Koreańskie zakupy.

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1078
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Koreańskie zakupy.

Post autor: peceed »

SmokEustachy pisze: Powinieneś wprowadzić termin "deficyt pozabudżetowy"
Ale po co jak nieogarniający ludzie i tak będą trolować mimo woli?
greg_tank pisze: Powszechny mit. Spełniony może być tylko jeden z tych warunków: albo szybko, albo dobrze, albo tanio.
Dowolny podzbiór, włącznie z pełnym i pustym. W zależności od okoliczności.
Napoleon pisze: Jakkolwiek by to nie nazywać i cokolwiek by nie mącić, dług powstały w wyniku zakupów uzbrojenia będzie długiem publicznym. I będzie musiał być spłacony ze środków publicznych.
Ale odkrycie...
Maciej3 pisze: Ja wiem że poziom zadłużenia jest taki (ogólnie nie tylko polski) że wiadomo iż tego nigdy się nie spłacić bo jak?
Normalnie. Wiele państw zrezygnowało zadłużenie przez jego spłacenie. Praktyczniejsze jest jednak trzymanie stałego zadłużenia limitowanego przez 55%. My mamy margines, więc nie wiem po co ta histeria - armia jest tańsza niż zniszczenia wojenne...
Dla nas to obecnie najlepsza inwestycja.
Bo armia jest inwestycją. Zbroimy się bo stopa zwrtotu ze zbrojeń bardzo wzrosła dzięki Rosjanom.
AvM pisze: 2022-08-14, 19:24 ZSRR mial 25% , wiec PRL raczej mniej.
Różnie, ale do 5%.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Jeśli dostał już odpowiedź dziesięć postów wcześniej
Nie dostałem żadnej odpowiedzi. Poza tą, że zakupy uzbrojenia będzie sfinansowany przez środki z FWSZ, pochodzących w olbrzymiej większości z obligacji emitowanych przez BGK. Wyjaśniłem ci jak to jest robione i że jest to niezgodne z konstytucją. Nie przypominam sobie byś dał mi jeszcze jakąkolwiek inną odpowiedź.
Nie ma żadnych ukrytych pieniędzy...
Ależ są. Świadczy o tym choćby to, że w tej chwili nikt dokładnie nie wie jakie jest nasze zadłużenie. Rozumiane jako dług publiczny. A środki FWSZ mieszczą się w pojęciu środki publiczne.
NBP takie działanie rozpoczął już w czasie covidu. Wiadomo, że tylko do marca 2020 roku NBP skupił papiery za 144 mld złotych (papieru skarbu państwa lub przez niego gwarantowane, z tego za ponad 42 mld. papiery emitowane przez BGK). Oczywiście NBP zaprzecza, że to naruszenie prawa, ale przed covidem tego nie robiono.
Finansowanie zakupów uzbrojenia robi się więc "ścieżką przetartą" z czasów covidu. Rzecz w tym, że te wydatki przekroczą nawet te covidowe.
Ale odkrycie...
Dla niektórych - jak najbardziej. Nawet dla Ciebie Peceed, bo wydajesz się tego nie rozumieć.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Napoleon pisze: 2022-08-14, 20:49 Nie dostałem żadnej odpowiedzi. Poza tą, że zakupy uzbrojenia będzie sfinansowany przez środki z FWSZ, pochodzących w olbrzymiej większości z obligacji emitowanych przez BGK. Wyjaśniłem ci jak to jest robione i że jest to niezgodne z konstytucją. Nie przypominam sobie byś dał mi jeszcze jakąkolwiek inną odpowiedź.
Ależ dostałeś to o co pytałeś.Ni mniej ni więcej.To, że potem zacząłeś swoje fantasmagorie o BGK, to twoja sprawa. Sam przyznałeś, że to twoje autorskie przypuszczenia Zważając na to, że na finansach się kompletnie nie znasz uznałem, że nie ma co cię dokształcać, a oszołoma możesz dalej z siebie robić tworząc teorie niczym płaskoziemcy, przy czym ci wyfają się dużo bardziej bystrzejsi od ciebie.
Napoleon pisze: 2022-08-14, 20:49 Świadczy o tym choćby to, że w tej chwili nikt dokładnie nie wie jakie jest nasze zadłużenie.
Każdy kto zna się na finansach państwowych wie. UE nie daje nam tu żadnej swobody i raportujemy do nich wszystko albo skończyłoby się na karach.
Napoleon pisze: 2022-08-14, 20:49 Wiadomo, że tylko do marca 2020 roku NBP skupił papiery za 144 mld złotych (papieru skarbu państwa lub przez niego gwarantowane, z tego za ponad 42 mld. papiery emitowane przez BGK).
Wiadomo skąd? Zwyczajowo podaje się źródło choćby dla higieny dyskusji. Ogólnie skup obligacji w czasach covidu stał się standardem banków centralnych, a ścieżkę przetarł FED w 2008. Nie zmienia to faktu, że obligacje dalej są i dług też dalej jest i te pieniądze raportujemy do UE i wliczają się w te 55%.
Napoleon pisze: 2022-08-14, 20:49 Finansowanie zakupów uzbrojenia robi się więc "ścieżką przetartą" z czasów covidu. Rzecz w tym, że te wydatki przekroczą nawet te covidowe.
Tak zrobią to w ten sam sposób W analogiczny sposób jest rozwiązany KPO. Przy czym jeśli chodzi o KPO to faktycznie jeszcze nie wiemy jak wliczone będą te pieniądze do NASZEGO długu, ale w sytuacji kiedy ratujemy euro i żyrujemy takim tuzom jak Grecja, Włochy, czy Hiszpania to dla rodzimej opozycji już nie jest problem :dupa:

