Koreańskie zakupy.

czyli hobby, kultura, sztuka, wścieklizna i w ogóle offtopic...

Moderator: nicpon

Napoleon
Posty: 3991
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

No to jestem ciekaw co to jest wszystko. Wkleiłeś kupę bzdur i ogólników
Dyskusja z Tobą Adrianie M. jest o tyle trudna, że jesteś impregnowany na jakiekolwiek argumenty, które są nie po twojej myśli. Po prostu udajesz, że ich nie ma. Albo wszystko z czym się nie zgadzasz to głupota.
Rozbudowa armii, ma być realizowana ze środków, które nie będą szły przez parlament. I nie będą wliczane do długu, przy określaniu progów zadłużenia. A to przyniesie tylko złe skutki.
Do tych "bzdur i ogólników" zaś w ogóle się nie odnosisz. A gdyby to takie "bzdury" były, nie powinieneś mieć z tym problemu.
Mógłbyś rozwinąć? Sugerujesz, że "je... PiS" jest właściwą ofertą wyborczą?
:?: Dla części ludzi pewno jest. Karierowiczów, którzy w innych warunkach nigdy by kariery nie zrobili, ludzi niezbyt zaradnych, którzy mogą dzięki obecnym rządom funkcjonować nieco lepiej (acz kosztem innych) itd. Zawsze jest ktoś, dla kogo takie czy inne ugrupowanie będzie "właściwą ofertą". Natomiast tu tylko zaprezentowałam ci argumenty na:
1) Realizacja obietnic może przynieść negatywne skutki. Więc to czy dane ugrupowanie takowe obietnice realizuje czy nie nie jest wyznacznikiem jakości ich rządów.
2) Można też realizować to czego się nie obiecało. Choć tu muszę przyznać, że PiS w zasadzie zmianę ustroju zapowiadał. Enigmatycznie, bo enigmatycznie, więc dla większości było to zapewne zupełnie niezrozumiałe, ale jakby się tak dobrze wsłuchać w te zapowiedzi, to zapowiadał. Więc z tego zarzutu się wycofuję. Opuszczenia UE co prawda nie zapowiadał, ale zmiana ustroju na niedemokratyczny oznacza automatycznie polexit, prędzej czy później, więc w sumie i tu można by przyjąć, że tenże został zapowiedziany.
3) Rządzenie jest uwarunkowanie wieloma czynnikami, które mają wpływ na rządzących, także na realizację ich obietnic. To co piszesz, że realizacja obietnic jest czymś co pozytywnie świadczy o danym ugrupowaniu, jest przejawem naiwności. Bo może tak być, ale wcale nie musi. No i nie zawsze się da.
No, ale te prawo i procedury w waszym wykonaniu służyły rozwojowi mafi paliwowych...
Naprawdę, nie chcę offtopować. Ale znamiennym jest to, że na każde uwagi dot. współczesności, kolejnych afer, nadużyć, przejawów niekompetencji itd. zwolennicy "dobrej zmiany" cofają się lata wstecz i piszą "a za waszych czasów:...". Przecież to jest żenujące. Tym bardziej, że takiej korupcji, zwykłego złodziejstwa i niekompetencji jak obecnie, to w historii III RP nie było nigdy. Jeśli porównasz sobie dowolne rankingi dot. korupcji, transparentności działania władzy, wolności mediów czy demokracji jako takiej, Polska po 2015 roku spadła mocno w dół w stosunku do lat wcześniejszych. I nie należy się temu dziwić, bo ZAWSZE wprowadzanie autorytaryzmu w państwie demokratycznym wiąże się z tym, że do decyzyjnych stanowisk dochodzą ludzie o wątłym profilu moralnym, na ogół niezbyt kompetentni ale lojalni wobec władzy zwierzchniej. Tak dzieje się zawsze, więc nie wiem dlaczego miałoby nie dziać się teraz w Polsce.
Tak nawiasem, ciekawe byłyby w tym kontekście kulisy kontraktu koreańskiego. Koreańczycy parę afer korupcyjnych już zaliczyli, więc w naturalny sposób nasuwa się na myśl to, że i w naszym kontrakcie coś tam mogło być... Powiesz, że to bezpodstawne oskarżenia? Prawda. To tylko podejrzenia. Ale gdyby zachowywane były procedury i przestrzegane prawo, takie podejrzenia nikomu do głowy by nawet nie przyszły. Po to też one są.
Zawsze, gdy nagle, praktycznie z dnia na dzień, zawiera się takie kontrakty, zupełnie niespodziewanie, to pojawienie się takich podejrzeń jest sprawą naturalną. Tym bardziej, że w jakimś zakresie godzą one we własne interesy - interesy rodzimych firm. Może i są one niesprawiedliwe, może to tylko kwestia niekompetencji lub głupoty tych, którzy je zawierają. Ale jak się to robi w taki sposób, to się samemu na takie podejrzenia naraża.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Napoleon pisze: 2022-08-18, 15:42 Powiesz, że to bezpodstawne oskarżenia? Prawda.
I tyle wystarczyło napisać z pominięciem całego dotychczasowego bełkotu i dyskusje można by zamknąć.
Napoleon pisze: 2022-08-18, 15:42 Dyskusja z Tobą Adrianie M. jest o tyle trudna, że jesteś impregnowany na jakiekolwiek argumenty
Widzisz. Ja chcę zrozumieć twoje argumenty. Jeśli stoją za tym jakieś hasła propagandowe w stylu "pis jest zły", "okradają nas" itd. to argument jest niskich lotów. Natomiast możesz przedstawić ustawę budżetową jako wykładnie wraz z aktualizacjami i następnie możesz spróbować wykazać, że czegoś tam nie ma.

