Przyszłość MW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: Marmik, crolick

AdrianM
Posty: 1621
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Ja nie podważam, tylko pytam, która teza byłaby lepsiejsza. To co autorytet rzekł i likwidujemy dOP? Nie rozśmieszaj mnie.

Jeśli chodzi o systemy przeciwlotnicze to polegam bardziej na autorytetach USN. Ci to mają chociaż jakiś warsztat, wiarygodne dane i zebrane doświadczenie. To nie jest wiedza dostępna w folderkach reklamowych. Takiej wiedzy się nie upublicznia i każdy sam musi odpowiednio zadanie odrobić albo zaryzykować i zaufać producentowi :diabel: Jeśli światowe autorytety w tej dziedzinie mają duże wątpliwości co do możliwości fregat w warunkach wód przybrzeżnych to ja im wierzę. Zakładałem tutaj wątek gdzie trochę materiałów wrzuciłem na te tematy. Także zrozum, że są autorytety, które mają kompletnie inne zdanie i mogą przekonywać bardziej niż localsy.

Niemniej co do kwestii wprowadzenia SKBM to moje osobiste zdanie. Tak się nie robi. Jeśli osoby które twierdzą że są autorytetami pozwalają sobie na take proste zagrywki to jest źle, ale jak widzę akceptowalne społecznie.

Jeśli zakładamy, że ład polityczny się zmienia i może to mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo to koncepcja floty ekspedycyjnej jest błędna. Pozatym przypominam, że my jej nie realizujemy.
Waldek K
Posty: 1822
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

A co ma wyższy priorytet SKBM, czy artykuł? :wink: Nawet jeśli Makowski prywatnie uważa, że fregaty są ważniejsze od o.p., to oficjalnie i tak liczy się tylko SKBM. Tam został wypracowany konsensus pomiędzy fachowcami/autorytetami. To tak jak z konsylium lekarskim, jeśli orzeknie, że Kowalski idzie na operację, to nie ma znaczenia, że jeden z lekarzy tego konsylium uważa, że i tak to już Kowalskiemu nie pomorze, a może nawet jego zgon przyspieszy. :x
Co zaś się tyczy innych państw, to przypomnę, że US Navy od iluśtam lat dąży do stanu 300 z hakiem okrętów bojowych i mimo, że ciągle tego stanu nie może osiągnąć, to nie przycina planów do możliwości, tylko nadal dąży. Podobnie RN w latach 20/30-tych określiło swoje potrzeby na 70 krążowników i z tym nigdy niezrealizowanym dążeniem pozostało.
Nie sądzę, żeby u nas było inaczej. Załóżmy, że w niejawnych dokumentach stoi, że potrzeba nam 2 fregaty OPL i 4 o.p. z pociskami manewrującymi. Czy więc, zaniedbujemy wszystko inne, bo MW ma zapisane takie potrzeby? A no nie. MON bierze co ma i sprawdza na co może sobie pozwolić, a na końcu MW zostaje poinformowana, że zamiast 4 OPNT, będą na razie 2 o.p. starego typu + Orzeł, a zamiast 2 fregat, będzie np. jedna, może nawet na razie niedozbrojona, a Ślązak dostanie jakiegoś VLSa. Ot, życie 8)
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
AdrianM
Posty: 1621
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Chyba się dalej nie rozumiemy. Upierasz się, że jak tam były takie nazwiska to musi być dobry dokument. Jest wręcz przeciwnie, bo konsylium morskie zebrało się z pominięciem najważniejszych osób!

Gdzie podpis Inspektora MW?
Gdzie podpis SGWP?
Gdzie podpis MON?
Gdzie podpis premiera?

