prowadzi do debat, gdzie całkiem poważnie proponuje się opodatkowanie białych na rzecz czarnych, bo dzięki swojej rasie przez pokolenia mieli lepszy start. Co potem? Opodatkowanie mężczyzn na rzecz kobiet? Opodatkowanie dzieci profesorów na rzecz dzieci magazynierów?

Wczoraj obejrzany najnowszy "Tajemniczy ogród". Stara i nowa wersja Dickona Sowbery. Resztę litościwie przemilczę.
Dickon Sowbery.jpg
Dickon Sowbery.jpg (128.37 KiB) Przejrzano 4773 razy
Przeniesienie klasyki Disneya na aktorskie wersje prócz wydojenia kasy też nie odbiega od obowiązującej linii:
"Piękna i bestia"
21751707_1307129212748748_4540678795942769453_n.jpg
21751707_1307129212748748_4540678795942769453_n.jpg (71.38 KiB) Przejrzano 4773 razy
21728772_1307129182748751_1495380185572931428_o.jpg
21728772_1307129182748751_1495380185572931428_o.jpg (69.26 KiB) Przejrzano 4773 razy
21751261_1307129176082085_8416874119389804006_n.jpg
21751261_1307129176082085_8416874119389804006_n.jpg (41.12 KiB) Przejrzano 4773 razy
"Mała syrenka"
70499789_2291267284334931_1409043349498757120_n.jpg
70499789_2291267284334931_1409043349498757120_n.jpg (14.32 KiB) Przejrzano 4773 razy
"Merida waleczna"
71091674_2291305514331108_9129524153873858560_n.jpg
71091674_2291305514331108_9129524153873858560_n.jpg (43.89 KiB) Przejrzano 4773 razy
... a nie... tu się lekko zagalopowałem.


Ale to naprawdę nie ten watek, więc jeśli ktokolwiek ma ochotę (?) kontynuować to zwyczajnie trzeba założyć nowy.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Coronavirus disease (COVID-19) outbreak

Post autor: Wojciech Łabuć »

Skoro offtop jest usankcjonowany poniekąd to... dlaczego robić problem z zmian w kolorze skóry. W którąkolwiek stronę. Przecież to ma znacznie dłuższą historię tylko wcześniej było w drugą stronę. Teraz przynajmniej jest dowolność - co się któremu twórcy podoba. A my się nie musimy na to złościć. Jak nam się nie podoba to nie oglądajmy.

Na dowód trochę przypominaczy:

Obrazek

Obrazek

Nie moje klimaty ale japoński Goku:

Obrazek

Zdecydowanie moje klimaty czyli Ged z "Ziemiomorza" Ursuli Le Guin:

Obrazek

Ged jest wstecznie opalony?

Można ciągnąc i ciągnąć ale czy to coś zmieni? Na koniec dam tylko przykład, że smarowanie twarzy nadal jest stosowane jak trzeba zrobić choćby latynosa :lol:

Obrazek

Dlatego wolę zazwyczaj książkę od filmu. Bo sam mogę mieć swoją licencję poetyczną i k... nikt mi nie będzie marudził, że jest zła albo niepoprawna politycznie/woke czy cokolwiek ktokolwiek po którejkolwiek stronie sobie wymyśli. :-D
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Marmik »

Offtop nie był usankcjonowany :) Temat dzielę i chwilę mi zajmie posprzątanie. Mam za swoje, że się w ogóle odezwałem.
No i nie mylmy podstawowej kwestii, czyli białych aktorów "udających" kolorowe role (z dowolnego powodu, np. z braku kolorowych aktorów na pewnym poziomie lub w ogóle - możemy np. dorzucić "Alternatywy 4") i kolorowych aktorów "nieudających" białe role (chyba, że znajdziesz przykłady malowania na biało). Jakiś cosplay pomińmy.

Znany mi przykład Scarlett Johansson jako Motoko Kusanagi został okropnie skrytykowany przez Azjatów. Moim zdaniem słusznie, ale nie raczej tylko z powodu tego, że nie do twarzy było jej w tej fryzurze :) Scenariusz się w tym miejscu obronił.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Wojciech Łabuć »

Wrzuciłem i "białasów" grających "niebiałasów" jak i "białasów" jako nadal "białasów" w rolach, które oryginalnie nie były "białe". Biały Gerd to chyba jakiś ukłon w stronę wiedźmina :D Z niezalinkowanych wcześniej to Johnny Deep jako Tanto choćby.