W tym wypadku konkret do dyskusji to jest coś takiego:
Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny w 2022 roku powstał Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Planowane wpływy fundusz w 2022 roku to 20,455 mld zł. Składa się na to 5,042 mld zł środków przekazanych z Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych, 195 mln zł wpływów ze stałych źródeł zasilania funduszu oraz 15,21 mld zł z planowanej emisji obligacji. Na 2022 rok zaplanowano wydatki nowego funduszu w kwocie 20,207 mld zł. Głównie złożą się na nie wydatki na realizację celów określonych w Programie rozwoju Sił Zbrojnych w kwocie 20,049 mld zł oraz 152 mln zł kosztów organizacji emisji obligacji w tym koszty sprzedaży, dystrybucji, opłaty i prowizje (zostały one zaplanowane na poziomie 1 % od wartości nominalnej emisji). Zgodnie z tym planem na koniec 2022 roku stan środków funduszu ma wynosić 248 mln zł.


Znów się okazuje, że wszyscy wiedzą i było to na posiedzeniu SKON, ale politycy peło "nie wiedzą" i nigdy nie słyszeli. Jak widzisz nastąpi emisja obligacji na 15.21mld zł o czym uprzejmie ciebie i twoją z :dupa: partię informuję, bo widocznie śpicie na tych posiedzeniach. Oczekuje tym razem od ciebie co najmniej milion znaków bełkotu.
Napoleon pisze: 2022-08-18, 15:42 Dla części ludzi pewno jest. Karierowiczów, którzy w innych warunkach nigdy by kariery nie zrobili, ludzi niezbyt zaradnych, którzy mogą dzięki obecnym rządom funkcjonować nieco lepiej (acz kosztem innych) itd. Zawsze jest ktoś, dla kogo takie czy inne ugrupowanie będzie "właściwą ofertą". Natomiast tu tylko zaprezentowałam ci argumenty na:
1) Realizacja obietnic może przynieść negatywne skutki. Więc to czy dane ugrupowanie takowe obietnice realizuje czy nie nie jest wyznacznikiem jakości ich rządów.
2) Można też realizować to czego się nie obiecało. Choć tu muszę przyznać, że PiS w zasadzie zmianę ustroju zapowiadał. Enigmatycznie, bo enigmatycznie, więc dla większości było to zapewne zupełnie niezrozumiałe, ale jakby się tak dobrze wsłuchać w te zapowiedzi, to zapowiadał. Więc z tego zarzutu się wycofuję. Opuszczenia UE co prawda nie zapowiadał, ale zmiana ustroju na niedemokratyczny oznacza automatycznie polexit, prędzej czy później, więc w sumie i tu można by przyjąć, że tenże został zapowiedziany.
3) Rządzenie jest uwarunkowanie wieloma czynnikami, które mają wpływ na rządzących, także na realizację ich obietnic. To co piszesz, że realizacja obietnic jest czymś co pozytywnie świadczy o danym ugrupowaniu, jest przejawem naiwności. Bo może tak być, ale wcale nie musi. No i nie zawsze się da.
Ale ja nie pytałem ciebie o uzasadnienie twojej wcześniejszej wypowiedzi, tylko czy posiadacie jakichś program, pomysł na własne rządy, czy też ofertę dla wyborców? Tak rozumiem, że ludzie są różni i niektórym wystarczy coś tam je... . Ale ja się pytam co macie w ofercie dla zdrowych na umyśle ludzi, których interesuje co dalej z Polską? Będziecie blokować środki z UE zanim wasz sejm nie zaprowadzi waszej "praworządności", czy też po objęciu przez was władzy wasza praworządność zacznie obowiązywać z marszu, czy też trzeba będzie niepraworządnie usunąć prezydenta i może nawet cały TK? Macie chociaż jakichś prymitywny pomysł na zaprowadzenie tego waszego "prawa i sprawiedliwości"? A co z programami PiS? Może np. ja uważam, że powinno się kontynuować rozwój współpracy z Koreą (BTW rozwiniesz na jakiej zasadzie wprowadzono rozwiązanie podwozia Kraba skoro Korea taka korupcyjna?), zwiększać naszą armię zamiast im ciągle ciąć, inwestycje w gazaporty, budowę EJ (tu akurat jest już gotowa specustawa) itd. itp. Chciałbym to wiedzieć, może jakieś ponad 20% idiotów tego nie potrzebuje, ale mi jakoś dziwnie to potrzebne.
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1090
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Koreańskie zakupy.

Post autor: peceed »

Napoleon pisze: Tym bardziej, że takiej korupcji, zwykłego złodziejstwa i niekompetencji jak obecnie, to w historii III RP nie było nigdy.
Co kolega robił w latach 90? Baronowie SLD zachowywali się jak pospolici gangsterzy.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

W SLD to było wręcz ostentacyjne, ale to nic w porównaniu z dokonaniami peło
Napoleon
Posty: 3991
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

