Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Waldek K »

Można poprosić choć kilka? Tak tylko dla zaspokojenia ciekawości...
Dziwne, że stocznia sama się nie chwali.
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Jarek C.
Posty: 873
Rejestracja: 2004-01-04, 14:13
Lokalizacja: Rumia

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Jarek C. »

Ostatnio nie potrafię dodawać tu zdjęć, ale na Facebooku umieściłem trzy :)
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 711
Rejestracja: 2009-10-06, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: ramm »

Pozwoliłem sobie wstawic zdjecia z profilu na portalu społecznościowym Facebook.com

Obrazek Obrazek Obrazek

Autorem zdjęć jest Marian Kluczyński.
Stan okrętu na 15 grudnia 2014 roku.

Źródło: https://www.facebook.com/marian.kluczyn ... 356&type=1
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Waldek K »

Jeszcze z tej samej strony dorzuciłbym to:
Obrazek

Kolejne moczenie kadłuba, tzn. "wodowanie techniczne"

Coraz lepiej wygląda ta nasza korweta patrolowa ;-)
I jeszcze oficjalna informacja o odbywającym się wodowaniu, planowanych i wykonanych pracach oraz kompletowanej i szkolonej załodze
http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/2 ... e-slazaka/
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Waldek K »

No i defence24 też już podaje:
http://www.defence24.pl/news_okret-patr ... tap-budowy
Wodowanie polegało na wyprowadzeniu okrętu z niecki podnośnika i zacumowaniu przy nabrzeżu południowym. Później nastąpiła zamiana podbudowy na tzw.: „drugi wariant dokowania”, kadłub zostanie odcumowany, obrócony i ponownie wprowadzony w nieckę podnośnika. W czasie całej operacji okręt zachowywał się bez zarzutu i co najważniejsze – pływa.
Mógł już sobie M. Dura podarować stwierdzenie o pływaniu, bo to tylko kpiny wywołuje. Wiem, że Hiszpanom udało się zaprojektować o.p., który tej ewidentnej zalety nie posiada, ale mimo wszystko utrzymywanie się na wodzie jednostek pływających, to cecha tak oczywista, że pisanie o niej, a tym bardziej chwalenie się nią jest po prostu śmieszne.

Poza wszystkim ładna sylwetka jak na mój gust 8)
„Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą chcieć bronić.”
– Carl Gustaf Mannerheim
Awatar użytkownika
Wicher
Posty: 1253
Rejestracja: 2006-06-12, 04:33
Lokalizacja: UK

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Wicher »

To nie jest kpina Dury tylko odpowiedź dana tym wszystkim tuzom z Warszawy, którzy gdy Tusk kasował Gawrona wtórowali mu, że słuszna decyzja, że za drogi, za duży a nawet nie wiadomo czy pływa.
Za dzień, za dwa, za noc, za trzy choć nie dziś...
Za noc, za dzień doczekasz się, wstanie świt...
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Dziadek »

Ładny okręt. Dobrze, że będzie wyposażony w obecnie najnowocześniejsze na rynku systemy obserwacji technicznej i zarządzania walką jak rasowe korwety /Smart-S, Mirador, CMS Thalesa/, stąd wydaje mi się kwestią czasu doposażenie w KPR i torpedy. Fajnie też by było oprzeć Mieczniki i Czaple o ten sam projekt/licencję Meko A100, nic nie stoi na przeszkodzie poza polityką.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: karol »

Ładny kurna :-) a gdzie jeszcze trzy?
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: marek8 »

A jakie to przyczyny polityczne stoją na przeszkodzie kontynuacji serii? ;) Ktoś konkretnie z jakiegoś powodu jest przeciw?
Fakt, że były już światły przywódca zarządzał pewnymi sprawami jak sołtys w wiosce i arbitralnie podjał decyzję o wstrzymaniu budowy okrętu jako korwety to jakiś dogmat i wciąż należy to brać pod uwagę? ;)
Na pewno szybciej choć niekonicznie taniej byłoby oprzeć koncepcję OOW o już jako tako rozpracowany projekt - choć na razie trudno jest powiedzieć czy największy okręt wojenny jaki kiedykolwiek nasze stocznie zbudowały dla rodzimej floty (jakoś cicho o tym nieprawdaż? ;) ) jest projektem konstrukcyjnie udanym. W zaistniałej jednak sytuacji może być najszybciej dostępnym...
Tak na marginesie w jakiej wersji ma być okrętowa armata 76 mm ? Najnowszej czy coś bardziej "klasycznego" ?
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: karol »

Współpraca z Marynarką Królestwa Szwecji kwitnie, więc bym oczekiwał raczej czegoś z tamtejszego kierunku.
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Adam »

Gawron pojawił się wczoraj w głównym wydaniu któryś wiadomości w TV, o ile pamięć mnie nie myli, było to TVP.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: oskarm »