Jak już pisałem nie raz. Problemem nie jest PiS ani to kontrolowalne zadłużenie. Natomiast niski merytoryczny poziom opozycji na lasce Niemiec jest faktycznie problemem nie do przeskoczenia.

Co do zbrojeń to nie zauważyłem by opozycja zwróciła uwagę na cenę ZSSW-30 i to bez jednostki ognia ;) No ale jak do dziś nie potrafili się zorientować, że za Kraby przepłacamy to nie ma się co dziwić, że poziom dyskusji o wydatkach na wojsko jest nieustannie niski. Czyżby problemem było, że to Siemioniak miał być ojcem rozwiązania z K2, ale się nie połapał jaki to wał był? Czy też jak nie wiadomo to wiadomo o co chodziło? :P
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Maciej3 »

Odnośnie KPO to chciałbym zauważyć, że nasi geniusze już podżyrowali i będziemy to spłacać, niezależnie od tego czy te pieniądze do nas trafią czy nie. Kwintesencja skuteczności naszych kochanych rządów pod przywództwem przenajjaśniejszego nadnaczelnika.
Tylko gratulować.
Obawiam się, że z bronią bedzie podobny sposób robienia interesów. W zasadzie jak ze wszystkim.
Ale po co ja się odzywam. Czekiści i tak widzą to co chcą widzieć.
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

AdrianM pisze: ...Ale z pretensjami do Napoleona. Ja mu nie raz pisałem, że wycieczki osobiste skończą się tym samym wobec niego. Nigdy nie potrafił nawet postu wytrzymać :dupa:
Tylko, że to ty w odpowiedzi na proste pytanie zadane przeze mnie, wkleiłeś jakieś głupoty z mediów społecznościowych, a nie Napoleon...

Przeszukam wątek w poszukiwaniu "raportu", który wkleiłeś. I mam nadzieję, że będzie ze stron z rozszerzeniem .gov, a nie ze strony Gazety Polskiej...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Maciej3 pisze: 2022-08-14, 22:00 Odnośnie KPO to chciałbym zauważyć
To mnie zawsze bawi. Jak jedna teza się sypie to wskak7je kolejna. Mało nieboraków natomiast rozumie jak "kamienie milowe" są rozbierzne z wyrokami TSUE. No ale tu trzeba mieć przecież jakieś pojęcie, czy nie uważasz tak Macieju?
Peperon pisze: 2022-08-14, 22:18 Przeszukam wątek w poszukiwaniu "raportu", który wkleiłeś. I mam nadzieję, że będzie ze stron z rozszerzeniem .gov, a nie ze strony Gazety Polskiej..
https://www.gov.pl/attachment/978268c5- ... 599cc41085