I tyle wystarczyło napisać ... itd.
A uważasz, że oskarżenie jest bezpodstawne? To czemu piszesz o jakichś masowych nadużyciach sprzed 2015 roku? Lub: "ale to nic w porównaniu z dokonaniami peło"? Czy ktoś został skazany? A jeśli nikt, to dlaczego? Dlaczego wiec formułujesz bezpodstawne oskarżenia wobec jednych, a oburzają Cię sformułowania wobec tych, których popierasz? Choć te drugie mają znacznie większe uzasadnienie. Przynajmniej wyroków jeszcze nie ma (w tym drugim przypadku, jeśli są, to uniewinniające). :wink:
W tym wypadku konkret do dyskusji to jest coś takiego:...
Kompletnie się nie rozumiemy. A tzreba było poczytać (na początek) zalinkowane teksty.
To, że powstał fundusz nie jest żadną złą rzeczą. Nawet to, że może być on finansowany przez BGK też - BGK w dużym stopniu powstał by takie fundusze wspomagać. Rzecz tkwi w szczegółach - jak te pieniądze są rozliczane, kto te obligacje kupuje itd. Poza tym, nikt w parlamencie nie wie nawet co za te pieniądze ma być kupione. Kwota jest, ale na co ma być wydana? Co ile kosztuje? To przez parlament nie przeszło. Już nawet nie wspomnę o procesie decyzyjnym. M.in. podejrzewam, że także dlatego idzie to wszystko poza budżetem, bo gdyby szło przez budżet, to trzeba by wyszczególnić co i jak.
Ale ja nie pytałem ciebie o uzasadnienie twojej wcześniejszej wypowiedzi, tylko czy posiadacie jakichś program, pomysł na własne rządy, czy też ofertę dla wyborców?
A jaki jest program PiS? Znasz go? Bo ja nie. Trzeba się zbroić. OK. Ale jak? Co jest priorytetem? Skąd na mamy wziąć pieniądze? Jak ma być finansowana ta 300 tys. armia? Ile konkretnie będzie kosztować? Jaka ma być nasza przyszłość w UE? Jakie są plany wobec systemu sądownictwa (bo ciągle się zmieniają w zależności od rozwoju sytuacji)? Jak rząd chce poradzić sobie z inflacją? Kiedy? Jakie są plany co do zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego? Bo podobno Baltic Pipe jest, ale gazu w nim będzie na 20 %. Jak rząd chce finansować służbę zdrowia, skoro uchwala podwyżki a pieniędzy nie daje (a szpitale same zarabiać nie mogą). Dlaczego w WPF zaniża prognozę inflacyjną? Aby mniej płacić? Np. samorządom? To jak rząd chce zapewnić właściwą realizację usług publicznych? Bo np. obniżając podatki obniża dochody samorządów a jednocześnie narzuca większe zobowiązania. Odpowiesz?
