Cztery tarany rzymskich statków znalezione u wybrzeży Sycylii.

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Edward Teach
Posty: 798
Rejestracja: 2006-09-22, 23:13
Lokalizacja: Gdańsk

Cztery tarany rzymskich statków znalezione u wybrzeży Sycylii.

Post autor: Edward Teach »

https://wideo.wp.pl/cztery-tarany-rzyms ... 218035329v

Na podstawie znalezisk badacze sugerują, że Rzymianie mogli być bardziej zdyscyplinowani, jeśli chodzi o konstruowanie swojej broni. - Kartagińskie tarany, mają na sobie inskrypcje boga Baala i są gorzej wykonane niż te rzymskie – powiedziała magazynowi The Times Valeria Livigni, szefowa sycylijskiego oddziału archeologii morskiej
Edward Teach www.pdf-model.pl
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Cztery tarany rzymskich statków znalezione u wybrzeży Sycylii.

Post autor: Napoleon »

Zastanawiam się na czym polegało to "gorsze wykonanie" taranów kartagińskich. I ciekaw byłbym porównania ich wyglądu (jeszcze w V-IV w p.n.e. tarany fenickie np. różniły się kształtem od greckich, co widać na ówczesnych wizerunkach).
No i trochę rozśmieszyła mnie informacja o tym, że znalezione statki były wyładowane ceramiką. Tak też mogło być, ale jak znam życie, to załadowane były ceramicznymi naczyniami/pojemnikami do przewozu określonych towarów płynnych lub sypkich.
lacek
Posty: 1
Rejestracja: 2021-09-04, 09:55

Re: Cztery tarany rzymskich statków znalezione u wybrzeży Sycylii.

Post autor: lacek »

To jest news naukowy przemielony przez "ogólną" gazetę, a wp nie przeprowadzało tego wywiadu tylko cytuje inny artykuł. Wydaje mi się, że wszystkie oceny wypowiedzi itp. można sobie darować. Znaleziono 4 rzymski tarany i tyle z tej informacji (mam nadzieję) wynika. Niech sobie każdy skojarzy jakiś artykuł w tego typu prasie na tematy którymi fachowo się zajmuje - ile przekłamań, skupiania się na nieistotnych szczegółach, które akurat wydały się interesujące dziennikarzowi który nie ma pojęcia o czym pisze.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Re: Cztery tarany rzymskich statków znalezione u wybrzeży Sycylii.

Post autor: Napoleon »

Nie wiem czy znaleziono 4 rzymskie tarany, bo z zamieszczonych informacji wynika, iż były tam też kartagińskie. News jest "popularny", ale może np. prezentowano zdjęcia wszystkich tych taranów? Bo wówczas można by je zobaczyć i choćby "na oko" ocenić czy się od siebie różnią czy nie. O to mi chodziło.
Nie czuję się jakimś specjalistą od czasów antycznych, ale po zachowanych wizerunkach okrętów można dość łatwo zauważyć, że konstrukcje greckie i fenickie nieco się od siebie różniły (wspomina o tym, pośrednio, nawet Herodot). Jak sądzę, z biegiem czasu następowała konwergencja, ale tym bardziej ciekaw jestem jak te tarany wyglądały.
Awatar użytkownika
Boruta
Posty: 702
Rejestracja: 2004-06-13, 22:09
Lokalizacja: Cosmopolis Sopot, Sarmatia
Kontakt:

Re: Cztery tarany rzymskich statków znalezione u wybrzeży Sycylii.

Post autor: Boruta »

"Dobro i zło nie istnieją, tak jak życie i śmierć. Jest tylko działanie. Walka"
- baron von Ungern-Sternberg, d-ca Azjatyckiej Dywizji Konnej
ODPOWIEDZ