Jest wszystko. Tego jeszcze nie Wklejałem, ale z wcześniejszych kwartałów jak najbardziej. Jest wszystko.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

Przeglądnąłem wątek i nie zauważyłem, żebyś wcześniej wklejał jakiekolwiek raporty.
W przeciwieństwie do Napoleona...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Może było w innym wątku w psycholach, ale już to samo dostał.

Proszę wklei mi teraz te "rzeczowe raporty Napoleona. Ze żródeł innych niż wesoła publicystyka. Ja również proszę o NIK lub gov.pl albo o równoważnym kalibrze.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

peceed pisze:
SmokEustachy pisze: Powinieneś wprowadzić termin "deficyt pozabudżetowy"
Ale po co jak nieogarniający ludzie i tak będą trolować mimo woli?
/...../
Mówiąc krótko: dla jaj.
2. Jak zajmiemy Obwód Kaliningradzki to się zwróci.
Awatar użytkownika
Maciej3
Posty: 4748
Rejestracja: 2008-05-16, 11:36

Koreańskie zakupy.

Post autor: Maciej3 »

A ten pierdyliard kamieni to negocjowal kto? I zrezygnował z prawa beta kto?
A zapomniałem Tusk.
Przecież trzebnicki tym jakieś pojęcie. Adrianie
Historia jest najlepszą nauczycielką życia, bo
Jeszcze nigdy, nikogo, niczego nie nauczyła.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

No to gdzie te raporty od Napoleona? Czuję się oszukany. Dostaliście towarzysze materiał dzięki któremu dane wam jest poprawić swój światopogląd na temat finansów państwa. Mam nadzieję, że już rozumiecie co to jest PDP, a co to EDP oraz, że pożyczki w ramach BGK są wliczone do długu i nie przekracza on 55% PKB :-D Mam nadzieję, że po raz setny nie będziem musieć wracać do tego samego i totalne milczenie przyjmuję jako waszą słuszną skruchę, bo do tej pory do powiedzenia nie mieliście nic oprócz przeklepywania propagandy peło i czystych konfabulacji trollowni, która opanowała nasze internety. Kłamstwo powtórzone sto razy staje ponoć prawdą, ale jakoś ciągle mnie zadziwia, że niby dorosłym osobą, aż tak łatwo przychodzi to łykać. Martwi mnie też, że na wybory chodzą niewykształcone jołopy dające się robić propagandystom jak dzieci.

Faktycznie mamy niebezpieczną sytuację ze zbliżaniem się do progu 55%, więc oświecę was, że u nas przewidziane są mechanizmy prawne na tą okazję i rząd chcąc nie chcąc jest zobligowany do przedstawienia środków naprawczych. Oczywiście taki dokument też jest i zanim się zabierze głos w dyskusji wypadałoby się z nim zapoznać:
https://www.gov.pl/attachment/e9cfd031- ... 5801c121e8

Mam nadzieję, że to nie przerośnie waszych możliwości intelektualnych i będziecie się w stanie zapoznać z wieloletnim planem, który w powyższej zaktualizowanej wersji z I kw. 2022 przedstawiony jest w tabeli 4. i zakłada systematyczną redukcję długu publicznego do 49.7% PKB w perspektywie roku 2025. Są tam też wielowariantowe analizy dla różnego stopnia ryzyka.

