Odbudowa portu gdyńskiego po 1945 r.

Okręty Wojenne po 1945 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Odbudowa portu gdyńskiego po 1945 r.

Post autor: pothkan »

Jak w tytule. Temat ten jest moim "roboczym" tematem pracy magisterskiej (z poprzedniego zrezygnowałem z powodów technicznych). Z dotychczasowego przeszukania literatury (aczkolwiek raczej pobieżnego), to nie znalazłem poważnego opracowania tego tematu - ale mogę się mylić... I tu właśnie mam prośbę: jeśli ktoś zna taką pozycję (także jeśli jest to np. niepublikowany doktorat), to bardzo proszę o informację. :-)
Obrazek
Piter
Posty: 62
Rejestracja: 2005-03-23, 13:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Piter »

A tak nieco z innej beczki, ale w temacie: Czy zachowały sie moze jakies zdjęcia z rozbiórki Gneisenaua?
Pamiętam kiedyś miałem w ręku książkę dotyczącą min rozbiórki i złomowania w/w....tylko nie pamiętam juz tytułu, a książka była z biblioteki :-(
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

W WAP Gdansk jest taka teczka

1038 Marinehafenbbaudirektion Gotenhafen

Gdybys ja przegladal bardzo mnie interesuje.

Mam tez ciekawy artykul o stoczni w Gdyni w WWII ,
nie calkiem na temat, ale status 1945 tez nie jest do konca
rozpoznany, a mnie bardzo interesuje.

AvM
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Oskar - potencjalnie b ciekawym kierunkiem byłoby również zbadanie zamierzeń rozbudowy portu w Gdyni sprzed 1939. Jak patrze swoim niewprawnym okiem na plany przedwojenne i to co zrobiono po wojnie to widzę pewne podobieństwo więc istniaje jakieś p-stwo, że odbudowywując port budowniczowie opierali się też w jakimś stopniu na przedwojennych planach. Jakby co służę sygnaturami z CAW...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Adam
Posty: 1753
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

To ja mam jeszcze inne pytanie - jakie prace przy rozbudowie portu w Gdyni wykonali Niemcy? Czy były to tylko jakieś małe prace, czy też kontynuowali rozbudowę portu, oddając do użytku jakiś basen, nabrzeże itp?
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

Prace jakie wykonali Niemcy zaprezentowane są graficznie w pracy pod redakcją A. Komorowskiego pt. "Obiekty podwodne i militaria Zatoki Gdańskiej".
APawlak
Posty: 28
Rejestracja: 2004-10-24, 16:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: APawlak »

Informacje o zmianach infrastruktury portu gdyńskiego i planach na przyszłość (wraz z rysunkami), począwszy od powstania Gdyni aż do lat 70-tych zawierał cykl artykułów B. Szermera, opublikowanych w kilku pierwszych "Rocznikach Gdyńskich". W pierwszym z tych roczników, chyba z 1977 r., jest też artykuł A. Kazmierczaka poświęcony dziejom portu w czasie wojny. Skrócona wersja była swego czasu publikowana w "Morzu"
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Temat wybrałem pod kątem braku opracowania/ilość dostępnych źródeł aktowych. A że większość z tych akt znajduje się u mnie "na miejscu" (AP Gdańsk o/Gdynia), to bardzo by mi taka sytuacja pasuje.

Notabene, tematyką portu gdyńskiego w czasie II WŚ (o ile mnie pamięć nie myli) w magisterce zajmuje się Piotr Gudewicz (być może niektórzy mieli okazję go spotkać w czasie sierpniowego sympozjum).
Obrazek
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

pothkan pisze:Temat wybrałem pod kątem braku opracowania/ilość dostępnych źródeł aktowych. A że większość z tych akt znajduje się u mnie "na miejscu" (AP Gdańsk o/Gdynia), to bardzo by mi taka sytuacja pasuje.