Obrazek

vs

Obrazek

Swoją drogą to tatuaże mi spłynęły jak zauważyłem, że aby "białas" przypominał "czerwonoskórego" to trzeba twarz "białasa" pomalować głównie na biało. Because logika. I przy okazji Marmik to co z białym malowanym na biało? To dopiero rasizm. :lol:

Marmik a ciemnoskóra aktorka pomalowana na zielono liczy się? Ekologiczna. Nie wiem czy to rasowe uprzedzenie i jak było w kanonie ale jestem pewien, że gdzieś na pewno ktoś poczuł się urażony bo teraz się generalnie robimy jacyś przewrażliwieni. Bo mu albo zielony się z ekoterroryzmem skojarzy albo "w Ameryce znów murzynów biją" albo jeszcze inny karygodny i niewybaczalny argument.

Obrazek

Dlatego mnie nie ruszają wszelkiego rodzaju zmiany w filmach. Tak długo jak film jest dobry to mam to w nosie. A jak zły to problematyka co nie tak z kolorem skóry raczej nie przyczyniła się do tego tylko kijowy scenariusz, realizacja czy drewniaki-aktorzy. I dlatego nadal wolę książki. Jeszcze mi nikt nie wystawił oceny na Rotten Tomatoes, czy jak to się nazywa, z powodu niezgodności mojej wizji z kanonem czy z wizją innej osoby :lol:

P.S. Piszę o nas "białasy" bo "różowiaki" wyglądałoby głupio 8)
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Marmik »

Wojciech Łabuć pisze: 2021-08-15, 03:41Marmik a ciemnoskóra aktorka pomalowana na zielono liczy się? Ekologiczna. Nie wiem czy to rasowe uprzedzenie i jak było w kanonie ale jestem pewien, że gdzieś na pewno ktoś poczuł się urażony bo teraz się generalnie robimy jacyś przewrażliwieni.
Nie liczy się, bo trzeba byłoby uwzględnić białą aktorkę pomalowaną na różowo (i to jeszcze córkę Lucasa), albo Azjatkę pomalowaną na sraczkowato. W kanonie Twi'lekowie mają w zasadzie wszystkie kolory tęczy, więc to najbardziej tolerancyjna rasa w Galaktyce ;)
Lunae_Minx.jpg
Lunae_Minx.jpg (29.55 KiB) Przejrzano 4690 razy
Oczywiście można dążyć do absurdu, ale jeśli tak to w sumie szkoda czasu.

Co do Tonto to pomijając, że Depp zagrał świetnie to i tak spłynęła na niego fala krytyki właśnie za "nieindiańskość" (możliwe, że był jakiś równie sławny Indianin do tej roli). To bywa nawet jeszcze bardziej precyzyjne, bo oburzeni pytali, czy nie ma już żadnej znanej japońskiej aktorki, że w "Wyznaniach gejszy'" główna rolę dostała Chinka? No cóż, tak znanej jak Zhang Ziyi nie ma. Nazwiska przyciągają. Może jakiś podatek od znanych aktorów na rzecz mniej znanych?

Natomiast faktem jest, że tak klasyka jak i nie-klasyka jest kolorowana i nie jest to przypadek lub wybieranie lepszego aktora. Nie mam pewności, czy "Ziemiomorze" w takiej formie w dzisiejszych czasach by przeszło (bo tak naprawdę wszystko o czym piszę stało się w ostatniej dekadzie, a nawet jeszcze krócej), niezależnie od tego, że taka forma też mi się nie podoba.
To ma też ciąg dalszy, bo gdy komuś znanemu proponuje się rolę transseksualną to zaraz powstaje larum, że odbiera się rolę transseksualistom, albo gdy pełnosprawnemu proponuje się rolę na wózku to lecą gromy, że odbiera się role niepełnosprawnym. Powstaje nagonka do tego stopnia, że czasami, w obawie o publiczne zarzucenie jakiejś fobii, ludzie rezygnują. I tak, w tym wypadku masz rację, że robimy się przewrażliwieni.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Wojciech Łabuć »

Ja wpadam teraz w enrage bo krąglutką zrobili różową. Skandal!

I o to mi chodzi, że się robi z igły widły. Od początku kina było obsadzanie ról w niekoniecznie mający sens sposób. Czasem się to broni, czasem nie. Twórca ma prawo do tego. My mamy prawo zagłosować nogami i portfelami. Ja preferuję robić to bardziej z uwagi na jakość filmu a nie rozdrabnianie się na kolor skóry.Mało tego. Według mojej wizji czy tego co przeczytałem czy tego co chciałbym to mam focha bo we wszystkich rolach powinny być Jessica Alba, Monica Bellucci, Jamie Chung, Elisabeth Hurley, Kylie Bunbury, Ming-Na Wen, Zoe Saladana, Scarlett Johansson, Charlize Theron, Hale Berry, Penelope Cruz, Mila Kunis, Rachel Weisz, Salma Hayek, Françoise Yip, Logan Browning itp. etc. We wszystkich rolach. Nawet męskich. A jak się piękniejsze połowy nie zgadza to są seksistowskie i zacofane!
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: MacGreg »