Weźcie się w końcu za samodzielne sprawdzanie informacji jakie wam różne durnie serwują, bo chłopy zginiecie w tym brutalnym świecie. Przypomina mi to te nasze wieczne problemy tj. frankowiczów co umowy kredytowej nie umić czytać ino podpisywać. Jak tych co twierdzili, żeśmy z UE cokolwiek za darmo dostali lub nagle w ramach KPO będą "dotacje". Tak jak przy okazji PMT 2013-2022 podobnej maści jołopy łykały, że Polsce nie grozi nic poważnego i trzeba się szykować na walkę z terroryzmem. Jak owczy pęd przy covidzie i lockdauny, które spowodowały największy w historii skok deficytu, wpompowały puste miliardy do gospodarki i teraz płaczom no bo inflacja. Neo-intelektualiści potrafiący tylko przepisywać to co tuby partyjnej propagandy suflują.

Niesamowity jest ten wasz poziom towarzysze :brawo: :dupa:

Dodano po 10 minutach 51 sekundach:
Maciej3 pisze: 2022-08-15, 11:49 A ten pierdyliard kamieni to negocjowal kto? I zrezygnował z prawa beta kto?
No ale o co ci się rozchodzi? Piszę tylko gdzie jest rozjazd między KE i TSUE. Skoro KE nie ma kompetencji do określania tego co jest lub nie praworządne to naturalnie odwołują się do TSUE, a póki co ci kompetentniejsi z tej pary jakoś sami odpowiadali, że statusu sędziego nie da się podważać. Więc mamy zwyczajny bubel w wykonaniu KE i będą musieli z tego wyjść jakoś z twarzą. Jeśli uważasz, że powinniśmy skopać naszą konstytucję, tylko dlatego, że biurwy z KE mają jakieś widzimisię to ty towarzyszu może lepiej się przeprowadź do jakiego Bantustanu, gdzie władze mają takie małpie rozumienie własnego prawa i suwerenności. KE nie ma racji w tym sporze, a że polityka rządzi się swoimi prawami to wiemy. Przy czym KPO nikomu nie zaprząta specjalnie głowy, bo to tylko część całości funduszy jakie zostaną uruchomione więc się przepychają. Nie będzie pożyczek nie będzie rat i tak to działa. Pieniądze już dostajemy z innych źródeł więc swoją część musimy płacić. Jak KPO nie będzie to nie będzie od czego płacić. No tak to działa, ale wypada mieć jakąś elementarną wiedzę na ten temat zanim się głos zabierze.
Napoleon
Posty: 3981
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

W analogiczny sposób jest rozwiązany KPO
:?: :!: Przecież to jest zupełnie coś innego! Mylisz ze sobą rzeczy, które nic wspólnego ze sobą nie mają.
Pieniądze z KPO pochodzą z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy (i coś tam jeszcze w pełnej nazwie). 2/3 to dotacje, 1/3 preferencyjne pożyczki. Pieniądze te pochodzą ze środków unijnych. Owszem, to unijny dług, ale jego status jest inny niż status naszego długu publicznego powstałego w wyniku emisji obligacji przez BGK! Tu nie ma żadnej analogii. Poza tą, że pożycza się kasę by ją wydać na "podkręcenie" gospodarki. Ale to wszystko.
Zresztą, dopóki rządzi PiS tej kasy nie zobaczymy.
W przypadku naszych zakupów uzbrojenia sytuacja prawna tego długu jest podobna jak wcześniejszych środków pozyskiwanych poprzez emisje obligacji BGK, ale efekty będą inne. Bo te pieniądze pójdą w ogromnej większości za granicę. Naszej gospodarce to nie pomoże a jeśli już, to bardziej zaszkodzi. Pół biedy, gdyby jeszcze na świecie była koniunktura a nasz eksport choćby tylko utrzymywał się na stosownym poziomie. Ale raczej na świecie dobrze dziać się nie będzie, przynajmniej przez jakiś czas, więc na zwiększenie naszego eksportu bym nie liczył - raczej odwrotnie. Wydatki na zbrojenia, i to jeszcze wdawane w taki sposób, będą więc potężnym obciążeniem. I na "już" i na przyszłość.

