Strona 1 z 1

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2025-09-22, 21:30
autor: Marmik
Kolejne spotkanie odbędzie się we Wrocławiu i będzie dwudniowe (6-7 czerwca 2026 roku).
Tematyka w trakcie ustalania, ale będzie poszerzona o akcenty luźno związane z deltiologią, a bardziej z statkami i okrętami ogólnie.
W tym roku nie licząc KPO nic istotnego do spotkania nie wniosłem, ale za rok to... to akurat szykuję deltiologiczną bombę atomową. Zapewniam, że każdy kto ma jakieś pojęcie o polskich marynistycznych pocztówkach będzie zachwycony :D.

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2025-09-24, 10:37
autor: Zelint
A mogę zapytać publicznie, dlaczego we Wrocławiu? Co ma Wrocław wspólnego z morzem lub widokówkami morskimi?

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2025-09-26, 19:59
autor: Marmik
Wrocław ma facynatów, którym chce się to zorganizować. Wrocław ma dużo wody, system kanałów i 5 rzek (rejs statkiem też chyba będzie w planie). Znany jest też z technikum żeglugi śródlądowej. Marynistyka różne ma oblicza.
To piękne miasto, które przy okazji można zwiedzić.
Paradoksalnie... południe kraju ma całkiem spore grono miłośników morskości (chyba większość uczestników spotkań nie pochodzi z wybrzeża). Wszak posiadacz największej kolekcji pocztówek morskich mieszka... w Siemianowicach Śląskich!
Warto też przypomnieć, że wcześniej spotkania odbywały się i w Łodzi i w Sieradzu.

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2025-10-29, 10:19
autor: Marmik
No w sumie to już praktycznie pewne. Na spotkaniu dostępne będzie skromne, naprawdę skromne opracowanie mojego autorstwa... Obiecałem za wcześnie nie uprzedzać faktów, ale trzeba jakoś podjudzać niezdecydowanych :wink: .
A że stali bywalcy wiedzą jaki jest krąg moich deltiologicznych zainteresowań to coś tam pewnie może zaświtać :lol: :x .

No i jeśli dobrze pojdzie to w końcu będzie czas na normalną minigiełdę pocztówkową 8) .

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-03-30, 17:54
autor: Marmik
No dobra, żadna to już tajemnica. Udało mi się opracować skromną biografię Jerzego Bałuka. Pójdzie do druku w większym formacie (A4), ale w takiej formie jak "Trzecia strona pocztówki" z 2024 r. (czyli bardzo dobra jakość), bo tekst będzie tu jedynie uzupełnieni ponad 120 fotografii przedstawiających tak malarza jak i jego dorobek marynistyczny.
Jak ktoś chce się wybrać to zamieszczam program. Będzie inaczej niż przez ostatnie dwa lata, gdy brakowało czasu na mini giełdę i wygadanie się. Mniej naukowo, bardziej towarzysko i kolekcjonersko. Ja osobiście szykuję kilkanaście nowych pocztówek z czego trzy (a jakże, kontynuacja trzeciej serii Bałuka) będą do nabycia tylko dla uczestników.
653345351_26388602274122512_3714053637182120920_n.jpg
651770912_26388602277455845_5152775312767382797_n.jpg

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-04-13, 23:58
autor: Marmik
Aktualizacja
XIII SKPM informacje (aktualizacja 31-03-2026).jpg

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-05-11, 16:25
autor: Marmik
Poszła do druku. Trzymajta kciuki. Premiera we Wrocławiu. W ramach dozowania tajemnicy nawet do Misia nie poszło zdjęcie, więc i tu na razie Matka Whistlera ;) :lol:
Orientacyjna cena ok 50-55 zł. na pewno nie więcej niż 60. Będzie dostępna nie tylko na spotkaniu.
Bałuk.jpg

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-05-14, 15:15
autor: Marmik
Dobra, jest już ostateczny kosztorys więc podaję cenę.
60 zł
natomiast 6-7 czerwca we Wrocławiu - cena promocyjna 50 zł

Format A4, twarda oprawa, bardzo gruby papier dobrej jakości (200g), Zaledwie 36 stron, ale ponad 120 ilustracji (w zasadzie wszystko co wcześniej znane i nieznane). De facto to album/katalog z niewielką ilością treści, ale bez lania wody. Sama esencja.


BTW
Dotarły już pocztówki spotkaniowe (te coroczne z logo spotkania) tym razem z interesującą akwarelą Gribakina, na której uwiecznił aż cztery polskie statki, a także pierwsze pocztówki drukowane specjalnie na spotkanie (... ale że przedstawia Jerzego Bałuka to na razie nie pokażę :-D )

Będą też trzy "malowane Bałuki", ale nie jako kontynuacja serii znanej sprzed 2 lat, a w nowej aranżacji. Nakład kolekcjonerski (50 szt), więc w zasadzie nie do nabycia poza spotkaniem.

Na marginesie, na spotkaniu będzie jeden prawdziwy obraz Jerzego Bałuka (niestety nie marynistyczny) i możliwe, że pojawi się Jacek Bałuk, krewny Jerzego. Z jego zbioru pochodzi fotografia wykorzystana na wyżej wspomnianej pocztówce.

