Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Optycznie bardziej podoba mi się 2 wariant :)
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

Ja bym prosił jeszcze wersje "Polish khaki" + czerń :)

A zresztą , co mi tam...

Obrazek
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Obrazek
Takie malowanie na szybko. Troche nierówne do poprawki, ale cś już widać.
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

Proszę, kadruj zdjęcia bo na tym nic nie widać.

I zdradz , po co Ci ta trzecia odbojnica, bo pierwszy raz takie coś widzę .


Obrazek
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Mam nowy system i tak udało mi się zrobic zanim to opanuję.
3 odbojnica - tak mi wychodzi ze zdjęcia . To dość wysoka jednostka i w zależności gdzie przybija ma na różnej wysokości odojnicę. Inna w porcie a inna przy brzegu , a myślę że Mątwa często "parkowała" przy brzegu.
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

No ale wliczając w to głebokość zanurzenia to u Ciebie ta odbojnica wychodzi pod wodą. Co mają odbojnice do cumowania przy brzegu, na jednostce śródlądowej? Nie kaman o co z tym chodzi.
Nanieś bulaje w modelu na sterburte, zobaczymy jak to wizualnie bedzie wyglądać względem zdjęć.
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Na modelu mam dwie odbojnice. Nad linią wodną i w połowie kadłuba. Przy pokładzie to nei ejst odbojnica ale zwykłe zgrubienie przy relingach. Dolna odbojnica jest pomalowana na czarno ale nie wiem czy to dobry kolor. Czy czarny nie powinien przypadkiem zaczynać się tylko pod linią wodną.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

p11c pisze:Na modelu mam dwie odbojnice. Nad linią wodną i w połowie kadłuba.
Nikt Ci nie broni dodać odbojnicę na linii wodnej, ale to nie jest dobry pomysł.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

A co wg was jest w tym miejscu oznaczonym na żółto ? Bo nie jest to tylko namalowany pas ale coś trójwymiarowego ..
Jest taki sam biały cień od góry jak przy listwie górnej i środkowej.
I pamiętajcie , że była to przebudowana krypa i trzeba się nad tym zastanowić .
I tak jak już pisałem raz. Nie chodzi mi o to co mogę zrobić w modelu ale to co powinno tam być. Jeśli ustalicie , że nic tam nie było to ściągnę tę odbojnicę . Ale wg, mnie widać ja wyraźnie,
Załączniki
2.JPG
2.JPG (60.9 KiB) Przejrzano 8873 razy
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Nie można wykluczyć, że "Mątwa" cumuje do jakiegoś pirsu, albo innej jednostki.
W związku z tym ta linia może wyznaczać krawędź pokładu lub koniec nabrzeża. Widać przecież, że zdjęcie zrobiono w trakcie przeładunku lub załadunku, wszystko jedno. Dźwigi pracują. a na pokładzie tego czegoś widać jakieś urządzenia.
Tak mi się wydaje, w każdym razie. Szkoda, że zdjęcie słabowate.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Raczej nie jest to nadbrzeże bo zbyt ładnie ( równolegle ) przebiega ta linia z linia środkową. W dodatku popatrz na cienie . Musiałby to być murek wielkości odbojnicy na końcu nadbrzeża ( trochę bez sensu i raczej nie spotykane.
Zresztą ten przeładunek jest chyba z innej jednostki . Np z krypy ( widać ja po prawej stronie.)
Popatrz też na fotkę z tomu 46 WLU str. 34. Widać tam 3 jednostki . Holownik Neptun oraz dwie mniejsze. Na tych jednostkach są po dwie odbojnice w tym jedna na linii wodnej. Więc nie jest to coś niezwykłego i raczej nie wymyśliłem sobie tego. Tak samo mają monitory krakowskie . Dwie listwy jedna nad linią wodną druga ok 1 m wyżej
Myślę , że dobrym pomysłem byłoby poszukać zdjęć kryp z lat 20 może one coś pomogą .
Pytanie też jakie wysokie były nadbrzeża , to bardzo istotne.
Awatar użytkownika
ssebitro
Posty: 138
Rejestracja: 2005-05-06, 23:46
Lokalizacja: Tychy

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: ssebitro »

Nabrzeża były tak wysokie jak wysoki był stan wód, na dany dzień, a ten mógł się sporo podnieść nawet po jednej ulewie, jak i być skrajnie niski w upalne bezdeszczowe lato, więc to ślepa uliczka.

