Kromań i inne

forum to dedykowane jest wszystkim jednostkom pływającym budowanym w celach cywilnych...

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Kromań i inne

Post autor: p11c »

Witam, Być może źle szukałem ale nie znalazłem postów typowo odnoszących cie do uzbrojenia Polskich statków w czasie II WŚ. Tytułowy Kromań który podobno nie strzelał tylko z komina, ale były też inne i tak naprawdę poza cząstkowymi informacjami co do ilości uzbrojenia nie ma informacji ( a tym bardziej planów ) jego rozmieszczenia i rodzaju.
w miarę prosta sprawa jest co do statków typu LIBERTY bo to typowe było uzbrojenie, ale np ms BUG jakie miał uzbrojenie i gdzie umieszczone :(
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Kromań i inne

Post autor: Marek T »

Trochę o tym było w "Naszym Morzu" z 2011 roku.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Kromań i inne

Post autor: p11c »

niestety nie mam :( mam spora przerwe w zbieraniu literatury. A o ktorych statkach było i moze masz jakies fotki lub plany stamtąd. Porostu nie wszyscy maja komplet literatury wiec może udostępnisz.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6441
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Kromań i inne

Post autor: Peperon »

Wejdź na portalmorski.pl. Tam jest archiwum Naszego Morza.
Możesz poczytać i pościągać. Niestety nie wszystkie numery. :-(
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Kromań i inne

Post autor: p11c »

Kiedys probowalem ale mi sie nei udało. I tak bardziej wierze w was starcy forumowiczow niz w archiwum MORZA. A co do tego ms BUG to chcialem zbudowac jego modelik bo mam fajne planiki i nie wiem gdzie mu umiescic działka :)
Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 185
Rejestracja: 2005-02-05, 20:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Kromań i inne

Post autor: Jerry »

chyba coś było wspomniane w "Na alianckich szlakach" autorzy Sawicki, Sobiś i oczywiście w "Dziękuję Ci kapitanie" Fiedlera
Z pozdrowieniami,

Jerry.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Kromań i inne

Post autor: p11c »

Wiem. Było ogólnie o tym ze były uzbrojenoe. albo ze takie to a takie działa używano . A mi chodzi konkretnie o to gdzie były one rozmieszczone. O stworzenie takiej mapki. planików
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kromań i inne

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Ciężka sprawa z dokumentacją uzbrojenia statków podczas II wojny światowej. Nikt tego nie archiwizował i nie nanosił poprawek w dokumentacji stoczniowej. Fotki też mało kto robił w takim momencie. Od wielu lat szukam schematu - rozmieszczenie uzbrojeniana na pokładach statku "Wilhelm Gustloff" (styczeń 1945). Pytałem praktycznie wszędzie.......I chyba się nie doczekam :(
Pozdrawiam SZKUTNIK
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Kromań i inne

Post autor: p11c »

To może zaczniemy fantazjowac :)
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Kromań i inne

Post autor: Chemik »

p11c pisze:To może zaczniemy fantazjowac :)
Tylko po co?, Trzeba dobrze poszukać :)
p11c pisze:Tytułowy Kromań który podobno nie strzelał tylko z komina, ale były też inne i tak naprawdę poza cząstkowymi informacjami co do ilości uzbrojenia nie ma informacji ( a tym bardziej planów ) jego rozmieszczenia i rodzaju.
Parę fotek Kromania z możliwym do zaobserwowania uzbrojeniem oraz jego rozmieszczenie (Źródło: Miciński J., Huras B., Twardowski M. "Księga Statków Polskich" tom 3, POLNORD - Wydawnictwo Oskar, Gdańsk 1999). pomocny byłby rownież film (tak mi się wydaje), o którym wspomina się w podpisie zdjęcia nr 3
Kromań(1a).jpg
Kromań(1a).jpg (88.7 KiB) Przejrzano 7883 razy
Kromań(2a).jpg
Kromań(2a).jpg (129.87 KiB) Przejrzano 7883 razy
Kromań(3a).jpg
Kromań(3a).jpg (121.18 KiB) Przejrzano 7883 razy
p11c pisze:ms BUG jakie miał uzbrojenie i gdzie umieszczone :(
Nie spotkałem się z żadnymi wojennymi fotografiami tego kabotażowca, zresztą w czasie wojny pływał pod banderą brytyjską.
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Kromań i inne

Post autor: Chemik »

SZKUTNIK pisze: Od wielu lat szukam schematu - rozmieszczenie uzbrojeniana na pokładach statku "Wilhelm Gustloff" (styczeń 1945).
A czy "bursztynowy statek" je na pewno dostał?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6375
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Kromań i inne

Post autor: AvM »

Uzbrojenie Gustloffa bylo chyba dosyc dyskutowane na niemieckim formum marinearchiv
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Kromań i inne

Post autor: p11c »

Cos dawno tu nikt nie zagląda, szkoda
Awatar użytkownika
SZKUTNIK
Posty: 39
Rejestracja: 2009-02-17, 19:47
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Kromań i inne

Post autor: SZKUTNIK »

Ahoj!
Chemik: na pewno Wilhelm Gustloff uzbrojenie posiadal - zaczeli je montowac w listopadzie 44. Dawno temu mialem przyjemnosc rozmawiac z osoba, ktora pracowala na Gustloffie jako pielegniarka. Niestety oprocz tego, ze byly to duze dziala nie byla w stanie wiecej nic powiedziec. Po prostu sie na tym nie znala. Swoja prace - sluzbe na pokladzie WG zakonczyla w polowie grudnia 44 (koniec kontraktu). Miala szczescie.
Sa prowadzone dyskusje na wielu forach na temat uzbrojenia WG, ale jak do tej pory nikt sobie nia dal uciac reki ze tak to wygladalo na prawde. Niestety nasi wschodni sasiedzi wyczyscili doszczetnie wrak WG po wojnie zanim wpuszczono polskich nurkow. Nasi niestety nie znalezli nic co by swiadczylo o mocowaniu uzbrojenia na pokladach WG. Stwierdzili natomiast, ze byly wczesniej uzywane ladunki wybuchowe, aby mozna bylo dostac sie do srodka wraku. I to by bylo na tyle.
Pozdrawiam SZKUTNIK
ODPOWIEDZ