Dziadek pisze:Ładny okręt. Dobrze, że będzie wyposażony w obecnie najnowocześniejsze na rynku systemy obserwacji technicznej i zarządzania walką jak rasowe korwety /Smart-S, Mirador, CMS Thalesa/, stąd wydaje mi się kwestią czasu doposażenie w KPR i torpedy. Fajnie też by było oprzeć Mieczniki i Czaple o ten sam projekt/licencję Meko A100, nic nie stoi na przeszkodzie poza polityką.
Niestety, Smart-S nie jest najnowsza konstrukcja. Niedawno pojawil sie nowszy radar tej klasy w ofercie Thalesa https://www.thalesgroup.com/en/netherla ... ance-radar ktory ma trafic na singapurskie okrety. Pytanie czy nie dalo sie od razu kupic radaru z nieruchomymi antemami AESA. Wbrew pozorom to koszt w stosunku do calego okretu jest niewielki, a na Baltyku, przy jego nasyceniu lotnictwem, pokpr i OP zdolnymi przenosic 3M54 to jednak kluczowy sensor dla przetrwania okretu.

Mam nadzieje, ze w niedlugiej przyszlosci Gawron zostanie doposarzony do pelnej korwety. Sam projekt podobno da sie poprawic miedzy innymi o hangar). Pytanie na ile da sie go poprawic w ramach licencji? I czy aby napewno poprawianie pozwoli uzyskac racjonalny efekt (zasieg, naped, aktywno-pasywny sonar holowany, opl, radar AESA)...
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Dziadek »

Słowo klucz "niedawno", czyli kiedy? Nie mam pojęcia. Czy był w ofercie przed podpisaniem kontraktu czy nie? Nie wiem. Czy był perspektywicznie brany pod uwagę? Też nie wiem ;) Wiem natomiast, że Sea Giraffe i Smart-S prezentują i tak kosmiczny poziom w porównaniu do czegokolwiek co posiadaliśmy wcześniej. Jeżeli znasz relację ceny radaru do kosztu całego okrętu to super, bo ja nie znam, natomiast kluczowym jest odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywisty przyrost możliwości tego radaru w stosunku do Smarta i relacja jego ceny do przyrostu możliwości jest warta jego zakupu? też nie wiem :) To chyba wie tylko Thales. I nie chcę tutaj wchodzić w dyskusję nt. możliwości Smarta w porównaniu do AESA.
marek8
Posty: 1940
Rejestracja: 2011-07-01, 12:22

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: marek8 »

Akurat Thales ma godną pozazdroszczenia elastyczność i naprawdę duże dzięki bardzo pomysłowej strukturze współpracujących ośrodków badawczych możliwosci stworzenia towaru pod konkretne wymogi zamawiającego :) Problemem jest to czy zamawiający wie czego chce czy też swoją strategię zakupową opiera na przeglądaniu katalogów :)
Nie reklamuję tu firmy (akurat przypadkiem brałem udział w zakupie czegos tam) ale z autopsji znam przypadek gdzie z katalogu (a jakże) wybrano produkt X - tak sobie wpasowujący się w krajowe potrzeby ale i tak najlepszy a tuż przed "klepnięciem" umowy nagle w nowym katalogu okazało się, że jest jakaś nówka - lepsza ;) a na pewno dużo bardziej pasująca do krajowych potrzeb. W trakcie wyjaśniania sprawy i możliwości dostępności i cen tejże nówki okazało się, że powstała na bardzo konkretne zamówienie kraju Y ;) ale jeżeli nam zależy to możemy to dostać nawet szybciej niż pomysłodawca za bardzo zbliżoną cenę pierwotnego zamówienia z ekstra dodatkowym rokiem gwarancji na dostępność części zamiennych. Wbrew pozorom można bardzo wiele na trudnym rynku ale trzeba chcieć...
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: Dziadek »

marek8 pisze:Problemem jest to czy zamawiający wie czego chce czy też swoją strategię zakupową opiera na przeglądaniu katalogów :)
I chyba trafiłeś w sedno Marku ;)) Trzeba wiedzieć czego chcieć. My chcieliśmy patrolowiec, stąd wybór sensorów wg mnie jest naprawdę optymalny, może nawet ciut na wyrost. Uważam, że montując już teraz radar ze skanowaniem fazowym (jak proponuje Oskarm) na okręcie , który deklarowany jest jako patrolowiec (bo przecież nikt jeszcze właściwie otwarcie nie powiedział czy będzie dozbrojony do korwety czy nie) to delikatnie mówiąc przerost formy nad treścią. Zresztą może to też prowokować pytania czemu tak drogi i zaawansowany sprzęt montuje się na patrolowcu? Wracam w tym momencie do mojego poprzedniego posta - kalkulacji koszt efekt. Smart-S dla patrolowca to znakomita opcja, dla korwety rakietowej też naprawdę przyzwoicie. Zresztą daleko nie patrząc - TRS-3D na K130 to bezpośredni konkurent Smarta-S - ta sama liga, nie ma się czego wstydzić.
oskarm
Posty: 1417
Rejestracja: 2012-08-30, 18:23

Re: Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Post autor: oskarm »

Jeśli chodzi o czas, to faktycznie na wyposarzenie Slązaka kontrakt z Thalesem był podpisany 6 miesięy wcześniej niż na NS100 dla Singapuru. Resztę napiszę jak będę miał trochewięcej czasu.
ODPOWIEDZ