Uzbrojenie antyrosyjskie

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4481
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: SmokEustachy »

peceed pisze: /.../
Musi się nadziać. A jak pójdzie rakieta za $200k żeby zestrzelić drona za $20k, to nie jest dobre :/
Zależy od strat jakie ten dron może wywołać.
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1097
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: peceed »

SmokEustachy pisze: Zależy od strat jakie ten dron może wywołać.
Na dłuższą metę zada co najmniej $200k.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: Marmik »

peceed pisze: 2022-12-03, 08:01Im niżej tym bezpieczniej.
Tak standardowo latają też drony - odlatują od miejsca wypuszczenia na małej wysokości i dopiero potem jej nabierają, zdala od operatorów.
A to już zależy jakie konkretnie drony masz na myśli. Te, które są w układzie wiropłata to tak mogą, ale te które wykorzystując powierzchnie nośna skrzydeł nabierają wysokości jak najszybciej wykorzystując przyspieszenie jakie nadaje im wyrzutnia (czy to o naciągu gumowym, czy po prostu z ręki). Zwyczajnie chodzi tu o jak najszybsze przejście silnika z pracy nad wytworzeniem odpowiedniej siły nośnej do pracy jedynie na jej utrzymaniem. To dlatego silniki startującego drona relatywnie mocno hałasują, a gdy dron się wzniesie gdzieś na 100 metrów to już go ani nie widać, ani nie słychać. Powodzenia temu, kto nie wiedząc gdzie dokładnie szukać wypatrzy drona o rozpiętości skrzydeł 2 m.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Franek Wichura
Posty: 553
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: Franek Wichura »

Marmik pisze: To dla tego silniki startującego drona relatywnie mocno hałasują, a gdy dron się wzniesie gdzieś na 100 metrów to już go ani nie widać, ani nie słychać. Powodzenia temu, kto nie wiedząc gdzie dokładnie szukać wypatrzy drona o rozpiętości skrzydeł 2 m.
Zyrafa - ta chyba powinna wykryc - najmniejsze drony (cokolwiek to znaczy) z okolo 4 km - taki co ma 2 metry to juz nie jest maly - pewnie znajdzie sie sporo innych systemow ktore cos potrafia zobaczyc na niebie
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1097
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: peceed »

Marmik pisze: Powodzenia temu, kto nie wiedząc gdzie dokładnie szukać wypatrzy drona o rozpiętości skrzydeł 2 m.
Celowo bawiłem w to lato się dronem aby przeanalizować jego wykrywalność. Jak najbardziej można, choć oczywiście dobrze jest wiedzieć gdzie jest. O ile jedna osoba może nie zauważyć, to jak jest kilkanaście osób które rozsądnie podzielą sobie sektory obserwacji - nie da się przegapić, o ile rzeczywiście mówimy o odległościach 150-200 metrów. Pod warunkiem że się uważnie patrzy, przypuszczam że dość szybko takie zajęcie się nudzi.
Franek Wichura pisze: Zyrafa - ta chyba powinna wykryc - najmniejsze drony (cokolwiek to znaczy) z okolo 4 km - taki co ma 2 metry to juz nie jest maly
Podstawową techniką wykrywania dronów jest namierzanie transmisji, tego nie da się przegapić. Jak długo nie powstaną komunikatory laserowe - jest łatwo.
Ale jak mówimy o małych pociskach manewrujących, to wchodzimy w domenę termowizji.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4953
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: Marmik »

peceed pisze: Celowo bawiłem w to lato się dronem aby przeanalizować jego wykrywalność. Jak najbardziej można, choć oczywiście dobrze jest wiedzieć gdzie jest. O ile jedna osoba może nie zauważyć, to jak jest kilkanaście osób które rozsądnie podzielą sobie sektory obserwacji - nie da się przegapić, o ile rzeczywiście mówimy o odległościach 150-200 metrów. Pod warunkiem że się uważnie patrzy, przypuszczam że dość szybko takie zajęcie się nudzi.
Orbitera 2 zgubiłem niecałe dwie minuty po starcie. Wystarczyło na chwilę oderwać się od obserwowania i już go nie znalazłem dopóki nie zaczął podchodzić do lądowania. Nie pisałem o odległości tylko o pułapie. Oczywiście dużo zależy od pogody, ale tak naprawdę jest tak jak napisałeś pod koniec, czyli przy małym prawdopodobieństwie znalezienia wątpię by ktokolwiek był w stanie zaangażować się w skupione wypatrywanie drona dłużej niż kilkanaście minut.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
greg_tank
Posty: 338
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: greg_tank »

Pytanie kiedy pojawią optyczne systemy wykrywania dronów, oparte na elektronice smartfonów.
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1097
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: peceed »

greg_tank pisze: Pytanie kiedy pojawią optyczne systemy wykrywania dronów, oparte na elektronice smartfonów.
Coś w stylu fasetkowego oka owadów tylko z użyciem kilkunastu smartfonowych kamer, najlepiej na kilkumetrowym maszcie?
Podobno jastrząb dostrzega gryzonia z odległości 2 km. Sądzę że w przypadku dronów na tle nieba można osiągnąć znacznie lepsze wyniki.