Zastanawiam się nad jednym. Podobno mamy mieć 300 tys. armię. Koszty jej utrzymania (zależy od struktury, ile będzie w tym oddziałów terytorialnych, ile będzie kosztować bieżące utrzymanie kupowanego sprzętu itd.) koszty samego utrzymania takiej armii szacuje się na 100-140 mld. rocznie. Skąd mamy wziąć takie pieniądze? Nie twierdzę, że by się nie dało. Roczne transfery sprokurowane nam przez PiS, to jakieś 60-70 mld. Tyle pieniędzy PiS zdecydował się co roku rozdać ludziom. Gdyby to dołożyć do tych 50-60 mld., które obecnie wydajemy na siły zbrojne, może jakoś by się to dopięło. Zapewne z pewnym trudem, bez wielkich środków na modernizację, ale jednak. Tylko czy będzie decyzja w sprawie przekazania tych wszystkich rozdawanych środków na zbrojenia?
Nie da się mieć wszystkiego. Tak nawiasem, ciekawa byłaby opinia na ten temat tych wszystkich, którzy z jednej strony bronią pisowskiego rozdawnictwa a z drugiej opowiadają się za silną, liczną i dobrze wyposażoną armią. :?:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6384
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Koreańskie zakupy.

Post autor: Peperon »

AdrianM pisze: No to gdzie te raporty od Napoleona?...
Przyznaję się bez bicia. Napoleon linkował publicystykę, a ja nie przejrzałem linków wcześniej :oops:
Interesujące są uwagi drobnym druczkiem w raporcie, który zalinkowałeś. Odnoszę wrażenie, że mamy kreatywną księgowość na dużą skalę. A wszystko, żeby sztucznie obniżyć dług państwa...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
SiSi
Posty: 219
Rejestracja: 2015-03-16, 14:11

Koreańskie zakupy.

Post autor: SiSi »

Kilka uwag do dyskusji:

1. Artykul:
https://businessinsider.com.pl/gospodar ... ch/k3r48z2

2. Biuletyn MF, czerwiec 2022, wycialem to co potrzebowalem:
(orginal mozna znalesc na stronie rzadowej)
Państwowy dług publiczny (PDP, zadłużenie sektora finansów publicznych po konsolidacji) na koniec I kwartału 2022 r. wyniósł 1 137 102,2 mln zł1 , cooznaczało spadek o 11 474,8 mln zł (-1,0%) w porównaniu z końcem 2021 r.

3. Ponizej zdjecie. Eurostat, mozna sprawdzic. Wartosci w walucie narodowej.

Nie sile sie na sprawdzanie co jest wliczone, a co nie, jaka jest metodologia etc.
Juz nie przeszkadzam w dalszej dyskucji.
Załączniki
Eurostat PL.JPG
Eurostat PL.JPG (48.86 KiB) Przejrzano 578 razy
...
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1078
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Koreańskie zakupy.

Post autor: peceed »