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-05-14, 19:36
autor: Grzechu
Proszę o zarezerwowanie jednego egzemplarza książki (koniecznie z autografem! :) ).
Jeśli można, to proszę też o zarezerwowanie po 3 egzemplarze dostępnych pocztówek spotkaniowych/okolicznościowych. Lub mniej, jeśli będzie ich mniej dostępnych w rezerwacji.
Oczywiście rozumiem, że bezpośredni uczestnicy mają absolutne pierwszeństwo zarówno do pocztówek spotkaniowych/okolicznościowych, jak i tym bardziej kolekcjonerskich - ale gdyby trafiła się jakaś poplamiona albo naddarta, to wiesz ;)

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-05-25, 16:48
autor: Marmik
Grzechu pisze: Proszę o zarezerwowanie jednego egzemplarza książki (koniecznie z autografem! :) ).
Z przyjemnością :-D.
Grzechu pisze: Jeśli można, to proszę też o zarezerwowanie po 3 egzemplarze dostępnych pocztówek spotkaniowych/okolicznościowych. Lub mniej, jeśli będzie ich mniej dostępnych w rezerwacji.
Niski nakład, więc więcej niż jednej nie mogę obiecać. A jak będzie to się okaże we Wrocławiu :D .
Grzechu pisze: Oczywiście rozumiem, że bezpośredni uczestnicy mają absolutne pierwszeństwo zarówno do pocztówek spotkaniowych/okolicznościowych, jak i tym bardziej kolekcjonerskich - ale gdyby trafiła się jakaś poplamiona albo naddarta, to wiesz ;)
Sie rozumie 8). Przetarta to już się trafiła (wierzchnia), ale tylko jednego wzoru.
Zasadniczo nakład kolekcjonerskich wynosi 50 szt. i są wręcz smakowite :)

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-05-25, 16:57
autor: Marmik
Przeklejam info z fejsa.

No to wyliczamy co będzie i dla kogo dostępne.
ChatGPT Image 24 maj 2025, 21_59_21.jpg
Już tylko dwa tygodnie do XIII SKPM, więc kilka porządkujących informacji.
Co będzie można nabyć na spotkaniu, a nie uda się po nim:
- 3 pocztówki z reprodukcjami obrazów okrętów pędzla Jerzego Bałuka (nowa seria; tak, już czwarta!),
- pocztówkę ze zdjęciem Jerzego Bałuka przy pracy (darmowa dla uczestników),
- duże (ok A3) i - co ważniejsze - sygnowane reprodukcje obrazów Jarosława Wróbla (m.in. Batory, Pomorzanin, Wicher... w sumie chyba 10 wzorów po 2-3 szt.),
- to jeszcze nie na 100% pewne, ale może będzie też kilka, dosłownie kilka sztuk bardzo dobrych reprodukcji obrazów Grzegorza Nawrockiego (niesygnowane, ale jak już ktoś nabędzie to może uda się znaleźć Autora by podpisał :D ),
- zestawy pocztówek Serii Morskiej (1-10 i 11-20) Jarosława Wróbla w wersji sygnowanej i niesygnowanej (bardzo ograniczona ilość).

Co będzie można kupić na spotlkaniu, ale także po nim:
- pocztówkę "spotkaniową" (darmowa dla uczestników spotkania, niestety zostanie bardzo mało dla nieobecnych), tyle napiszę, że... wyjątkową i malarską!
- trzy nowe (49-51) pocztówki z serii "Polskie okręty" (no tak, w końcu przekraczamy pół setki),
- wszystkie pozostałe z ww. serii (prócz nr 8 którego nakład się wyczerpał i na razie nie będzie dodruku),
- pocztówki z "pocztówkowej współpracy", a także pocztówkę przedstawiającą zagładę krążownika "Moskwa" (jeszcze zostało kilka odległych numerów),
- książkę, a raczej broszurę-album-katalog "Jerzy Adolf Bałuk / Zapomniany król malowanej, pocztówkowej marynistyki",
- całą gamę pocztówek wydawanych przez niezawodnego Waldemara Zajdla (nawet nie wiem ile ich będzie miał, ale obstawiam, że kilkanaście).

Reasumując, do Wrocławia warto zabrać ze sobą trochę grosza 🙂.

No i na koniec... to jeszcze nie jest na 100% pewne, ale być może na spotkaniu będzie osobiście... krewny Jerzego Bałuka.

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-06-07, 01:00
autor: Marmik
Nowości z wczoraj:
Nowe pocztówki.jpg
No i w końcu jest premiera :)
Bałuk Król 1a.jpg
Bałuk Król 1b.jpg

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-06-09, 01:33
autor: Marmik
Z dobrych wiadomości cztery Bałuki wycenione zostały na 40 zł za komplet, co skutecznie odstraszyło uczestników od brania po dwa zestawy, a to oznacza, że... ostały się dla kolekcjonerów, którzy do Wrocławia przyjechać nie mogli. W tej sytuacji Grzechu od razu odkładam Ci jeden.
Warto zaznaczyć, że na spotkaniu pojawiła się pierwsza pocztówka przedstawiająca Sokoła jako okręt-muzeum. Nie zgadnięcie, ale wcale nie została wydana przez MMW. Zdecydowanie uprzedził je niezawodny Waldemar Zajdel, którego kącik obejmował chyba ze trzydziesci różnych pocztówek, głównie pasażerów i żaglowców, ale było też kilka okrętów.
Największym wzięciem cieszyły się sygnowane reprodukcje obrazów.

Fajnie, że pojawiły się nowe i to jakże szacowne osoby.

Kulminacyjnym momentem był niedzielny, godzinny rejs po sytemie dróg wodnych Wrocławia. Kto nie został naprawdę niech żałuje.

XIII Spotkanie Kolekcjonerów Widokówek Morskich

: 2026-06-09, 07:01
autor: Grzechu
Marmik pisze: to oznacza, że... ostały się dla kolekcjonerów, którzy do Wrocławia przyjechać nie mogli. W tej sytuacji Grzechu od razu odkładam Ci jeden.
Super! Dziękuję :)