Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Tadeusz Klimczyk
Posty: 1190
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Trafiłeś w sedno. Tematy stare i niszowe interesują 5 % czytelników. I to na FOW jest doskonale widoczne, nawet w równolegle toczacej się dyskusji w wątku o Montanach, gdzie jak zwykle kończy się ględzeniem o Iowie.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: AvM »

MacGreg pisze:Wystarczy ze ktos rzuci tylko haslo - ''pancernik'',a najlepiej Bismarck, Yamato, Iowa (niepotrzebne skreslic), a rozgorzeje goraca dyskusja na tym forum.
Szkoda :-(
Ka bym powiedzial inaczej

Np. mistrz Krzysztof Gerlach zmienil kompletnie podejscie do okresow wczesnijeszych niz 1820 (moze nawet 18xx)

"Dyskusje" o Iowa mozna podumowac inaczej, latwo tu znalesc kilka polskich publikacji
z ktorych 90% to przepisywactwo z bledami, ale sa., Doprowadza to do roznych, ciekawych opinii i pogladow,
czesto moze smiesznych, ale wynikajacych ze ktos nad czyms sie zstanawia.
Artykuly wspomnianego mistrza tez doprowadzaja do myslenia, zapytan,m
tylko najczejciej ani nie ma innego zrodla, albo jest tak daleko ze za dalek,
glownie wynika z tego , ze nie ma skad przepisac, podpisac.

Czemu to sie nie udaje innym piszacycmi o starszych epokach? Bo po prostu, nie sa mistrzami :)
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: de Villars »

Żeby móc dyskutować, trzeba wiedzieć o czym się dyskutuje. Jak nie ma publikacji, nie ma też komu dyskutować (a nie każdy kto jest zainteresowany jest równocześnie, czy też może być, szperaczem po archiwach). Do pewnego stopnia czasopisma wykreowały ten stan - przez profil tego co jest w nich publikowane..
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Marmik »

de Villars pisze:Żeby móc dyskutować, trzeba wiedzieć o czym się dyskutuje. Jak nie ma publikacji, nie ma też komu dyskutować
Tym razem Ty trafiłeś w sedno. Jeżeli celowo (?) zawęża się zakres zainteresowań i dostarcza - że tak wulgarnie napiszę - wystarczająco dużo "paszy" by czytelnik się "najadł", to efekt jest taki, że trudno odkryć, iż w innych okresach też jest coś ciekawego, albo nawet arcyciekawego. AvM ma rację, że czasami wystarczy jedna osoba by całkowicie zmienić spojrzenie na całą epokę. Nigdy nie kochałem się w drewnie i żaglach, ale dzięki temu, że mogłem o tym przeczytać na łamach magazynu i to jeszcze napisane tak lekkim piórem, to moja wiedza o tym okresie jest całkiem inna niż 15-20 lat temu, kiedy na słowo łaszty zaczynałem patrzeć na kolana spodni, bo przypominało w brzmieniu to co się naszywa na dziury ;).
Nikt nie kupi książki (zwłaszcza obcojęzycznej) z zakresu tematycznego, który go nie interesuje. Dlatego jedyną możliwością odkrycia czegoś nowego jest magazyn hobbystyczny. Ja rozumiem, że na "misji" się nie zarobi, ale może warto poświęcić choć te 5-10% objętości by spróbować? A nuż to będzie właśnie strzał w dziesiątkę, bo obecna formuła moim zdaniem się wyczerpała i przy dzisiejszej konkurencji na rynku może się to skończyć powrotem do cyklu dwumiesięcznego.
Idąc dalej, niedawno toczyliśmy tu dyskusję o zładzie (16 postów), która dobitnie pokazała, że w wielu artykułach słowo to pojawia się "bezprawnie". Czy tak ciężko wygospodarować jedną stronę, czy nawet tylko pół strony na słowniczek morski?

Nie oszukujmy się, MSiO (zresztą podobnie jak Okręty, ale te chociaż tytułem stawiają sprawę uczciwie) nie jest "miesięcznikiem morskim", tylko "zbiorem artykułów wojennomorskich", a to kolosalna różnica.