Napoleon pisze: Owszem, to unijny dług, ale jego status jest inny niż status naszego długu publicznego powstałego w wyniku emisji obligacji przez BGK!
4 nogi dobrze 2 źle!
Napoleon pisze: Poza tą, że pożycza się kasę by ją wydać na "podkręcenie" gospodarki. Ale to wszystko.
Wyjaśnię koledze śmieszna rzecz - te pieniądze są znacznie groźniejsze dla inflacji niż niskie stopy procentowe, bo zalewają rynek tak samo ale efektywność alokacji środków jest niższa niż w przypadku kredytów pobranych przez podmioty prywatne. Nie jestem pewien czy kolega jest w stanie zrozumieć ten problem. Unia bawi się w gaszenie ognia benzyną.
Napoleon pisze: Wydatki na zbrojenia, i to jeszcze wdawane w taki sposób, będą więc potężnym obciążeniem. I na "już" i na przyszłość.
Pitu pitu pitolenie.
Wydatki na zbrojenia do 5% bywały normą. Przy czym jestem pewien że z 300 tys armii nic nie będzie bo nie jest potrzebna - do obsługi tego sprzętu starczy połowa, a my musimy dorobić jakieś 25 tyś lądowych dronów uzbrojonych w ckm. Człowiek to 75 kg mięsa które trudno opancerzyć potrzebnego aby max kilka razy dziennie pomyśleć i obsłużyć średnio 10 kg broni.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Peperon pisze: 2022-08-15, 12:33 Przyznaję się bez bicia. Napoleon linkował publicystykę, a ja nie przejrzałem linków wcześniej
Nikt nikogo tu bić nie zamierza. Chodzi mi byśmy się szanowali i z uwagą śledzili kto co podaje. Miałeś pretensje do mnie,że to ja w tym wątku rozrabiam, a teraz miałeś zwyczajnie okazję spoglądnąć na to z innej perspektywy.
Napoleon pisze: 2022-08-15, 12:19 Pieniądze z KPO pochodzą z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy (i coś tam jeszcze w pełnej nazwie). 2/3 to dotacje, 1/3 preferencyjne pożyczki. Pieniądze te pochodzą ze środków unijnych. Owszem, to unijny dług, ale jego status jest inny niż status naszego długu publicznego powstałego w wyniku emisji obligacji przez BGK! Tu nie ma żadnej analogii. Poza tą, że pożycza się kasę by ją wydać na "podkręcenie" gospodarki. Ale to wszystko.
Dług to dług i nie ważne jak jest księgowany to za niego trzeba będzie zapłacić. Nikt nam nic nie daje za frajer. Jeden z pozytywów jest taki, że UE może negocjować dłuższe i korzystniejsze obligacje w ramach całej wspólnoty. Nie zmienia to faktu, że spłacić będziemy te długi musieli.
Napoleon pisze: 2022-08-15, 12:19 Bo te pieniądze pójdą w ogromnej większości za granicę. Naszej gospodarce to nie pomoże a jeśli już, to bardziej zaszkodzi.
Ale w tym programie nie chodzi o ratowanie rodzimej gospodarki, tylko o zapewnienie nam bezpieczeństwa i tym samym odpowiednich warunków do dalszego rozwoju. Z półki kupujemy to czego nasz przemysł nie jest w stanie wyprodukować w krótkim terminie, a długodystansowo rozwijamy własne zdolności.
Napoleon pisze: 2022-08-15, 12:19 Wydatki na zbrojenia, i to jeszcze wdawane w taki sposób, będą więc potężnym obciążeniem. I na "już" i na przyszłość.
Wszyscy kupują w ten sam sposób. My wręcz jesteśmy ewenementem w skali światowej i niemal wszystko chcielibyśmy produkować samodzielnie. Nie jesteśmy Szwecją, która w posiadała i rozwijała w miarę konsekwentnie swoją bazę przemysłową, ale i tak zachowali zdolności tam gdzie się to im opłacało. Izrael też tak nie robi i jak każdy rozsądny kraj kupuje większość z półki. Wymyślasz jakieś dziwne histerie. Już ci tłumaczyłem, że trzeba było zabezpieczyć programy jak Gawron, czy też czołgu, rozwijać projekt Andersa, odrzuciliście propozycję wejścia w JSF itd. itp. To się wszystko dało robić naszymi siłami i już bylibyśmy w innym miejscu. Wystarczyła wyłącznie wola polityczna, ale widocznie wojsko wam nie gwarantowało tyle głosów co górnicy.
Napoleon pisze: 2022-08-15, 12:19 Podobno mamy mieć 300 tys. armię. Koszty jej utrzymania (zależy od struktury, ile będzie w tym oddziałów terytorialnych, ile będzie kosztować bieżące utrzymanie kupowanego sprzętu itd.) koszty samego utrzymania takiej armii szacuje się na 100-140 mld. rocznie. Skąd mamy wziąć takie pieniądze? Nie twierdzę, że by się nie dało. Roczne transfery sprokurowane nam przez PiS, to jakieś 60-70 mld. Tyle pieniędzy PiS zdecydował się co roku rozdać ludziom. Gdyby to dołożyć do tych 50-60 mld., które obecnie wydajemy na siły zbrojne, może jakoś by się to dopięło. Zapewne z pewnym trudem, bez wielkich środków na modernizację, ale jednak.
Coś tam przeczytasz nawet nie zaznajomisz dokładnie i opowiadasz jakieś swoje wyobrażenia, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
1) Nie 300k, tylko do 250k plus 50k WOT. Dla laików może bez znaczenia, ale jak rozmawiamy o kosztach utrzymania to jednak taki charakter 1/6 naszych SZ robi różnicę
2) Przywracany jest pobór. Niby dobrowolny, ale niesie ze sobą wszystko to co pobór powinien nieść, czyli uzupełnienie rezerw osobowych.
3) Główny cel to stworzenie rezerwy aktywnej.
4) Na dziś nie mówimy o niczym więcej niż uzupełnieniu istniejących struktur oraz brakującego w nich sprzętu. To ma zająć przynajmniej kadencję, ale bardziej prawdopodobne, że ze dwie. Obecnie nasza jedna dywizja to jakieś 20k ludzików, a przy strukturze 4 brygadowej to pewnie będzie i z 25k jak nie więcej i rozwijane do conajmniej 30k na czas wojny. Mamy też jeszcze samodzielne brygady aeromobilne i powinniśmy mieć przeszkolone rezerwy służące nie tylko do uzupełnienia strat oraz służące do formowania nowych jednostek tak jak to ma obecnie miejsce na Ukrainie.
Napoleon pisze: 2022-08-15, 12:19 raczej na świecie dobrze dziać się nie będzie
I właśnie choćby z tego powodu należy odegrać własną wojnę propagandowo-informacyjną. Wchodzimy w ten wyścig zbrojeń, czy to nam się podoba, czy też nie, bo na świecie dzieje się nieciekawie. A nasz potencjalny przeciwnik nie ma zamiaru zwalniać póki co tępa i będziemy zwyczajnie obserwować co tam się dzieje, a przy okazji sami prężyć muskuły. Niestety taki klimat i jak chcesz mieć pokój to szykuj się do wojny. Innego wyjścia nie ma. Czasy gdzie można było sobie przyciąć na MONie czasowo się skończyły. Może sankcje okażą się skuteczne, a może i nie, może się FR wpakuje w kryzys,a może się jedynie bardziej skoreanizuje i zostanie bidokiem z dwumilionową armią i całym arsenałem jądrowym. Może Chiny ich zwasalizują i będą stanowić jedynie pacynkę w większej rozgrywce światowej. A być może to USA dojdzie za niedługo do zupełnie odmiennych wniosków niż teraz.