Ja Ci mogę odpowiedzieć. Program jest jeden - zmienić ustrój. Ale i tu w tej chwili za bardzo nie wiedzą jak to zrobić. Co do innych problemów - nie ma żadnego pomysłu. Decyzje podejmowane są doraźnie, jak komu przyjdzie do głowy, bez ładu i składu. Aby jakoś to było a potem się zobaczy. A jak się przy okazji zrobi na złość komuś, kogo uważa się za wroga (np. samorządom) to już jest pełnia szczęścia. O tym co będzie później nikt nie myśli. Te koreańskie zakupy są tego idealnym przykładem.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

Napoleon: skoro te zakupy są nieprzemyślane to jakie by były przemyślane?
Napoleon
Posty: 3991
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Smoku, pisałem to już wcześniej. Zawsze uważam, że należy zamiary szacować na siły. Tu tego nie widzę.
1. To nie jest tak, że zupełnie nie mamy czasu i wszystko musimy mieć już. Ukraińcy kupili nam trochę czasu, to raz. A dwa, wojna pokazała z jednej strony determinację państw NATO, przede wszystkim USA i słabość Rosjan. Jedno i drugie też ma tu znaczenie. Wniosek, według mnie jest taki, że w najbliższej dekadzie nic nam raczej nie grozi. A więc trochę czasu jest.
2. Zbroić się należy. Pełna zgoda. I to względnie szybko. Ale nie kupując wszystko na raz tylko wyznaczając priorytety i kupując co trzeba po kolei. Tego nie widzę. Nie jestem np. w stanie zrozumieć, dlaczego kupiliśmy Abramsy, skoro teraz nagle okazuje się, że naszym podstawowym czołgiem ma być K2? To nielogiczne.
3. Kupować za granicą można to, czego nie mamy. Kupując uzbrojenie, które równolegle produkujemy u siebie działamy co najmniej nieroztropnie (patrz np. sprawa Kraba).
4. Koszty. Nie udźwigniemy wszystkich wydatków na raz. A sposób finansowania zakupów, choć sam w sobie może być, stwarza ogromne pole do nadużyć i zachęca do działań nieprzemyślanych.
Ponieważ zaś co poniektórzy mają awersję do czytania tego co piszę, pozwolę sobie zamieścić linki do tekstów (choć generalnie nie lubię tego robić):
https://defence24.pl/polityka-obronna/u ... mu-analiza
https://radar.rp.pl/wojsko-polskie/art3 ... -zbrojenia
Można tego typu komentarzy znaleźć sporo. FWSZ sam w sobie nie musi być złym pomysłem. Źródła jego finansowania mogą być bardzo różne, a ma on tą zaletę, że pieniądze nie wydane w danym roku przechodzą na następny. Przy tego typu zakupach ma to sens. Ale jeżeli jest wykorzystywany jako narzędzie do obchodzenia budżetu i wyciągania pieniędzy z NBP (tam wydrukowanych w tym celu) to zaczyna być niebezpiecznie. Co więcej, środki idące w ten sposób przez fundusz nie będą kontrolowane przez parlament. Parlament nie będzie miał wpływu na to co kupujemy, za ile, na jakich warunkach. Parlament do armii za bardzo nie powinien się mieszać. Ale do finansów - jak najbardziej, bo po to jest. Fundusz stwarza możliwości jego omijania przy wydatkowaniu tych pieniędzy.