Ta linia jest jaśniejsza niż odbojnica na burcie Mątwy, jest tak jasna jak krawędz jej pokładu , więc bardziej skłaniał bym się do tego iż jest to, krawędz jednostki stojącej/cumującej przed Mątwą. Patrz pojedyńcza zółta linia którą zaznaczyłeś, jakby kolejna krawędz.
No i jeszcze wygląda że do tej linii od pokładu jest ze 2,5 metra + 1 metr zanurzenia to by dawało ok 3,5 metra wysokości całej burty ! To chyba trochę za dużo, nie uważasz ???

Porównaj to do monitora gdańskiego który miał podobne wymiary

Obrazek
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Nie wiem skąd wziąłeś te 3,5 m ? Ja w modelu dałem 2 m burty + 0,50 m zanurzenia . Dolna listwa jest 0,5 m od spodu kadłuba. Na rysunku zaznaczyłem 3 żółte linie aby pokazać trójwymiarowść zaznaczonej tam listwy. Patrząc od góry 1 żółta linia to styk listwy z burtą, 2 żółta linia to krawędź pomiędzy górą listwy a bokiem listwy . 3 linia to dolna krawędź, czyli koniec listwy . Owszem listwa jest jaśniejsza ale bardziej składniałbym się do tezy iż jest to większa listwa niż środkowa odbojnica .
Piszesz też żę wysokość nadbrzeży zależała od stanu wód . Więc jak wyobrażasz sobie aby na okręcie o wysokości burty 2 m była tylko jedna odbojnica ? Na jakiej wysokości wtedy ona by musiała być . Jeśli np. nadbrzeże przy wysokim stanie wody miało 20-30 cm t co da odbjnica umieszczona na wysokości 1 m ? Wtedy właśnie potrzebna jest odbonica tuż nad linią wodną . I odwrotnie jak mamy niski stan wody i nadbrzeże 1-1,5 m to odbojnica na wysokości linii wodnej nie uchroni okrętu o wysokości burty 2 m przed uszkodzeniem . Potrzebna wtedy będzie odbojnica umieszczona ok 1 m nad linią wodną .
Podobny problem miały monitory krakowskie przy wysokiej burcie . Co widać np na tym modelu.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

"Mątwa" miała wysokość burty 2,3m. Jak odejmiesz od tego 0,5m zanurzenia, to nad wodę wystaje 1.8m. Jedna odbojnica przez środek kadłuba załatwia sprawę. Faktycznie, to na złączu pokładu z burtą jest druga, ale to jest odrębna kwestia.
Przykład monitora "Kraków" może nie najlepiej dobrany, ponieważ część rufowa była akurat bardzo obniżona na tym okręcie, przez co i odbojnica była dużo niżej. Po prawdzie, w połowie burty mierząc jej wysokość nad linią wodną no i pociągnęli ją w ten sposób do części dziobowej. Sprawia wrażenie, jakby była prawie na linii wodnej, jak to wynika nawet ze zdjęcia modelu, ale to tylko kąt widzenia. Ja autentycznie nie widziałem żadnej jednostki z odbojnicą na linii widnej. Powodowałaby większe zawirowania wody i mogłaby negatywnie wpływać na prędkość. Nie wykluczone, że mało jeszcze widziałem. :-(
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
p11c
Posty: 1407
Rejestracja: 2012-09-27, 09:01

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: p11c »

Całkiem nie jestem do tego przekonany że jedna odbojnica załatwi sprawę przy wysokości burty 1,8 m. Bardziej przekonywuje mnie to , że jak piszesz nie widziałeś okrętu z dwoma odbojnicami. Ale z drugiej strony jak patrze na wybrane zdjęcia w Wielkim Leksykonie Uzbrojenia to nie jestem tego taki pewien.
Np. Tom 45 str 13 Krypa K-5 wg, mnie jest tam na dole druga odbojnica . Nie jest ona na linii wodnej ale jakieś 10-20 cm ponad linią wodną . Patrząc od dołu mamy ciemny kolor dna, jaśniejsza burta, odbojnica , znów burta i kolejna odbojnica .
Twój Neptun też ma dwie odbojnice
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/page-15.html
I pamiętaj , że to nie jest typowy okręt a przebudowana krypa, która dla większego bezpieczeństwa przy cumowaniu mogła mieć dwie odbojnice. Może za niską ją umieściłem i powinna być powyżej linii wodnej ?
Oczywiście jeśli uważacie , że nie powinna być to ją zdejmę całkowicie .
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: Statek Minowo-Gazowy MĄTWA

Post autor: RyszardL »

Ja się poddaję. Jak już zrobisz model, to wstaw zdjęcia.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
ODPOWIEDZ