Ja tem problem widze inaczej.
W fikcyjnychfilmach gdzie graja fikcyjne postacie, nie widze zadnego problemu.
Ale w filmach pretendujących do przedstawiania realnej historii, a do tego połączonej z nachalną prpoagandą okreslonej ideologii, moim zdaniem jest to nie do zaakceptowania.
Popatrzmy na to z innej strony.
Społeczeństa zachodnie np USA W Brytania w całej swojej masie nie są zbyt lotne.
Młode pokolenie sporą część swojej "wiedzy" czerpie z filmów i TV.
To dla nich głównie przeznaczone są takie produkcje.
Ludzie bardziej ogarnięci, którzy czerpia swoją wiedzę z podręczników historii wiedzą że Anne Boleyn była biała. Ale moim zdaniem nie o nich tu chodzi.
Młodzi którzy nie zhanbili się przeczytaniem ani jednej książki, będą przekonani że była ona ciemnoskóra, no bo w telewizji pokazali.
Ma to udowodnic teze że GB była zawsze multikulturowa i że przez to jest silna. i spójna.
W Polsce chyba jeszcze tego nie widać , ale tu w 80% reklam występują ciemnoskórzy aktorzy.
Szczytem głupoty była reklama supermarketu przed Bożym narodzeniem pokazującą rodzinę z Indi lub Pakistanu kupująca tradycyjnego indyka i swiętującą Boże Narodzenie!!!
I nie wiem do końca wiem czy chodzi o pieniądze czy o ideologiczną propagandę.
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Wojciech Łabuć
Posty: 572
Rejestracja: 2020-04-15, 12:17

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Wojciech Łabuć »

Odpowiem anegdotą, niestety, z udziałem członków mojej rodziny. na szczęście nie tej najbliższej.

Bohaterami są J (syn wujka "po kądzieli", uczeń gimnazjum) i T (ciotka "po mieczu", nauczycielka w rzeczonym gimnazjum i to ucząca J). J spędzał u nas wakacje i skarżył się jacy to nauczyciele są głupi. Z szczególnym wskazaniem na T. Na pytanie dlaczego odpowiedział:

- Zadała nam pytanie "Kto wygrał II wojnę światową". To podniosłem rękę i odpowiedziałem, że 4 pancerni. Na co T kazała mi siadać i nie robić żartów. A przecież ja na poważnie odpowiedziałem. Czy ona nie ogląda telewizji?

Smoleń miał rację. Nie oglądaj telewizji bo będziesz miał(a) w głowie glizdy.

W kwestii takich durnych reklam to niestety bardziej martwię się, że to nawet nie poprawność polityczna tylko zwykła głupota. Kazali zrobić reklamę to zrobił. Tak jak na przykład rosyjski minister planuje eksport wieprzowiny:



A co do muzułmanów kupujących indyka na Boże narodzenie to się zdarza. O ile jest halal ale i tu nie wszyscy tego przestrzegają. Gorzej z wspomnianym wyżej towarem eksportowym. :x W ubiegłym roku na "gwiazdkę" dostałem drobne upominki od młodej muzułmanki z Sudanu oraz od starszej rodziny z Afganistanu. Z drugiej strony z tą rodziną miałem okazję jeść kolację na zakończenie Ramadanu. Zresztą nie tylko ja byłem zaproszony. Oczywiście znam przypadki w drugą stronę. Jak mi kilka lat temu inny mieszkaniec Afganistanu tuż przed Wigilią przyszedł i zaczął wykład jacy to my jesteśmy paskudni, bo będziemy świętować i tylko będziemy się obżerać baraniną i rybami to mu odpowiedziałem, że ja najbardziej to będę się objadał boczkiem. Nie odezwał się więcej i poszedł sobie. Dzień wcześniej widziałem jak Irlandczyk chciał mu sprzedać choinkę. Niestety to raczej nie był sarkazm tylko to co to Einstein wspominał obok wszechświata w pewnym powiedzeniu.

W telewizorni, kinach czy internecie pełno jest głupich informacji czy fałszywych teorii. I będą ludzie co to uwierzą, że czterej pancerni wygrali wojnę albo ziemia jest płaska. Zresztą nadmierna poprawność polityczna też jest formą głupoty. Nie raz nawet odbijającej się negatywnie na grupie, która miała być określonym działaniem "wsparta" - jak pewne działania w Szwecji, które w ramach nadmiernej ochrony "wyjątkowości zwyczajów" zaowocowały wzrostem sytuacji, gdzie "zupa była za słona". Z drugiej strony mamy w USA pobicia Sikhów w ramach niechęci do muzułmanów. Nadgorliwość połączona z głupotą nie jest dobrym miksem.