Jest sporo tego typu problemów. To, że opozycja zagłosowała za ustawą o obronie, nic tu nie znaczy (choć patrząc na to jak rządzący wykorzystują pewne możliwości, możliwie że popełniono błąd). Bo biorąc pod uwagę to co się dzieje, to osobiście zastanawiam się, kto to wszystko jakoś koordynuje? Przypomina mi to trochę małe dziecko, które wpadło do sklepu z zabawkami i wszystko kupuje nie oglądając się nawet na to czy na wszystko go stać. A w ten sposób można sprawić, że wydamy kupę pieniędzy i wcale silniejsi nie będziemy.
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

A teraz czas na konkret
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Napoleon pisze: 2022-08-18, 21:05 A uważasz, że oskarżenie jest bezpodstawne? To czemu piszesz o jakichś masowych nadużyciach sprzed 2015 roku? Lub: "ale to nic w porównaniu z dokonaniami peło"? Czy ktoś został skazany? A jeśli nikt, to dlaczego? Dlaczego wiec formułujesz bezpodstawne oskarżenia wobec jednych, a oburzają Cię sformułowania wobec tych, których popierasz? Choć te drugie mają znacznie większe uzasadnienie. Przynajmniej wyroków jeszcze nie ma (w tym drugim przypadku, jeśli są, to uniewinniające).
Że co? Zafajdałeś każdy swój wpis pełowską czystą propagandą, a teraz chcesz kogoś pouczać? Nie masz propagandysto najmniejszych zahamowań. Nie ważne czy coś ma wspólnego z rzeczywistością lub nie jedziesz jak ci w partii kazano, a potem obkładasz to dodatkowym bełkotem którego nie da się czytać.
Napoleon pisze: 2022-08-18, 21:05 To, że powstał fundusz nie jest żadną złą rzeczą.
Oczywiście, że jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeszcze raz upominam cię byś zaczął pisać o faktach i skończył z propagandowymi wywodami. Rozumiemy się doskonale, tylko widocznie nie jesteś w stanie wspiąć się ponad partyjny prikaz.
Napoleon pisze: 2022-08-18, 21:05 Kwota jest, ale na co ma być wydana? Co ile kosztuje? To przez parlament nie przeszło.
A skąd ma być kwota? Czekamy na notyfikacje senatu na kilka zakupów w ramach FMS. Czekamy na zakończenie procesu negocjacji z Koreą. O reszcie zakupów jesteśmy na bieżąco informowani. Zawsze tak było i za SLD i za peło, czy AWS. Zawsze. Zaczynasz wymyślać takie nieskończone pierdoły, że już się chewtać chce.
Napoleon pisze: 2022-08-18, 21:05 A jaki jest program PiS? Znasz go? Bo ja nie.
Miłego słuchania. Znajdziesz odpowiedzi na wszelkie trapiące cię pytania.


