Oznaczenia stopni w II RP

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Oznaczenia stopni w II RP

Post autor: IjonTihy »

Dla oficerów sprawa jest jasna - zarówno pod względem wyglądu (ilość galonów i ich kształt) jak i koloru (naramienniki koloru munduru /ciemnogranatowe, także na białej kurtce/ a galony złote zarówno na naramiennikach jak i rękawach). Jasność dotyczy także munduru polowego gdzie obowiązywały odznaki oficerów WP "biało-metalowo-oksydowane" (chodzi nie tylko o kolor ale i wygląd - a więc gwiazdki w miejsce galonów).

Ale mam pytanie odnośnie koloru u podoficerów od bosmana wzwyż (pomijam kwestię tego, że na kurtce noszono tylko na rękawach a na płaszczu i kurtce białej tylko na naramiennikach). Otóż przepis z 1920 roku mówi, że
"na kurtce oznaki tylko na rękawach, na płaszczu i kurtce białej zaś tylko na naramiennikach, takie, jak u podoficerów WP.
Podchorążowie mają te same odznaki co podchorążowie WP tylko wykonane w złocie. Sierżanci i sierżanci sztabowi mają te same odznaki (z taśmy karmazynowej) jak sierżanci, względnie sierżanci sztabowi WP."
Przepis nie mówi nic o kolorze naramienników. Po prostu zakładamy, że był on granatowy, a "takie jak u podoficerów WP" odnosi się tylko do kształtu (swoją drogą dziwnego, ktoś wie skąd takie oznaczenia wzięto?).
Pytanie jest też odnośnie koloru taśm na rękawach - czy były złote czy złote i karmazynowe (pytanie czy dwa ostatnie zdania z cytatu dotyczą naramienników czy naramienników i rękawów).

Tak samo jest w przepisie z 1927 roku (który zmienił wygląd stopni na ten znany do dziś) - tam też nie ma mowy o kolorach naramienników podoficerskich.

Swoją drogą wszędzie w necie, kolor naramienników pokazywany jest jako niemal czarny:
http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=stchor
http://www.polishnavy.pl/PMW/ranks/index.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stopnie_wo ... e_Wojennej (tutaj jest niemal wszystko źle tak swoją drogą - mam na myśli okres przed II wojną)
http://www.uniforminsignia.org/?option= ... esult=2856 (tutaj są błędy też, bo te stopnie nie obowiązywały dopiero od 1936, a bosman, st. bosman i chorąży nie mieli karmazynowej obwódki na taśmach)

A mam wspomnie, że gdzieś widziałem stopnie, które dla oficerów były na naramiennikach granatowych, a dla podoficerów na czarnych (prawie czarnych?)... ale to też chyba "radosna twórczość własna"...
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Oznaczenia stopni w II RP

Post autor: Slaw »

To zapodałeś teraz temat " rzekę "
I jak to mówią starzy rzymianie ' i bez flaszki tego nie rozbierzesz '

ct.
"Pytanie jest też odnośnie koloru taśm na rękawach - czy były złote czy złote i karmazynowe (pytanie czy dwa ostatnie zdania z cytatu dotyczą naramienników czy naramienników i rękawów)."
Rozumiem że pytasz o okres do 1927 roku.
Na zdjęciach z okresu 1920-27 można zobaczyć że podoficerowie (bosmani ) maja stopnie na rękawach jaśniejsze i ciemniejsze w stosunku do munduru.
Dlatego najbardziej prawidłowe by było stwierdzenie że taśma obszycia była złote i karmazynowa.
ct
"Tak samo jest w przepisie z 1927 roku (który zmienił wygląd stopni na ten znany do dziś) - tam też nie ma mowy o kolorach naramienników podoficerskich."

Naramienniki podoficerskie - głęboki ciemny granat prawie jak czarny .
Slaw
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Oznaczenia stopni w II RP

Post autor: Slaw »

Dwa wycinki ze zdjęć na których są dobrze widoczne stopnie na mundurach.
To z początku lat 20
Obrazek
a to z roku 1924
Obrazek
Slaw
Awatar użytkownika
IjonTihy
Posty: 158
Rejestracja: 2004-12-21, 18:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Oznaczenia stopni w II RP

Post autor: IjonTihy »

1. Sierżanci i sierżanci sztabowi mieli taśmę karmazynową. Podchorążowie - złotą. Pytanie dotyczyło faktu, czy taśmy były jednolite, czy tak jak te wprowadzone w 1927 roku dla szeregowych i części podoficerów - dwukolorowe (złote z karmazynową obwódką)? Na obu pokazanych przez Ciebie zdjęciach, taśmy wyglądają na jednolite.

2. Na zdjęciu z roku 1920 z lewej strony widzimy sierżanta (jeden kąt karmazynowy) a z prawej? Dwa kąty miał sierżant sztabowy, ale też karmazynowe, a taśma jest wyraźnie jaśniejsza - więc pewnie złota - czyli podchorąży. Ale podchorąży miał jeden kąt. Jednocześnie taśmy sierżanta sztabowego miały 1 cm szerokości, a sierżanta i podchorążego - 0,5 cm. Ta z prawej jest wyraźnie szersza. Więc to chyba jasność nas zwodzi, bo wynika, że to jednak musi być taki sam kolor taśmy u obu podoficerów - sierżanta i sierżanta sztabowego.

3. Na fotce z 1924 jest wszystko jasne: z lewej sierżant, z prawej sierżant sztabowy (a właściwie bosman i bosman sztabowy) - odpowiednio jeden i dwa kąty karmazynowe.

4. Skąd wiesz o kolorze naramienników? Skąd się wziął akurat taki? Dla oficerów był określony jako "kolor sukna", który z kolei był określony jako ciemnogranatowy (myślę, że raczej taki: http://farm3.static.flickr.com/2351/226 ... 0ebb_o.jpg niż taki: http://www.wp.mil.pl/pliki/Image/obrazk ... n_nowy.jpg). Dla podoficerów kolor nie był określony, ale naramienniki noszone były tylko na płaszczu i kurtce białej. Czyli "prawie czarne" nie pasowałyby ani tu ani tu (co innego zawsze ciemnogranatowe, które na płaszczu by się zlały, tak jak u oficerów).

5. Ten "prawie czarny kolor" to po zmianie wyglądu stopni z 1927 roku czy przed czy i przed i po?
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Oznaczenia stopni w II RP

Post autor: Slaw »

Przeczytałem Twoja książke i mam pytanie .
Wykazujesz w niej, że stopien chorążego funkcjonował do roku 1922 . Pomiedzy rokiem 1922 do 1932 nie było takiego stopnia .
Ale ...
W opisie orłów marynarskich podajesz że w roku 1927 zezwolono chorążym nosić na czapkach emblemat oficerski .
Przy "Mysliwym " w obsadzie d-ca jednostki , podajesz ze miedzy 1923-24 był chor.mar Szulc.
Czy możesz to jakoś wyjasnić ?
ODPOWIEDZ