Na koniec coś do przemyślenia. Jak obsadzałby aktorów i jak wyglądałyby ich kostiumy i kolory, gdyby ten pan stał się mainstreamowym twórcą?

Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: MacGreg »

Reklamy ciekawe ?!?!?!
to niestety bardziej martwię się, że to nawet nie poprawność polityczna tylko zwykła głupota.
Ja natomist martwię się w jakim kierunku zmierza nasz świat? Moze ja po prostu jestem już za stary aby żyć w takiej rzeczywistości.
W Szkocji dzieci od lat 4 mogą same decydować z jaką płcią mogą się identyfikować, jakich toalet i szatni używac i jakigo imienia uzywać.
i to wszystko bez pytania rodziców o zgodę.
Tego nigdy nie zrozumię.
Czas chyba umierać!
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 964
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Gregski »

Jak dla mnie gdybym w filmie zobaczył czarną Annę Boleyn albo białego Nelsona Mandelę to bym się popukał w czółko i przełączył kanał bo nie spodziewałby się niczego mądrego po takiej produkcji.
...no ale ja to stary jestem...
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Awatar użytkownika
MacGreg
Posty: 592
Rejestracja: 2013-04-24, 19:58
Lokalizacja: Scotland

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: MacGreg »

Ja tez stary jestem.
Rok temu przestalem płacic TV licence. :dupa:
'There seems to be something wrong with our bloody ships today!' - Vice Admiral Sir David Beatty
Morskie Opowiesci YouTube
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: jogi balboa »

Przyłącznam się do loży podstarzałych szyderców.
Mnie drażniła już czarna Ginewra sprzątaczka w serialu o przyszłym królu Arturze. Równie dobrze mogli w tej roli obsadzić papugę.
Czarnej Anne Boleyn nie zdzierżę. To nie był elf z krainy pierdzieli, to postać historyczna, HISTORYCZNA. Tylko patrzeć jak w ramach licencja poetica przeniosą NASA do Liberii a w załodze Apollo 11 obsadzą Nelsona Mandelę.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Kolory, kolorowanki, kolorowo

Post autor: Marmik »

MacGreg pisze: 2021-08-15, 16:38W Szkocji dzieci od lat 4 mogą same decydować z jaką płcią mogą się identyfikować, jakich toalet i szatni używac i jakigo imienia uzywać.
i to wszystko bez pytania rodziców o zgodę.
No i odbiegamy od kolorowanek, ale tu rodzi się pytanie, czy jeśli rodzice szczerze martwiący się tym, że ich dziecko jest zdezorientowane i rozchwiane emocjonalnie (nawet jeśli w tym rozchwianiu sami czymś zawinili, np. sytuacją rodzinną) zechcą skorzystać z pomocy specjalisty to nie czy, tylko kiedy oznaczać to będzie, że trzeba rozważyć czy aby nie trzeba odebrać im praw rodzicielskich? Inna sprawa, że tak naprawdę wiele tu jest winy instytucji rodziny, która również niezbyt pasuje do dzisiejszego wygodnego świata (a dodatkowo próbuje się ją jeszcze osłabić), gdzie składanie poważnych zobowiązań coraz częściej jest traktowane jak frajerstwo. No i przypomniała mi się pewną ciekawostka odnośnie tajlandzkiego fenomenu transseksualności. Spory odsetek dzieci w tym kraju wychowuje się bez silnych wzorców męskich, a główną rolę odgrywają matki, babcie i ciocie. Kolejny fenomen to pewnego rodzaju kultura nieodpowiedzialności. Brak trwałego związku wpływa korzystniej na faceta, który jedyne z czym się ewentualnie później musiał liczyć to alimenty i jeżeli go na nie stać to może skakać z kwiatka na kwiatek, bez uznawania, że coś musi. Do tego dochodzi fakt, że społeczna kastracja młodych mężczyzn też postępuje. Nie chodzi o to, że wyrazem męskości jest napierdzielanie żony i dzieciaków raz w tygodniu, ale świadomość, iż rodzinę należy otoczyć opieką (w końcu to mężczyźni są z reguły silniejsi i w razie czego oni pierwsi będą się poświęcać), a obowiązkami podzielić się w miarę posiadanych zdolności i predyspozycji. Lans przesadnie silnych kobiet sprawia, że faceci w zawiązku zaczynają przypominać nieporadnych gówniarzy w rurkach. Czy to doprowadzi do tego, że w razie zagrożenia wypchną żonę i dziecko przed siebie? Nie wiem. Czy to lepiej? też nie wiem.
Wychowałem się w rodzinie bez wartości religijnych (pisze na wypadek oskarżeń o jakiś religijny opresyjny patriarchat). Moja Mama była bardzo silną kobietą, ale wychowałem się w tradycyjnym systemie i w chwilach zagrożenia rodzina opierała się na Tacie. I to działało.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
ODPOWIEDZ