SmokEustachy pisze: 2022-08-19, 01:04 Napoleon: skoro te zakupy są nieprzemyślane to jakie by były przemyślane?
Najlepiej było nie kupować K9 to wtedy można by ich je..., że artylerię pisiory rozbroiły. Nie kupować czołgów, bo Niemcy je... peło za utratę rynku, a darmo leosie przecież wcześniej dawali, a zarobek na L2PL przecież jest niewielki. Na koniec peło chce już sobie przygotować grunt to rządzenia i cięcia wydatków, no bo znów taki dostali prikaz i ważniejsze w tym momencie jest dla naczelnej pacynki przyjęcie ojro, rozpier.... CPK, przejęcie sądów, TK i likwidacja prezydenta. No ale oprócz ojro to za bardzo reszty się nie da ogłosić jako program wyborczy. Więc najprościej trzymać się sprawdzonego "je... PiS", bo to zapewnie minimum 20% głosów.

Przy czym ja z tym problemu nie mam, bo każdy może mieć dowolny program polityczny. Konfederacja może głosić sojusz z Rosją, odcięcie pomocy Ukrainie, likwidację podatków i co tam uważają w swoich głowach za słuszne, prawe oraz sprawiedliwe. Żyjemy w kraju demokratycznym, panuje wolność słowa i poglądów więc ja jestem jak najbardziej za tym. Dzięki temu ja mam jasny obraz kim jest Konfa, jakie ma cele i dlaczego na nich warto lub w szczególności nie warto zagłosować. Tak samo uważa ponad 90% rodaków i jest ok. Konfa sprawę stawia uczciwie i pełen szacunek mam dla nich. Lewica znów ciągle o socjalu, szpitalach itd. wiem co chcą i nie ma najmniejszego problemu. PiS też jasno i klarownie przedstawia co chce robić. Natomiast póki co peło chce wyłącznie je... :dupa: i :faja:

Dodano po 16 minutach 52 sekundach:
PS.

Napoleon. Ponawiam trapiące mnie pytania, bo możecie nie mieć programu wyborczego, ale jakichś plan przecież macie, c'nie?
Ale ja się pytam co macie w ofercie dla zdrowych na umyśle ludzi, których interesuje co dalej z Polską? Będziecie blokować środki z UE zanim wasz sejm nie zaprowadzi waszej "praworządności", czy też po objęciu przez was władzy wasza praworządność zacznie obowiązywać z marszu, czy też trzeba będzie niepraworządnie usunąć prezydenta i może nawet cały TK? Macie chociaż jakichś prymitywny pomysł na zaprowadzenie tego waszego "prawa i sprawiedliwości"? A co z programami PiS? Może np. ja uważam, że powinno się kontynuować rozwój współpracy z Koreą (BTW rozwiniesz na jakiej zasadzie wprowadzono rozwiązanie podwozia Kraba skoro Korea taka korupcyjna?), zwiększać naszą armię zamiast im ciągle ciąć, inwestycje w gazaporty, budowę EJ (tu akurat jest już gotowa specustawa) itd. itp. Chciałbym to wiedzieć, może jakieś ponad 20% idiotów tego nie potrzebuje, ale mi jakoś dziwnie to potrzebne.
Napoleon
Posty: 3991
Rejestracja: 2006-04-21, 14:07
Lokalizacja: Racibórz

Koreańskie zakupy.

Post autor: Napoleon »

Zbliżamy się do momentu, gdy poza obelgami nic już nie usłyszę. Czyli - standard w wykonaniu Adriana M (i nie tylko, bo na tym forum jest jeszcze kilka osób zachowujących się podobnie).
Tyle razy okazywało się, że się mylisz, że powinno to nauczyć Cię choć odrobiny pokory. Ale jak widzę, jesteś na to impregnowany, tak jak na argumenty. Gdyby zacytować klasyka, to "nic cię nie przekona, że czarne jest czarne a białe jest białe".
Awatar użytkownika
SmokEustachy
Posty: 4479
Rejestracja: 2004-01-06, 14:28
Lokalizacja: Oxenfurt
Kontakt:

Koreańskie zakupy.

