Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

czyli sprawy związane z administracją i działaniem forum...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Marmik »

Spełniając zadość oczekiwaniom Napoleona umieszczam jego propozycję w stosownym dziale.
Napoleon pisze: 2022-02-19, 16:58Tak się zastanawiam, czy nie byłoby warto wydzielić osobny dział na zdjęcia (i tylko zdjęcia lub komentarze do nich). Dział ten podzielić zaś na klasy okrętów lub państwa. Albo na jedno i drugie. Z uwzględnieniem epoki. Czyli np. mamy Wielką Brytanię a w jej ramach pancerniki do końca lat 80, do 1906, do 1922 i dalej. Krążowniki - jw. plus czasy po II wojnie do dziś. Lotniskowce - do 1945 i później. Teraz jest groch z kapustą a można już tu znaleźć ciekawe zdjęcia.
Ale tylko sobie tak głośno myślę.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Bartłomiej Batkowski
Posty: 112
Rejestracja: 2008-07-31, 20:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Bartłomiej Batkowski »

[ autokorekta ]
Ostatnio zmieniony 2022-05-31, 13:48 przez Bartłomiej Batkowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy w twe drzwi zapuka wróg,
Weź siekierę, piłę, strug.
Oddaj wszystko to wrogowi,
Niechaj sam se trumnę zrobi!

Bo mu się odechce na nas napadania
Od samego po nas sprzątania..
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Pancerniczki

Post autor: Napoleon »

Zostałem poinformowany, że gdybym chciał otworzyć nowy dział zawierający zdjęcia okrętów (z podziałem na klasy i epoki) to powinienem to zrobić sam. Ale do tego potrzebne byłoby nowe podforum, coś w rodzaju "Epoki żagla i pary" (ale pt. "Zdjęcia") - dopiero w jego ramach można by otworzyć osobne tematy: pancerniki do lat 80, pancerniki do 1906, drednoty, lotniskowce, krążowniki do lat 80 (de facto parowe fregaty, korwety i slupy), krążowniki do 1906, krążowniki do 1922, krążowniki II wojny (lub po prostu krążowniki lekkie), krążowniki pancerne (do I wojny), krążowniki ciężkie (waszyngtońskie), niszczyciele do 1906, niszczyciele I wojny, niszczyciele II wojny, torpedowce, okręty podwodne , inne itd. Coś w tym rodzaju. To by musiało być coś rozbudowanego. Osobiście deklaruję systematyczne zamieszczanie zdjęć do działów dotyczących okresu przed I wojną. Można by też zresztą zastanowić się nad zdjęciami wojennymi (z różnych konfliktów). Tyle, że potrzebne by było podforum. Jak to zrobić? Przyznam się, patrzyłem - nie wiem.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: MiKo »

Osobiście uważam, że to niezbyt dobry pomysł, ale to tylko moje zdanie (chodzi mi głównie o rozbudowaną formę vs. ilość postów), ale vox populi jest tu decydujący...
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: SmokEustachy »

Popieram bezsens zaistniałego rozwiązania.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Napoleon pisze: Zostałem poinformowany, że gdybym chciał otworzyć nowy dział zawierający zdjęcia okrętów (z podziałem na klasy i epoki) to powinienem to zrobić sam.
Nie wiem przez kogo zostałeś o czymś takim poinformowany. Proszę wskazać (cytat).
Od spraw technicznych jest stosowny dział, do którego przenoszę post.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Napoleon »

