Pamiątki po okrętach...

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Ten Oerlikon to chyba jednak nie z Błyskawicy. Zupełnie inny model. Obecnie stoi w sali poświęconej PMW. Nie mają na niego żadnych papierów. Opisali zwyczajowo; jak nie wiadomo skąd to z Błyskawicy.
Andrzej Ciszewski
Posty: 507
Rejestracja: 2008-09-27, 17:58

Post autor: Andrzej Ciszewski »

Małe uzupełnienie. W dniu 13 lutego br. podjąłem temat tego Oerlikona na Forum w dziale ,,Błyskawica… i byłem wówczas przekonany ,że metka opisowa jest zgodna z rzeczywistością. Ponieważ jest to działko z regulacją wysokości pytałem na Forum, o ewentualne zastosowanie podestu strzelca.
W pierwszej chwili zetknięcia miałem wątpliwośći co do typu, i stosowania go na Bł, ale ówczesny kustosz działu zapewnił mnie jednak, że na 200% jest to pewne i że ma na to papiery. Po dyskusji na Forum wątpliwości powróciły, dlatego po uzyskaniu pozwolenia Dyrektora MWP wykonałem fotki tego egzemplarza by zamieścić je tutaj. Jednocześnie poprosiłem kustosza (w międzyczasie kustosz się zmienił) o udostępnienie dokumentacji. Poprosił o zwłokę tygodniową, bo musiał pogrzebać w papierach. Po tygodniu również nic nie wskórałem, przyszedłem w trzecim terminie, kiedy mi oświadczył, że nie posiada ,,jednoznacznych dokumentów”.
Z nieoficjalnych informacji wywnioskowałem, że omawiany Oerlikon mógł trafić do MWP w latach 60-ych, w ramach likwidacji pozostałości polskich magazynów MW na terenie Wielkiej Brytanii. Podobnież odbyło się to w dwóch transzach (!!!?). Może był zamontowany na którymś z pierwszych ścigaczy?. Niestety, skasowałem zdjęcia i nie mogę ich zapodać, ale podstawa, jest zupełnie nietypowa, niespotykana na naszych niszczycielach.
Dopisywanie różnych typów uzbrojenia jako wyposażenia Błyskawicy, miało podobnież szczytny cel. Według współczesnej martyrologii Muzeum, miało to uchronić niektóre eksponaty przed złomowaniem. Pozostaje pytanie, co w tym towarzystwie robił SZkas. Do listy wymienionych wcześniej eksponatów należy jeszcze dopisać rurę wyrzutni torpedowej z Błyskawicy, która tam leży przynajmniej od początku lat osiemdziesiątych.
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Baltic »

W Buffalo w stanie New York na krążowniku-muzeum USS Little Rock znajduje się wystawa dotycząca Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z pamiątek związanych z PMW są przekazane w 1984 roku przez kmdr Tymińskiego - bandera ORP Ślązak, sekstans, lornetka, miniatura koła ratunkowego z ORP Ślązak, wstążka z czapki marynarskiej. Jest też kopia ręcznie narysowanej mapy Bałtyku nr 1 z ORŁA. Prawdopodobnie pamiątek z PMW jest tam więcej.


http://www.buffalonavalpark.org/Exhibits.html

Czy ktoś był tam? Może ktoś ma zdjęcia?
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Adiutant Ziuka
Posty: 14
Rejestracja: 2012-10-26, 15:18
Lokalizacja: Gród BACHUSA

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Adiutant Ziuka »

Witam.
Baltic pisze:Jest też kopia ręcznie narysowanej mapy Bałtyku nr 1 z ORŁA.
Skoro jesteśmy przy "Orle"...

Obecnie na wystawie w Głogowie prezentowana jest przepiękna kolekcja szabel. Zbiór Pana Pawła Komorowskiego.

Wśród eksponatów znajduje się szabla polska (pałasz) Marynarki Wojennej wz. 1927 należący do kpt. mar. (pośmiertnie kmdr ppor.) Jana Grudzińskiego, ostatniego dowódcy "Orła".
Na warkoczu rękojeści wygrawerowany napis: "PODPORUCZNIKOWI JANKOWI GRUDZIŃSKIEMU / W DNIU PROMOCJI RODZICE 15-VIII-1928"

Pozdrawiam. Darek 'Adiutant' Miładowski
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Baltic »

Adiutant Ziuka pisze:Obecnie na wystawie w Głogowie prezentowana jest przepiękna kolekcja szabel. Zbiór Pana Pawła Komorowskiego.

Wśród eksponatów znajduje się szabla polska (pałasz) Marynarki Wojennej wz. 1927 należący do kpt. mar. (pośmiertnie kmdr ppor.) Jana Grudzińskiego, ostatniego dowódcy "Orła".
Na warkoczu rękojeści wygrawerowany napis: "PODPORUCZNIKOWI JANKOWI GRUDZIŃSKIEMU / W DNIU PROMOCJI RODZICE 15-VIII-1928"
Zdjęcie tej szabli jest w książce "Polskie siły zbrojne na Zachodzie 1939 - 1947" Zdzisława Sawickiego i Benedykta Wojciechowskiego.