Wydawnictwo zamknęło forum, bo czytelnicy wytykali błędy. Ok, bo można nie lubić publicznej krytyki uważając, że obniża prestiż pisma... ale czemu nie ma jakiejkolwiek ankiety? Wystarczy dać info we wstępniaku (tak: we wstępniaku), że na stronie www jest ankieta i prosi się czytelników o pomoc w określeniu profilu pisma i kierunków zmian. No tak, ale jakie pytania zadać? Czy lubisz pancerniki? 90% odpowie, że tak. Hurrrra, trafiamy w gusta i szczęśliwi możemy iść spać. Otóż nie! Pierwsze pytanie: od czego zaczynasz lekturę MSiO (nie licząc spisu treści)? Nie da się napisać, że od wstępniaka, bo czytelnicy chyba już nawet nie pamiętają co to jest (stąd być może niewielu doczyta się o ankiecie), ale jestem ciekaw, ilu czytelników zaczyna czytać pismo od Archiwum Morskiego? Ja zawsze. Można zadać ciekawe pytania, ale wszystko zależy od tego co chce się osiągnąć taką ankietą. Odpowiednio zadane pytania dowiodą, że jest zajebiście i tylko marudy na FOW się czepiają.
No cóż, ja nie zmuszam nikogo by oczekiwał, że wydam pieniądze na jego produkt, ale piszę to wszystko, bo MSiO darzę dużym sentymentem i jest to pewien element troski o pismo, które czytam od tak dawna i dzięki dużej przestrzeni mam je gdzie składować (to luksus dwóch pokoi na wyłączność :) ), a obecnie w zasadzie nie kupuję.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: AvM »

Przegladam MSiO z tego roku

Tralowce typu 207

1. Wielu ludzi z tego okresu zyje, Warto byloby sich znalesc i ich relacji posluchac.
Poki jeszcze sa. Podobnie zreszta jeli chodzi o inne projekty (np. Polnocny)
Warto byloby fragmenty jakis relacji zamiescic., a nie tylko gotowych opracowan
Dodac üpo prostu trpoche zycia, do suchego opisu.

2. Obliczenia wytrzymalosci i to na wybuchy podwodode w tym okresie byly prawie niemozliwe.
Nie napisano o badanicha , min Innej katedry IO , amianowicie pod kierunkiem docenta kurskiego.
O ile pamietam moj kolega Marian Bogdaniuk, z tego tematu sie doktoryzowal.
Na Swiecie zaczynaly sie wtedy obliczenia nieliniowe, ale programy zagraniczne byly objete
embargiem, chociaz Instytut Lotnictwa mial program NASTRAN (nazwa od NASA)
O ile wiem przez chyba strajki , czy tez pozniej nie doszlo do wyjazdu ekipy do NRD,
gdyz NRD tez chcial zaczac budowac tralowce z tworzyw sztucznych.

3. Nie jest prawda jakoby brakowalo aparatury badawczej do pomiaru srub czy kadlubow.
Po to byl stworzony Basen Modelowy CTO )(Centrum Techniki Okretowej) w Oliwie
tez warto by znalesc ludzi, ktorzy pracowali nad takimi projektami.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: RyszardL »

Widzę, że kurz opadł. :wink:
Ostatnie MSiO, jak i wiele poprzednich bardzo interesujące.
Artykuł Wojtka Holickiego fajnie się czytało. Zawiera też trochę elementów humorystycznych.
W związku z tym mam pytanie, czy w którymś z numerów MSiO był już może artykuł o lotniskowcach eskortowych, jako klasie okrętów.
Ja nie mogę sobie przypomnieć, żebym gdzieś już takowy widział, ale jeżeli był, to może ktoś ma jakiś tematyczny spis treści numerów MSiO.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Marmik »

RyszardL pisze:to może ktoś ma jakiś tematyczny spis treści numerów MSiO.
To też był jeden z postulatów do Redakcji/wydawnictwa (niepotrzebne skreślić). W tych stu i czterdziestu numerach ciężko spamiętać co gdzie jest. Miły dodatek w postaci kompendium CD/DVD dla prenumeratorów pewnie nie wpłynąłby na zwiększenie ich liczby, ale z pewnością pozwoliłby poczuć się w jakiś sposób docenionym za wypłatę z góry.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