Napisałeś Marmik, że każdy może sobie otworzyć temat. OK. Ale chyba się wówczas nie zrozumieliśmy. Bo mnie chodziło bardziej o coś w rodzaju podforum (a w każdym razie nowego działu w ramach głównego podforum FOW - nie wiem czy wyraziłem się właściwie) dotyczących zdjęć, w którym można by otwierać poszczególne tematy dotyczące klas okrętów (grup klas okrętów) z poszczególnych okresów charakterystycznych dla historii wojskowości morskiej. Taki katalog zdjęć w miarę możliwości uporządkowany (na tym "uporządkowaniu" mnie tu najbardziej zależało). Nie będę ukrywał, że kierowałem się tu przykładem innych portali, gdzie tego typu "katalogi zdjęć" cieszyły się sporą popularnością. I były użyteczne dla wszelkiej maści shiploverów.
Nie mam zamiaru upierać się na siłę, ale w mojej opinii mogłoby to być coś fajnego. I ożywić forum ściągając "młodą krew" (obrazki zawsze się podobają - a czasy mamy takie, że obrazki dla wielu są najważniejsze). Taka była (jest) moja intencja.
Ze swojej strony mogę się zadeklarować, że trochę zdjęć mam (ale dotyczą one głównie okresu "pary i żelaza") i deklaruję się systematycznie je zamieszczać. Na "pancerniczkach" i "nie pancerniczkach" tego tak naprawdę sensownie zrobić się nie da. Tam można bardziej zamieszczać "ciekawostki", pojedyncze zdjęcia. Gdyby to jednak miało być bardziej poukładane, szumnie mówiąc - użyteczne dla zainteresowanych, to osobne podforum i podział tematyczny byłby wskazany.
Ale, jak powiedziałem, to tylko propozycja do rozważenia.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4949
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Marmik »

Napoleon pisze: Napisałeś Marmik, że każdy może sobie otworzyć temat. OK. Ale chyba się wówczas nie zrozumieliśmy.
Dokładnie tylko o to mi chodziło. Nigdy nie sugerowałem by ktokolwiek otwierał sobie dział. To jest zarezerwowane tylko dla administracji forum, o czym też napisałem. Można natomiast samodzielnie tworzyć dowolne wątki, które ewentualnie mogą być później łatwo przenoszone pomiędzy działami bez konieczności wydzielania części postów.

Dla porządku tak ku przypomnieniu dla ogółu użytkowników struktura forum.
- forum
-- podforum
--- dział
----- wątek (temat)
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Peperon »

Z jednej strony patrząc, wydaje się pomysł bezsensownym.
Jednak można by powrzucać przy okazji różne inne wątki np. Ładne obrazki z działu Forum Marynistyki, czy Wyłącznie Fotki ze Współczesności.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Napoleon »

Nigdy nie sugerowałem by ktokolwiek otwierał sobie dział
Być może niejasno się wyraziłem. Ale o to mi chodzi. Mogłyby też znaleźć się tam jakieś komentarze, tak jak w "pancerniczkach" czy "nie-pancerniczkach", ale przede wszystkim zdjęcia.
Z jednej strony patrząc, wydaje się pomysł bezsensownym.
A niby czemu? Jeżeli gdzie indziej to funkcjonuje, to dlaczego na FOW ma być "bezsensowne"?
ednak można by powrzucać przy okazji różne inne wątki np. Ładne obrazki z działu Forum Marynistyki, czy Wyłącznie Fotki ze Współczesności.
Nie wnikam w szczegóły. Oczywiście, że tak też może być (to co proponowałem, proponowałem pod kątem głównie moich zainteresowań; można nawet żaglowce tam wrzucić, też parę ciekawych ilustracji lub planów stoczniowych by się znalazło). Sugerowałbym tylko, by to było jakoś uporządkowane. Chodziłoby mi o to, by ktoś mógł znaleźć to co szuka, co chce przeglądnąć. Np. w "nie-pancerniczkach" jest dosłownie wszystko - robi się swoisty bałagan. Może komuś to nie przeszkadza, ale mnie się to za bardzo nie podoba. Nawet same "pancerniczki" to za dużo, bo powinny być jakoś podzielone, według okresów historycznych dla nich właściwych. Tak przynajmniej uważam.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Peperon »

Mój wpis był tak pomyślany, że tworzył całość. Nie powinno się go dzielić na poszczególne zdania, bo zatraca się sens całości...
Jak zaznaczyłem "wydaje się". Ale to nie jest równoznaczne z kategorycznym "to głupi pomysł".
Można go zorganizować i zaprezentować, jako dział graficzny i w maksymalnie rozbudowanej formie wstawić do niego wszelkiego rodzaju wątki foto i rysunkowe.
A w Forum jest ich trochę...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Napoleon »

Więc? Co na to inni?