Post autor: SmokEustachy »

Wyjmij Belkę ze swego oka i odpisz konkretnie zakupy planowane swe.
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

Skoro mamy piontunio to dla relaxu polecam filmik o perspektywicznych możliwościach K9. Jedno działo = jedna kacapska armia zniszczona


SmokEustachy pisze: 2022-08-19, 14:26 i odpisz konkretnie zakupy planowane swe.
Są tajne. Ukażą się razem z programem peło.

No to pogadalymy fest o finansach państwa i polityce. Ci których interesowała wyłącznie ta część to mogą się spokojnie rozejść. Miło by mi było poczytać faktycznie jakieś opinie o koreańskim sprzęcie, może również o szerszej współpracy militarnej, jak i przemysłowej.

Weszła nowa specustawa o EJ więc może to słuszny kierunek by tam ten tego z nimi i w tym zakresie. Mają zdolności by nam to częściowo kredytować. APR-1400 budują ciągle u siebie (w odróżnieniu od Amerykanów, którzy kompetencje już stracili i od Francuzów, którzy bez kłopotów nie potrafią) oraz ciągną też budowę równolegle w Emiratach. Można by rozbudować wątek trochę z tej strony i wtedy może uda się nam spojrzeć na zakupy w Korei trochę z innej strony oraz na długofalowe partnerstwo z tym krajem. Szkoda, że Daewoo nie podbiło serc rodaków na tyle by i utrzymać współpracę w zakresie motoryzacji, ale KIA czy Hyundai chyba się w miarę przyjął, a krajowy potencjał w obrębie motoryzacji jest spory. Warto by też przepatrzyć różne systemy rakietowe i możliwy transfer technologii, jakby Jankesi zaczęli zbytnio grymasić i kombinować ze swoimi ograniczeniami.

Dodano po 27 minutach 35 sekundach:
Może dla zachęty takie o to ciekawostki prosto z wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barakah_n ... ower_plant
In December 2009, Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) awarded a coalition led by Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a $20 billion bid to build the first nuclear power plant in the UAE. Barakah was chosen as the site to build four APR-1400 nuclear reactors successively, with the first scheduled to start supplying electricity in 2017.[4][5][6]

In 2011, Bloomberg reported that following detailed finance agreements, the build cost was put at $30 billion and financed with $10 billion equity, $10 billion export-credit agency debt, and $10 billion from bank and sovereign debt. South Korea may earn a further $20 billion from operation, maintenance and fuel supply contracts.[7] A later Bloomberg report indicates the price as $25 billion.[8]

As of 22 March 2018, the project's total cost was refined to $24.4 billion to complete. Startup of Unit 1 was delayed to late 2018.[9]
Tylko to ceny jeszcze sprzed 10 lat. Trzeba będzie doliczyć może nawet drugie tyle, a zwłaszcza że ma u nas powstać 6 reaktorów. 200mld zł to będzie kolejna inba i wysyp eksperten od EJ. I dyżurnych ideolo od finansów publicznych. Także, dzieje się i trzymać się mocno foteli. Bedziem kredytować mocno, ale kolejna rzecz którą warto. Da nam to jakieś 8000 MWe, dla porównania największa elektrownia Bełchatów to 5000MWe i trzeba się śpieszyć, bo Bełchatów zaczynamy wyłączać od 2031!
Awatar użytkownika
peceed
Posty: 1090
Rejestracja: 2019-09-12, 16:25

Koreańskie zakupy.