Podpis prezydenta zaliczam :) Reszta to bardziej zaawansowani entuzjaści bez większego dostępu do pełnej informacji. MW nie jest jakimś tam oderwanym bytem. Jest częścią SZ RP i jako składowa ma.wykonywać określone zadania na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. W SKBM tego zabrakło, a dokument nazywa się rangi strategicznej. Początkowo miał to być wstęp do dyskusji, a potem się okazało oficjalnym dokumnetem państwowym. Nawet jest konflikt bo tam twierdzą, że nie ma miejsca na MORy, a w PMT które MON rozpisal jest wyraźnie chęć pozyskania małych i zwinnych okrętów rakietowych. Tak to nasze konsylium uzgodniło :P A co do Miecznika to nic do końca jeszcze nie wiadomo.
Waldek K pisze: 2020-12-23, 10:23 będą na razie 2 o.p. starego typu + Orzeł, a zamiast 2 fregat, będzie np. jedna, może nawet na razie niedozbrojona, a Ślązak dostanie jakiegoś VLSa. Ot, życie
Może i tak to się właśnie skończy, ale za to będzie sporo rakiet RBS na magazynie i 4 śmigłowce bazowania okrętowego dla jednej fregaty, ale.przynajmniej nie trzeba będzie się martwić o dostępność. I ciekawe czy budowa fregaty przebije dramaturgią historie Ślązaka :P Poważnie taki model funkcjonowania chcemy promować? Najwyżej gówno z tego wszystkiego wyjdzie, a co nam tam, to 8 rzędny RSZ i ta kałuża Bałtyk :x Jak się okazuje morze rosnące coraz bardziej na znaczeniu, niemal ekspotecjalnie. Ale jak Ślązak dostanie VLSa to będzie bo czym na forum rozprawiać :(
szafran
Posty: 1941
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

17 grudnia było podwójne wodowanie jednostek dla MW RP. Maowiecki i Duda brali udział w uroczystościach rocznicowych Grudnia 70 i jakoś się nie pofatygowali żeby coś powiedzieć czy zrobić selfiaczka na tle Mewy.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1446
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Re: Przyszłość MW

Post autor: Grzechu »

Piotr S. pisze: 2020-12-21, 22:04 (...) artykuł w , którym rządowi decydenci doszli do wniosku ,że aby rozpocząć budowę (...)
To nieporadność językowa? Czy może naprawdę uważasz, że rządowi decydenci dochodzą do wniosków w artykułach na portalach internetowych?
Piotr S. pisze: 2020-12-21, 22:04W takim wypadku zachodzi też pytanie jak to jest? (...)
Jest parę alternatyw i ich kombinacji.
1. Rządzi nieudolna banda.
2. Rządzi sprawna agentura.
3. Żadna inna stocznia prócz Remontowej na ten moment nie jest zdolna do budowy fregat bez niezbędnych inwestycji.
Przy czym trzecia opcja nie wyklucza dwóch pierwszych, chociaż może być fałszywa.
Republika marzeń...
szafran
Posty: 1941
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Remontowej też zbyt wiele czasu już nie zostało.

Obrazek

Skończą to co na tym ujęciu (plus dwa lodołamacze) i co dalej? Holowniki i Albatros do 2021, promy też mniej więcej w tym czasie i do 2022 zostają z samą Mewą.
AdrianM
Posty: 1621
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Wydawało się przez.moment, że może jest szansa budować w oparciu o RSB. Jak widać wygrała bezmyślność. Widocznie zabrakło im dojść w obecnym MON albo nasza sprawna ekipa rządząca jest nieprzejednana w dobrych intencjach. PGZ SW padnie pewnikiem na Ratowinku z tytułu czego odsuną w czasie Miecznika. Jak już padną wszystkie stocznie to pewnie będzie można MW zamknąć no bo już nie ma kto im tych okrętów budować i wszyscy w końcu odetchną z ulgą nad Wisłą. No widocznie jednak się nie da :(
Piotr S.
Posty: 1735
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

„Miecznik” po włosku zupełnie realny Maksymilian Dura https://www.defence24.pl/miecznik-po-wl ... nie-realny
Awatar użytkownika
karol
Posty: 3939
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Przyszłość MW

Post autor: karol »

Ivery są lepsze ;) I po temacie
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
AdrianM
Posty: 1621
Rejestracja: 2018-03-14, 18:34