Notabene, tematyką portu gdyńskiego w czasie II WŚ (o ile mnie pamięć nie myli) w magisterce zajmuje się Piotr Gudewicz (być może niektórzy mieli okazję go spotkać w czasie sierpniowego sympozjum).
Te tematy cos laczy, gdyz trudno sie doczytac
- co zotalo w 1939
- co zobili Niemcy
- co zastali Ruscy
- co zostawili Polakom

AvM
voult-dweller
Posty: 7
Rejestracja: 2006-10-04, 22:15
Lokalizacja: Gotenhafen

Post autor: voult-dweller »

Te tematy cos laczy, gdyz trudno sie doczytac
- co zotalo w 1939
- co zobili Niemcy
- co zastali Ruscy
- co zostawili Polakom



akurat dzielac to w taki sposob, to latwo to opracowac. stan na rok 1939 jest dosc dobrze opisany (inwentarz na rok 1938) i bogaty w zrodla ikonograficzne. na temat niemieckich prac tez jest pare zrodel w gdyni. dodatkowo pojawil sie kiedys w prasie niemieckiej artykol o roli portu gdynskiego w tamtym okresie (niestety nie pamietam ani autora ani czasopisma, natomiast wiem ze dysponuje nim pan Jaskola). ciezko by bylo zbadac jaki procent zniszczen w '45 jest wynikiem walk a jaki dzialalnosci rosjan.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Cześć Piotrek - byś się przywitał :)

Port przedwojenny jest już dobrze opisany choćby w monografii Mielczarka. Oczywiście, ciężko dociec co i kiedy konkretnie dobudowano/zniszczono w czasie wojny, ale z tego co wstępnie zerknąłem, w archiwum są raporty i inwentarze nt. "stanu przejętego" - i od tego chyba najlepiej będzie zacząć "sedno" pracy, oczywiście wcześniej poprzedzając ogólnym wstępem nt. budowy i zmian do 1945 r.
voult-dweller
Posty: 7
Rejestracja: 2006-10-04, 22:15
Lokalizacja: Gotenhafen

Post autor: voult-dweller »

przepraszam. czasem brak mi podstawowej kultury :oops:
proponuje abys poszukal w archiwum (pytanie tylko czy bedzie to gdansk, gdynia, CAW czy archiwum MW) dokumentow ktore niemcy sporzadzili po nalotach alianckich. moze to gdzies w Polsce jest.
bo ten spis powojenny nie zawiera szczegolowych opisow i nie podaje przyczyn i daty zniszczenia.
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

crolick pisze:Oskar - potencjalnie b ciekawym kierunkiem byłoby również zbadanie zamierzeń rozbudowy portu w Gdyni sprzed 1939. Jak patrze swoim niewprawnym okiem na plany przedwojenne i to co zrobiono po wojnie to widzę pewne podobieństwo więc istniaje jakieś p-stwo, że odbudowywując port budowniczowie opierali się też w jakimś stopniu na przedwojennych planach. Jakby co służę sygnaturami z CAW...
Możesz przyjąć za pewnik, że niemal każdy projekt "Made in PRL" to kalka przedwojennych planów. "Oryginalne" można policzyć na palcach jednej ręki...

Byłoby prawdziwym ewenementem, gdyby z Gdynią było inaczej.


Moja sugestia: jeśli chcesz, żeby praca miała większą wartość naukową (i komercyjną), umieść porządne porównanie z innymi odbudowanymi portami - w Polsce, a przede wszystkim, z którymś portem niemieckim. podobnej wielkości.
W ten sposób będziesz mógł przeanalizować skutecznośc systemów zarządzania w "obozie postępu" i u kapitalistów.

A najlepiej w ogóle zmień temat pracy na "Porównanie..."
:P

Pozdrawiam
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

opisy są dość szczegółowe (dodatkowym źródłem są dwa albumy z wykonanymi wówczas zdjęciami), oczywiście przyczyn i dat zniszczeń przeważnie brak - ale te nie są przecież konieczne do przedstawienia "stanu zastanego".
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Post autor: domek »

Ksenofont pisze:Możesz przyjąć za pewnik, że niemal każdy projekt "Made in PRL" to kalka przedwojennych planów. "Oryginalne" można policzyć na palcach jednej ręki...


Ksenofont
Epoka Bieruta obfitowala w fajerwerki opracowan na poziomie przekraczajacym wizje swiata europy zachodniej nawet

to terz po jego odejsciu skrupulatnie je niszczono niewydaje mi sie by ich odtworzenie bylow wykonalne

wycofywano nawet materialy z bibliotek :)
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Wydaje mi się, że chwalenie "hołubcem" jakiejkolwiek epoki (pod konkretnym, tutaj ekonomiczno-planistycznym, względem) jest niesprawiedliwe. Przecież Wybrzeże odbudowywali często ci sami ludzie, którzy przed wojną Gdynię budowali - przypomnijcie sobie chociażby, kto był tzw. delegatem ds. odbudowy...
ODPOWIEDZ