Skoro jesteśmy przy szablach, to szabla prymusa Tadeusza Jekiela znajduje się w IPMS w Londynie, a szabla (niestety złocenia głowni i pochwa uległy częściowemu zniszczeniu) prymusa Tadeusza Borysiewicza w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.Szable prymusów były szablami wzoru 1927, z tym że w odróżnieniu od szabel "nie prymusów" głownie miały złocenia i trawione nazwisko prymusa - i były nagrodą od Prezydenta Najjaśniejszej.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Baltic »

Baltic pisze:Zdjęcie tej szabli jest w książce "Polskie siły zbrojne na Zachodzie 1939 - 1947" Zdzisława Sawickiego i Benedykta Wojciechowskiego.
Podałem z pamięci zły tytuł. Zdjęcie szabli jest w albumie SZABEL NAM NIE ZABRAKNIE, którego autorem jest posiadacz owej szabli - Paweł Komorowski.
"Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, krwią ojca spada dziedzictwem na syna"
G.Byron
saper132
Posty: 17
Rejestracja: 2013-06-30, 19:36

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: saper132 »

Osobiście posiadam skrawek bandery (już niestety tylko kwadracik) rzekomo z jednego z polskich okrętów służących na Helu. Banderę wytargałem od kolegi który nazwijmy to dostał w spadku po jednym helskim działaczy historycznym w dziedzinie obrony Helu w 1939 r. Banderę rzekomo otrzymał po wojnie od jednego z helskich komandorów. Ostatnio wyłudziłem również fotkę marynarzy na ORP "Batory" z podpisem z tyłu "Na wodach neutralnych Gotlandii 2 X 1939 r" oraz fotkę odznaczania kmdr Przybyszewskiego (dowódca baterii cyplowej 152,4 mm) tak więc jakieś pamiątki jeszcze są w prywatnych rękach.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Slaw »

Masz rację, trochę pamiątek jest w rękach prywatnych .
Taki drobny przykład - znak d-cy okrętu z zachodu.
http://images63.fotosik.pl/319/df400c34f577e762.jpg
http://images63.fotosik.pl/319/fa1766d87f32410b.jpg
Slaw
tom
Posty: 845
Rejestracja: 2011-05-07, 10:52

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: tom »

A wiadomo, gdzie są autentyczne flagi "Jolly Roger" z ORP "Sokół" i ORP "Dzik" i zdobyczne trofea (flagi niemieckich jednostek) i np. dwa zdobyczne proporce jednostek niemieckich z ORP "Krakowiak"?
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: crolick »

Tak - w magazynach IPiMS
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 894
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Kpt.G »

Ja mam tylko banderę z zielonym obramowaniem, ale nie jest to coś co ma więcej jak 20-30 lat :) od lat kilku walczę ze sobą co by gdzieś to powiesić na ścianie ;)
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Chemik
Posty: 1391
Rejestracja: 2007-08-10, 20:11
Lokalizacja: Milton Keynes (UK)

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Chemik »

Kpt.G pisze:Ja mam tylko banderę z zielonym obramowaniem....
Chyba raczej otokiem
Awatar użytkownika
Kpt.G
Posty: 894
Rejestracja: 2013-10-11, 14:22

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Kpt.G »

Dziękuję za sprostowanie :)
"Jesteś UPIERDLIWY!" Nie.. ja jestem Ciekawy i drążę niektóre interesujące mnie tematy.. a że zadaję dużo pytań? "Kto pyta nie błądzi" głosi powiedzenie. ;)
Jakże daleko z Domu do Morza!
Awatar użytkownika
Krolik
Posty: 94
Rejestracja: 2005-11-28, 04:10
Lokalizacja: CHICAGO IL.

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Krolik »

Baltic pisze:W Buffalo w stanie New York na krążowniku-muzeum USS Little Rock znajduje się wystawa dotycząca Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Z pamiątek związanych z PMW są przekazane w 1984 roku przez kmdr Tymińskiego - bandera ORP Ślązak, sekstans, lornetka, miniatura koła ratunkowego z ORP Ślązak, wstążka z czapki marynarskiej. Jest też kopia ręcznie narysowanej mapy Bałtyku nr 1 z ORŁA. Prawdopodobnie pamiątek z PMW jest tam więcej.


http://www.buffalonavalpark.org/Exhibits.html

Czy ktoś był tam? Może ktoś ma zdjęcia?
OOO , Aż z Checia sie tam wybiore ... dzieki za info.
saper132
Posty: 17
Rejestracja: 2013-06-30, 19:36

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: saper132 »

A ja jakiś czas temu kupiłem od wieloletniego kolegi który stety niestety likwidował kolekcję przedwojenną czapkę oficerską PMW. Miał też mundur oficerski letni (biały) z początku lat 50-tych no ale okres powojenny mnie nie interesuję więc zostało u niego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6441
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Pamiątki po okrętach...

Post autor: Peperon »

Znalazłem taką ciekawostkę...
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=15961
Nie jest co prawda morski, ale jednak ORP.
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
ODPOWIEDZ