Zatopienie ciężkiego krążownika Blücher

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Gelb20
Posty: 9
Rejestracja: 2018-10-16, 12:25

Zatopienie ciężkiego krążownika Blücher

Post autor: Gelb20 »

Witam forumowiczów.
Od pewnego czasu interesuje mnie słynna batalia pomiędzy norweskimi obrońcami twierdzy Oscarsborg a zespołem Kriegsmarine w składzie ciężkiego krążownika Blücher w asyście krążownika Lutzow oraz lżejszych jednostek eskorty. Moje pytanie jest być może mało interesujące niemniej dla mnie owszem.Czy przed zatopieniem Blüchera był on w stanie zadać jakiekolwiek straty norweskim obrońcom.Wiele źródeł sugeruje, że jego ogień był ''głównie niecelny'' z racji, że niemcy nie byli w stanie zlokalizować norweskich stanowisk. Niemniej wynika z tego, że niektóre pociski musiały trafić przynajmniej w okolice stanowisk norwegów. Czy ktoś wie jak dokładnie wyglądała walka od strony niemieckiego krążownika Blücher i czy był on w stanie zadać jakieś straty norwegom ?
De VAVIEN
Posty: 22
Rejestracja: 2021-06-16, 13:48

Zatopienie ciężkiego krążownika Blücher

Post autor: De VAVIEN »


troszkę atmosfery tamtych chwil
Awatar użytkownika
Gregski
Posty: 964
Rejestracja: 2006-01-27, 21:47
Lokalizacja: Na Kociewiu albo na morzu

Zatopienie ciężkiego krążownika Blücher

Post autor: Gregski »

Zapraszam na YT na kanał naszego forumowego kolegi.
Zamieścił on tam odcinek o obu niemieckich okrętach noszących tą nazwę.
Wśród ludzi człowiek dziczeje.
Waldemar Łysiak
Speedy
Posty: 552
Rejestracja: 2004-07-23, 15:24
Lokalizacja: Wawa

Zatopienie ciężkiego krążownika Blücher

Post autor: Speedy »

Gelb20 pisze: Wiele źródeł sugeruje, że jego ogień był ''głównie niecelny'' z racji, że niemcy nie byli w stanie zlokalizować norweskich stanowisk. Niemniej wynika z tego, że niektóre pociski musiały trafić przynajmniej w okolice stanowisk norwegów. Czy ktoś wie jak dokładnie wyglądała walka od strony niemieckiego krążownika Blücher i czy był on w stanie zadać jakieś straty norwegom ?
O ile wiem (nie czuję się jakimś ekspertem od tej bitwy) Blücher przede wszystkim nie bardzo miał z czego strzelać. 2-gi pocisk 28 cm, który trafił go w podstawę 20 cm wieży nr 1 nie tylko wyłączył ją z akcji, ale przede wszystkim rozwalił jakąś tam rozdzielnię elektryczną, pozbawiając prądu całą artylerię główną i plot. Niemcy nie zdążyli już sobie tego naprawić, całe starcie trwało tylko kilka minut. Ogień do Norwegów prowadziły jedynie małokalibrowe działka plot. w ręcznie naprowadzanych stanowiskach.

Blücher miał ich trochę: 12 armat 3,7 cm SK C/30 (6xII, trochę dziadowskie, półautomaty ręcznie ładowane pojedynczymi nabojami) i 8 - 2 cm FLAK C/30 (8xI, to już typowa broń maszynowa zasilana z magazynków, może zresztą było ich więcej, spotyka się liczbę 10, 12 czy nawet 16 tych działek, na wielu okrętach wielu flot systematycznie wzmacniano podczas wojny obronę plot., co i raz dostawiając takie małokalibrowe automaty we wszystkich wolnych miejscach). Odległość była niewielka, setki metrów czy pojedyncze kilometry, więc tak całkiem bez sensu to nie było, niemniej skuteczność takich małych kalibrów przeciw obiektom fortyfikacji nadbrzeżnych, choćby i dziadowskich i XIX-wiecznych, była skromniutka. O ile wiem krążownik zdołał wyłączyć z akcji lekką baterię Husvik (2 działa 57 mm) przepędzając Norwegów zmasowanym ogniem z odkrytych stanowisk, niemniej ofiar nie ponieśli i straty też za wielkie nie były (zapalił się jakiś budynek, koszary czy coś). I to w zasadzie chyba tyle.
Pozdro
Speedy
Adam
Posty: 1737
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Zatopienie ciężkiego krążownika Blücher

Post autor: Adam »

Pamiętaj, że Blucher nie był sam, był jeszcze Lutzow i też strzelał, po drugiej stronie była też, chyba niedoceniania, bateria 150 mm. Duży i całkiem fajny artykuł był swego czasu w MSiO: https://www.magnum-x.pl/artykul/bojwciesniniedrobak (aż się zdziwiłem, że to aż tak dawno ;)
ODPOWIEDZ