RyszardL pisze:...W związku z tym mam pytanie, czy w którymś z numerów MSiO był już może artykuł o lotniskowcach eskortowych, jako klasie okrętów...
O klasie jako takiej, to chyba nie.
Był na pewno artykuł o Sangamonach. Mam zapisany planik z numeru 2/01
Był tez o japońskich typu Taiyo - planik w n-rze 5/00

Niestety mój spis ma tą wadę, że kończy się na roku 2007 :-(
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Wlad
Posty: 100
Rejestracja: 2006-12-28, 13:23

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Wlad »

Niestety mój spis ma tą wadę, że kończy się na roku 2007 :-(.
To i tak dobrze ja wpełni uzupełnione mam lata 1996-1998 a same tematy artykułów do 2005. :wink:
W 4/2001 był artykuł o kanadyjskich lotniskowcach eskortowych.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: crolick »

Marmik pisze:To też był jeden z postulatów do Redakcji/wydawnictwa (niepotrzebne skreślić). W tych stu i czterdziestu numerach ciężko spamiętać co gdzie jest. Miły dodatek w postaci kompendium CD/DVD dla prenumeratorów pewnie nie wpłynąłby na zwiększenie ich liczby, ale z pewnością pozwoliłby poczuć się w jakiś sposób docenionym za wypłatę z góry.
W lutym proponowałem MSiO i OW publikację dokładnie takiego spisu w postaci książeczki albo płyty CD. Niestety temat umarł śmiercią naturalną. Szkoda!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
wottek
Posty: 129
Rejestracja: 2007-06-14, 21:53

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: wottek »

A byłoby zainteresowanie artykułami o lotniskowcach eskortowych?
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: AvM »

wottek pisze:A byłoby zainteresowanie artykułami o lotniskowcach eskortowych?
No wlasnie lotniskowce eskortowe z XIX wieku zadowola wszystkich :)
Gizmo
Posty: 59
Rejestracja: 2006-01-13, 12:24

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Gizmo »

Przecież są spisy treści na stronie wydawcy MSiO: http://www.magnum-x.pl/menuarchiwalia/m ... categories

Dodatkowo jest też wyszukiwarka, która pozwala na łatwe odnalezienie poszczególnych artykułów przy pomocy słów kluczowych.
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Adam »

wottek pisze:A byłoby zainteresowanie artykułami o lotniskowcach eskortowych?
Ja bardzo chętnie poczytam, a zwłaszcza o opartych na nich amerykańskich grupach, masowo ubijających u-booty na Atlantyku w ostatnich latach wojny. W naszej historiografii Bitwa o Atlantyk przeważnie kończy się na wielkich bitwach konwojowych z lat 1942 - 43, a późniejszy okres, gdy Alianci przejęli pałeczkę, a u-booty z myśliwych stały się zwierzyną, jest praktycznie nieobecny.
Awatar użytkownika
Peperon
Posty: 6454
Rejestracja: 2010-11-05, 14:52
Lokalizacja: z Krakowa

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: Peperon »

Wlad pisze:To i tak dobrze ja wpełni uzupełnione mam lata 1996-1998 a same tematy artykułów do 2005. :wink:
W 4/2001 był artykuł o kanadyjskich lotniskowcach eskortowych.
Nie eskortowych, tylko o lotniskowcach Kanady. Bonaventure nie był eskortowy :lol:
Ludzkość dzieli się na trzy części.
Żywych, zmarłych i tych co na morzu.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Re: Nowości wydawnicze: MSiO (w tym numery specjalne)

Post autor: crolick »

Gizmo pisze:Przecież są spisy treści na stronie wydawcy MSiO: http://www.magnum-x.pl/menuarchiwalia/m ... categories

Dodatkowo jest też wyszukiwarka, która pozwala na łatwe odnalezienie poszczególnych artykułów przy pomocy słów kluczowych.
Wykażę się zatem złośliwością i na podstawie w/w spisu proszę o podanie:
- autora artykułu "Kioski polskich okrętów podwodnych w latach 1931-1945" 2/1996
- liczby artykułów opublikowanych przez Tadeusza Klimczyka
- liczby artykułów poświęconych lotniskowcom (w tym wyszczególnionych poświęconych lotniskowcom eskortowym)
Z góry zaznaczam, że pytania są tendencyjne i mają na celu wykazanie słuszność z góry upatrzonej tezy ;)
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
ODPOWIEDZ