Post autor: peceed »

Napoleon pisze: Trzeba się zbroić. OK. Ale jak? Co jest priorytetem?
To akurat wiemy z dokładnością do typów broni.
Napoleon pisze: Skąd na mamy wziąć pieniądze?
Musi kolega przeczytać temat od początku, najlepiej ze zrozumieniem, było poruszane.
Napoleon pisze: To przez parlament nie przeszło.
Bez obaw, przejdzie :P
Napoleon pisze: kto te obligacje kupuje itd
Obstawiłbym Koreańczyków :P
Napoleon pisze: Jaka ma być nasza przyszłość w UE?
Bezpieczna.
Napoleon pisze: Ale nie kupując wszystko na raz tylko wyznaczając priorytety i kupując co trzeba po kolei.
G-prawda. Proponuję zapoznać się z przedwojennymi zakupami Polski. Albo na strukturę lend-lease. W sytuacji zagrożenia kupuje się wszystko na raz i jest to norma. Bo nie ma powodu aby opl czekało na czołgi czy odwrotnie!
Napoleon pisze: Przypomina mi to trochę małe dziecko, które wpadło do sklepu z zabawkami i wszystko kupuje nie oglądając się nawet na to czy na wszystko go stać.
Analogia chwytliwa, tylko że bardzo nieadekwatna. Kupiono dokładnie to co potrzeba aby uzyskać kompetencje w określonych obszarach. Nie da się ich skrytykować ramowo, dopiero szczegóły da się skopać.
-Panie Kapitanie! Toniemy!
-Jak nie Wy, to kto?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

peceed pisze: 2022-08-19, 15:55 To akurat wiemy z dokładnością do typów broni.
Tu akurat bym się nie zapędzał aż tak bardzo. Przypominam, że mamy nowoczesne armato-haubice, plany w kosmos, a nowoczesnej amunicji brak. Dobrze przeglądnąć jak wygląda kwestia zużycia amunicji nieprecyzyjnej na tym konflikcie. Dodatkowo nasi z jakichś dziwnych względów domagają się rozbudowy brygad o kolejny DAR na Langustach (i to oprócz 8 DAR które są już w pa). Dotychczasowa produkcja Feniksów jest niesłychanie wydajna i jeśli mie pamięć nie myli, to w latach 2021-23 nasz przemysł zobowiązał się dostarczyć coś ponad 2k rakiet (sic!). No i jak to się ma niby wszystko spinać? Stany magazynowe na szczęście to nasza słodka tajemnica i lepiej żeby tak zostało. Mówimy tu o potrzebie zapewnienia amunicji dla 20 DAR po 24 Grady, czyli łącznie 480 wyrzutni razy 40 rakiet na raz to jakie 20k rakiet, czyli 10 lat produkcji. Równie ciekawie wygląda to z 155mm DAS, bo ich ma być co najmniej tyle samo. Jest trochę lepiej, ale dotychczasowe zamówienia są znane (i nie da się ukryć za tajemnicą magazynów) i produkcja choć imponująca w porównaniu z Feniksami to jednak nie przekracza 10k na rok. Także tak to jest z tymi priorytetami, gdzie dla naszych super-dooper Krabów będziemy mieć 37k szt. amunicji i może będzie z 6 dywizjonów z 155mm do tego czasu, co da nam pewnie ze 250szt/lufę.

Więc peceed pytanie do ciebie. Jaki ta artyleria ma naprawdę priorytet? Z dokładnością co do pocisku ;)
Awatar użytkownika
jogi balboa
Posty: 2823
Rejestracja: 2007-01-18, 16:39

Koreańskie zakupy.

Post autor: jogi balboa »

AdrianM pisze: 2022-08-19, 15:20 Skoro mamy piontunio to dla relaxu polecam filmik o perspektywicznych możliwościach K9. Jedno działo = jedna kacapska armia zniszczona


:cojest:
No widzę że poziom smoczych oparów osiągnął gęstość krytyczną. Co dalej w perspektywie? Nazistowskie kosmiczne Zeppeliny?
AdrianM
Posty: 2823
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Koreańskie zakupy.

Post autor: AdrianM »

No to mamy dowód, że czytanie totalnej propagandy bezpowrotnie uszkadza zdolności poznawcze :brawo:
ODPOWIEDZ