Fajnie to już było, pobujaliśmy się 3 dekady bawiąc się w pokój na świecie i zaniedbując wydatki oraz modernizację armii to teraz trzeba zabulić i innego wyjścia w naszej sytuacji nie ma. Jeśli gdzieś, kiedyś finalnie dojdziemy do wniosku, że te 4 dywizje nam wystarczą, bo burza minęła, to nic tylko przyjdzie się cieszyć, że znów dane nam będzie zająć się wyłącznie socjalem i problemami głodu w Afryce.

Dodano po 7 minutach 51 sekundach:
SiSi pisze: 2022-08-15, 13:35 Kilka uwag do dyskusji
Tylko nie wprowadza to nic nowego do dyskusji. Jest tam to samo co było wczoraj klejone. Dług EDP rośnie wolniej niż PKB więc mimo, że rośnie nie jest groźny, a zwłaszcza przy wartościach nominalnych PKB, bo dodatkowo inflacja realnie ten dług zmniejsza w stosunku do PKB. W czasie covidu to faktycznie było pompowanie balonika, ale teraz nic szczególnego się nie dzieje.

Dodano po 8 minutach 53 sekundach:
peceed pisze: 2022-08-15, 13:43 Przy czym jestem pewien że z 300 tys armii nic nie będzie bo nie jest potrzebna
Patrząc na przebieg wojny na Ukrainie i jak dużą rolę zaczynają tam odgrywać właśnie rezerwy to jestem odmiennego zdania i 300k to nie jest wcale dużo, nawet przy obecnych strukturach. Chyba, że dalej planujemy budowę armii jednorazowego użytku!
ODPOWIEDZ