Podwodne stawiacze min

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Podwodne stawiacze min

Post autor: cochise »

Już chyba o tym wspominałem, chodzi mi konkretnie typ Wilk. jak u nich wyglądało stawianie min? Nigdy nie widziałem zdjęcia, ani schematu jedynie kojarzę niewiele mówiący opis w "Torpedzie w celu'. Znalazłem taki rysunek:
Obrazek
Czy mieliśmy coś podobnego do środkowego schematu?
I kolejne pytanie, może toś wie, czytałem o francuskim op Rubis i jest tam podkreślane, że był intensywnie używany jako podwodny stawiacz min, bo Anglikom brakowało własnych, nigdy nie spotkałem się by w tej roli użyto Wilka, przecież był francuskiego pochodzenia, więc chyba nie problem z minami?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: m_k »

:-)

Jak widać różnie to rozwiązywano i możliwości było sporo.

Na typie Wilk było to dość wyrafinowane rozwiązanie. Na rufie znajdowały się dwie duże wyrzutnie niczym dużych rozmiarów wyrzutnie torped tylko z mechanizmem stawiania min. Pakowano tam kolejno po pięć min. Na rufie był magazyn na resztę zapasów.

W archiwum zachowały się bardzo szczegółowe dokumenty. Można go odtworzyc i uruchomić :lol:
DSC_0285.JPG
DSC_0285.JPG (49.26 KiB) Przejrzano 3423 razy

Powodzenia

PS. miny SM-5 to specyficzne miny właśnie do takich wyrzutni
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: crolick »

Tutaj masz przekrój z minami i całym uproszczonym mechanizmem
Miny WILK.gif
Miny WILK.gif (24.9 KiB) Przejrzano 3408 razy
cochise pisze: 2021-11-06, 07:29I kolejne pytanie, może toś wie, czytałem o francuskim op Rubis i jest tam podkreślane, że był intensywnie używany jako podwodny stawiacz min, bo Anglikom brakowało własnych, nigdy nie spotkałem się by w tej roli użyto Wilka, przecież był francuskiego pochodzenia, więc chyba nie problem z minami?
Tak - chodziło dokładnie o miny.
RUBIS miał prostą zrzutnię pionową (tak jak na tym schemacie - https://pl.wikipedia.org/wiki/Rubis_(19 ... %D0%B8.jpg )
Więc przebudowa na miny Vickersa była prosta.
Przebudowa całego mechanizmu WILKA (gdzie jak widzisz miałeś windy, tory minowe, mostek jak i dostosowane do rozmiarów min aparaty) byłaby bardzo kosztowna.
Gdzieś mam dokument z TNA na ten temat, ale generalnie dokładnie o to chodziło.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: cochise »

Wielkie dzięki, a byłem cały czas przekonany, że te klapy z tyłu to wt. Świetne rysunki, dlaczego nie ma ich w żadnej monografi naszych op? Swoją drogą skoro to taki wynalazek te miny to kto nam wcisnął taki nietypowy szajs? Czy może to był typowe dla francuzów, Rubis odstawał? No i kolejna sprawa, jak rozumiem miny jeździły w kadłubie sztywnym, czy bez min (bo te 35szt. trochę miejsca zajmuje) to co przy ich braku? Całkiem spory magazyn, w sam raz zawieźć zaopatrzenie na Maltę ;)
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4094
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: crolick »

Dlatego, że są dostępne tylko w archiwum a żaden z PT autorów monografii nie chciał ruszyć tam dupy (mogę się założyć, że skoro teraz są w internecie to "magicznie" pojawią się w kolejnych publikacjach :mrgreen: )

Sami chcieliśmy. Miny miały być "suche" i w kadłubie sztywnym.
40 szt.
Dobierano balast.
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: Waldek K »

Najistotniejsze jest to, cochise, że wszystkie 3 przedstawione przez Ciebie schematy przedstawiają "mokre" magazynowanie i stawianie min, a na Wilkach było "suche".
Też się zastanawiałem czemu Brytyjczycy nie wykorzystywali Wilka np. do akcji dywersji podwodnej, dostarczania agentów, zaopatrywania ruchu oporu, czy tym podobne...
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
m_k
Posty: 365
Rejestracja: 2018-08-01, 10:21
Kontakt:

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: m_k »

crolick pisze: 2021-11-06, 20:48 Dlatego, że są dostępne tylko w archiwum a żaden z PT autorów monografii nie chciał ruszyć tam dupy (mogę się założyć, że skoro teraz są w internecie to "magicznie" pojawią się w kolejnych publikacjach :mrgreen: )
Oj dałem tylko takie zdjatko malutkie :mrgreen:
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” Marszałek Józef Piłsudski

https://patronite.pl/Flota
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: Peperon »

Kiedyś w Okrętach 3D były przekroje Wilka oraz innych polskich okrętów.
Jako wkładki w ramach tematu numeru.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: cochise »

Waldek K pisze: 2021-11-06, 21:12 Najistotniejsze jest to, cochise, że wszystkie 3 przedstawione przez Ciebie schematy przedstawiają "mokre" magazynowanie i stawianie min, a na Wilkach było "suche".
Też się zastanawiałem czemu Brytyjczycy nie wykorzystywali Wilka np. do akcji dywersji podwodnej, dostarczania agentów, zaopatrywania ruchu oporu, czy tym podobne...
Tylko takie rysunki znalazłem a widać wspomniany nr Okrętów 3D mi umknął
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
Awatar użytkownika
Miner
Posty: 715
Rejestracja: 2012-03-01, 20:17

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: Miner »

Peperon pisze: 2021-11-06, 22:44 Kiedyś w Okrętach 3D były przekroje Wilka oraz innych polskich okrętów.
Jako wkładki w ramach tematu numeru.
Przekroje były w tym wydaniu specjalnym:
https://sklep.kagero.pl/02-okrety-wydan ... -2013.html
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2026
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: dessire_62 »

A od niego wszystko się zaczęło.
Załączniki
Bez nazwy.png
Bez nazwy.png (448.98 KiB) Przejrzano 3280 razy
128_001.jpg
128_001.jpg (92.3 KiB) Przejrzano 3280 razy
cochise
Posty: 959
Rejestracja: 2005-11-03, 22:07
Lokalizacja: daleko stąd nie widać

Re: Podwodne stawiacze min

Post autor: cochise »

Tak sobie dumałem, nie wiem czy z sensem, transport "suchy" min jak na wilkach wydaje się bezpieczniejszy, nawet Romanowski w "torpedzie" opisuje, że miny uzbrajano przed postawieniem, ale transport mokry to rosyjska ruletka? miny wieziono uzbrojone? Nie chce mi się wierzyć, przecież to powinno zrobić bum przy gwałtowniejszych manewrach? A jeśli nieuzbrojone to jak je uzbrajano? Nurek podpływał do każdej miny i zapalnik wkręcał? Jakoś tego nie widzę, zapalnik czasowy? No i wracając jeszcze do "Wilka" Romanowski o tym nie wspomina, ale co oni zrobili z tym miejscem na miny? Dodatkowe zapasy? Ale nikt nie wspomina o dodatkowym zasięgu czy dłuższym czasie patroli? Balast? Wzorem Amerykanów wstawili maszynę do lodu? Czy załoga miała więcej miejsca?
lecela niye aka ohinni mahel mitawa cante
ODPOWIEDZ