Edit.

To jak - nowego działu nie będzie?
Jakaś konkretna odpowiedź?
MiKo
Admin FOW
Posty: 4036
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: MiKo »

To mamy tak, jeden głos za, jeden nieważny, jeden przeciw i jeden wstrzymał się od głosu... szału nie ma, ale można to oczywiście zinterpretować, że wszyscy pozostali są za.

Prośba o jakąś propozycję rozsądną (czyli jak najmniej skomplikowaną, czyli nie taką jak: 20 okresów, 10 teatrów działań, 160 bander, 250 klas i 1500 typów plus jednostki projektowane i wymyślone przez internautów całego świata oraz obowiązkowo wyjątki, a wszystko to zmultiplikowane przez zdjęcia modeli: plastikowych, kartonowych i z plasteliny). Do tego nie chciałbym żeby się to przerodziło w masowe kopiowanie wszystkiego, co można znaleźć w Internecie, czy też skanowanie książek i albumów. Nie wspominając o legalności takiego przedsięwzięcia trzeba też mieć na uwadze, że grzecznościowy serwer kolegi wpk ma swoją pojemność.
Awatar użytkownika
Bartłomiej Batkowski
Posty: 112
Rejestracja: 2008-07-31, 20:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Bartłomiej Batkowski »

Ja jestem za i jestem skłonny dorzucić się do serwera, jeżeli to w jakikolwiek sposób pomoże.
Gdy w twe drzwi zapuka wróg,
Weź siekierę, piłę, strug.
Oddaj wszystko to wrogowi,
Niechaj sam se trumnę zrobi!

Bo mu się odechce na nas napadania
Od samego po nas sprzątania..
Awatar użytkownika
wpk
Posty: 707
Rejestracja: 2004-02-23, 20:58
Lokalizacja: Nad Wigołąbką
Kontakt:

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: wpk »

Jak na razie zupełnie nie ma takiej potrzeby. :)
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Utworzenie nowego działu [zdjęcia]

Post autor: Napoleon »

Czyli - podform "Zdjęcia okrętów". A w ramach tego podformum można kierować się kryterium klasy okrętów i czasu. Czyli np.: "Pancerniki pary i żelaza", "Krążowniki pary i żelaza"... "Pancerniki I wojny światowej" (w praktyce 1906-1922; można też operować datami), "Krążowniki I wojny światowej", "niszczyciela I wojny światowej" itd. Oczywiście, chodziłoby nie tyle o okres służby ale konstrukcję (aczkolwiek przy niektórych jednostkach okres służby też powinien być uwzględniony, bo np. taki Warspite trochę inaczej wyglądał podczas I wojny a inaczej podczas II - myślę że należałoby tu stosować zasadę zdrowego rozsądku). Można by to też nieco rozbić wprowadzając (cały czas w ramach tematów) np. "Pancerniki pary i żelaza 1860-lata 80", "Pancerniki pary i żelaza lata 80-1905" itd. To o tyle miałoby sens, że w tych okresach czasowych budowano okręty w zasadzie trudno porównywalne (patrz np. krążowniki). Ale w przypadku takich jednostek jak torpedowce, kanonierki, kanonierki torpedowe itp. takich podziałów już nie byłoby sensu robić w mojej opinii.
W ten sposób można by objąć w zasadzie wszystkie okresy do współczesności włącznie. Można by też rzucić wojny - zrobić tematy dot. poszczególnych wojen zawierające zdjęcia wojenne pokazujące wraki, umocnienia lądowe, działania okrętów itp.
Czyli moja propozycja: podforum dot. zdjęć a ramach tego podforum tematy klasa okrętu-okres.
Myślę, że to forum ożywi. Deklaruję się codziennie zamieszczać co najmniej po kilka nowych zdjęć dot. okresu "pary i żelaza".
ODPOWIEDZ