Już pracuje się nad dronami myśliwskimi, więc pewnie robią i optyczną detekcję celów - bo wykrycie drona jest bezużyteczne jak nie ma sensownego i taniego "efektora" przeciw niemu.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
greg_tank
Posty: 338
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: greg_tank »

Ano właśnie. Maszt ma swoje wady i zalety. Może dojdziemy do masowości i umieszczania takich systemów na dużych powierzchniach poprzez rodzaj minowania narzutowego.
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1097
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: peceed »

greg_tank pisze: Maszt ma swoje wady i zalety. Może dojdziemy do masowości i umieszczania takich systemów na dużych powierzchniach poprzez rodzaj minowania narzutowego.
Wady? Dlaczego? Kilkumetrowy regulowany maszt umożliwia lepsze ukrycie i możliwość pełnego pokrycia widnokręgu w większości wypadków, a mówimy o czymś lżejszym od wędki. Przy czym nie widzę powodu aby nie były to drony które same zajmą ciekawe pozycje i się zamaskują.
W skali kraju wielkości Polski wystarczy mieć ok. 10 tyś takich urządzeń aby pokryć cały kraj.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
greg_tank
Posty: 338
Rejestracja: 2021-05-21, 23:06

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: greg_tank »

10 tysięcy to mało, łatwo zauważyć że wypada 5 na gminę. BTW takie maszty już są - służą do telefonii komórkowej i nie szkodzi na przeszkodzie żeby wymusić montowania na nich systemów rozpoznania dronów. A przy okazji łączność i zasilanie na miejscu.

Natomiast, chodziło mi raczej o masowe stosowanie w okolicach szczególnie istotnych, przy liniach styku wojsk chociażby z automatycznym i zdalnym tworzeniem linii raportujących.

Dodano po 29 sekundach:
P.S. Pamiętajmy przecież, że takie systemy rozpoznania będą jednym z istotnych celów i będą niszczone...
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1097
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: peceed »

greg_tank pisze: Pamiętajmy przecież, że takie systemy rozpoznania będą jednym z istotnych celów i będą niszczone...
Właśnie dlatego pakowanie dodatkowych systemów na maszty nie ma sensu - no chyba że dostaną jakieś ASOP-y, ale to już podwaja koszt infrastruktury.
Ale mam lepszy pomysł - trzeba wykorzystać drony na uwięzi umieszczane na słupach energetycznych. Przy silnym wietrze po prostu usiądą - albo będą latać na uwięzi.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1624
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: Grzechu »

peceed pisze: trzeba wykorzystać drony na uwięzi umieszczane na słupach energetycznych
Z lądowiskiem ucharakteryzowanym na gniazdo bocianów :D
I po co na uwięzi?
Przecież punkt powrotu da się zaprogramować, a warunki pogodowe (lotne/nielotne) mogą dostawać z zewnątrz lub same rozpoznawać
Republika marzeń...
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1097
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: peceed »

Grzechu pisze: I po co na uwięzi?
Aby nie dźwigać przyciężkawej baterii i aby mieć zakotwiczenie przy szybkim wietrze.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Franek Wichura
Posty: 553
Rejestracja: 2021-06-02, 12:36

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: Franek Wichura »

peceed pisze: Ale mam lepszy pomysł - trzeba wykorzystać drony na uwięzi umieszczane na słupach energetycznych. Przy silnym wietrze po prostu usiądą - albo będą latać na uwięzi.
Czy mi sie wydaje czy Izrael testuje/stosuje do celow rozpoznania/kontroli sterowce?
Speedy
Posty: 554
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Uzbrojenie antyrosyjskie

Post autor: Speedy »

Franek Wichura pisze: Czy mi sie wydaje czy Izrael testuje/stosuje do celow rozpoznania/kontroli sterowce?
O sterowcach nie słyszałem. Natomiast balony na uwięzi z kamerami - o tym gdzieś czytałem.
Pozdro
Speedy
ODPOWIEDZ