Re: Przyszłość MW

Post autor: AdrianM »

Taka o to wiadomość
Literalnie to orka na dOP będzie czyli ostatnie opuszczenie bandery na 2 ostatnich kobbenach. Lipiec/sierpień czy jakoś tak dokładnej daty jeszcze nie ma. Zasadniczo jutro ich ostatni dzień służby. Od 1 stycznia rozliczanie.
https://twitter.com/Lobster296/status/1 ... 6696799234

Nie rozumiem dlaczego o tak oczywistych rzeczach jak terminy wycofywania SpW nie informuje MON tyko wyłazi to wszystko pokątnie tak samo jak to było z tymi Tarantulami :(

Czy wogóle są jakieś terminy wycofania OHP? Były podawane na rok 2024. Przecież tam są jakieś normy eksploatacyjne, a wygląda na to, że jak będzie już Ratownik to może już nie będzie potrzeby przejmowania się takimi dooperello :co:
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 5215
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Przyszłość MW

Post autor: Peperon »

Wszystko przez małą medialność takich informacji. I jeszcze nie daj Boże MON musiałby odpowiadać na niewygodne pytania.
Natomiast chwalenie się, to już całkiem coś innego. Zawsze można wypiąć pierś po order oraz pochwalić się przed kamerami "załatwiłem !!!". I jeszcze przyłożyć poprzednikowi sprzed lat...
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
marek8
Posty: 1613
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Przyszłość MW

Post autor: marek8 »

Ale u nas zdobycie informacji o końcowych losach okrętu prawie zawsze było jakimś problemem - zupełnie tak jakby liczne ktosie kombinowały czy nie dałoby się go jednak w ogródku postawić na wieczną rzeczy pamiątkę :P Nie pamiętamy już jakie korowody informacyjne dotyczyły dalszych losów obydwu "stolic" czy praktycznie każdej wycofywanej jednostki? Przecież wątek z ostatnimi Tarantulami to zaledwie powtórka z wielu podobnych historii - może tylko tym różna, że ponadprzeciętnie długo - jak na nasze warunki - okręty te trwały w stanie udającym "rezerwę strategiczną" :lol:
Można więc chyba powiedzieć, że taka w tym obszarze jest nasza morska "tradycja" - smutna, niezrozumiała ale raczej niewątpliwa.
Piotr S.
Posty: 1735
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Re: Przyszłość MW

Post autor: Piotr S. »

Tego jeszcze nie było proszą naczelnika aby uruchomił program Miecznika .czytaj po niżej
Rada Budowy Okrętów i Polskie Lobby Przemysłowe prosi Wicepremiera Rządu RP – Pana Jarosława Kaczyńskiego o wsparcie w uruchomieniu Programu “Miecznik”. https://portalstoczniowy.pl/wiadomosci/ ... -miecznik/
Waldek K
Posty: 1822
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Przyszłość MW

Post autor: Waldek K »

Zapowiedzi IU na ten rok:
Obrazek
https://twitter.com/goltarr/status/1349 ... 21/photo/1
Czyli MW w 2021 może liczyć na umowy na Ratownika i A17 (2 szt.). Gdyby się udało, to i tak byłby to całkiem niezły rok dla naszej MW. Co do okrętów podwodnych, to gdzieś ktoś pisał, iż podpisanie umowy może nastąpić dopiero około połowy roku :roll:
O "Mieczniku" na razie cisza, ale to w sumie nic nowego... :x
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 387
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Przyszłość MW

Post autor: Marek-1969 »

Wg plotek Kobeny idą w br na złom , nawet zostały wycenione . Cena jak za kawalerkę w warszafce.
Nadzieja w A17 . Pomostowych oczywiście .
szafran
Posty: 1941
Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
Lokalizacja: Sopot

Re: Przyszłość MW

Post autor: szafran »

Pod koniec grudnia były w rejsie razem z ORP Orzeł. Na A17 nie ma co liczyć.
ODPOWIEDZ