Okręty w filmach
-
ptasznik
- Posty: 389
- Rejestracja: 2015-06-15, 23:05
Re: Okręty w filmach
Witam.
Temat umarł 5 lat temu, ale co tam.
Był kiedyś taki cykl w TVP, '' W niemym kinie'', pod redakcją Stanisława Janickiego, a w nim polski film z lat 20-tych. O ile dobrze pamiętam ''Zew morza''. Któryś z torpedowców się tam przewinął i łódź latająca tam była.
Poszukałem o samym filmie; 1927 rok, reżyseria Henryk Szaro. W obsadzie aktorskiej grający samych siebie oficerowie Floty i MDLotn.; Jan Giedroyc, Stanisław Hryniewiecki, Władysław Wolski, Mieczysław Rudnicki, Karol Korytowski, Feliks Baczyński, Eugeniusz Podolski.
Torpedowiec KUJAWIAK
Okręt szkolny GENERAŁ SOSNKOWSKI
Żaglowiec LWÓW
Łódź latająca LeO H-13
Temat umarł 5 lat temu, ale co tam.
Był kiedyś taki cykl w TVP, '' W niemym kinie'', pod redakcją Stanisława Janickiego, a w nim polski film z lat 20-tych. O ile dobrze pamiętam ''Zew morza''. Któryś z torpedowców się tam przewinął i łódź latająca tam była.
Poszukałem o samym filmie; 1927 rok, reżyseria Henryk Szaro. W obsadzie aktorskiej grający samych siebie oficerowie Floty i MDLotn.; Jan Giedroyc, Stanisław Hryniewiecki, Władysław Wolski, Mieczysław Rudnicki, Karol Korytowski, Feliks Baczyński, Eugeniusz Podolski.
Torpedowiec KUJAWIAK
Okręt szkolny GENERAŁ SOSNKOWSKI
Żaglowiec LWÓW
Łódź latająca LeO H-13
-
marek8
- Posty: 1957
- Rejestracja: 2011-07-01, 12:22
Re: Okręty w filmach
Nasze okręty ale już powojennej ery występują też raz jako nasze a raz jako ipso facto kadrowo sowieckie w kronikach Советский воин dostępnych na youtube - tyle, że nie ma żadnego klucza pozwalającego tak na szybko je tam znaleźć bo wstawki trwają od 2 sek do 2 minut. Widać za to, że nasze KT projektu Wisła uważane były za warte pokazania - zresztą po porównaniu z Szerszeniami to faktycznie wypadają gdzie bardziej bojowo - szkoda, że u nas poza Kleksolandią
jakoś nie umiano, nie chciano tego wykorzystać...
-
Marek T
- Posty: 3270
- Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
- Lokalizacja: Gdynia
Re: Okręty w filmach
To był pierwszy polski film o tematyce morskiej. Niedawno został zrekonstruowany cyfrowo.ptasznik pisze:O ile dobrze pamiętam ''Zew morza''. Któryś z torpedowców się tam przewinął i łódź latająca tam była.
Skany zrobiono klatka po klatce. Polecam - jakość obrazu, jak na film, jest nieprawdopodobna.
No i te statki. Dodam, że jest tam również STRAŻNIK I i jeden z kutrów parowych MW (coś jak FLISAK, ale w tym czasie FLISAK - o ile pamiętam - był już złomowany; więc to musi być jakiś inny).
-
ptasznik
- Posty: 389
- Rejestracja: 2015-06-15, 23:05
Re: Okręty w filmach
''Katz und Maus'', czyli ''Kot i mysz''. Film produkcji NRF, z polską kooprodukcją, według noweli Guntera Grassa o tym samym tytule. 1966 rok.
-
marek8
- Posty: 1957
- Rejestracja: 2011-07-01, 12:22
Re: Okręty w filmach
Choć produkcja radziecka a więc z gruntu po obecnej linii niesłuszna
to "występuje w niej nieco naszych okrętów jak północne i nie tylko... Swoją drogą naprawdę nie ma żadnych rodzimych propagandówek z tego czasu? Przecież w latach 70 tych musiało być coś więcej niż jeden pełnometrażowy film dokumentalny gdzie w tle występuje ORP Warszawa i parę innych...
Pozdrawiam
Pozdrawiam
- Grzechu
- Posty: 1690
- Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
- Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)
Re: Okręty w filmach
Kolega z forum modelarskiego znalazł legalnego linka:Marek T pisze:To był pierwszy polski film o tematyce morskiej. Niedawno został zrekonstruowany cyfrowo.ptasznik pisze:O ile dobrze pamiętam ''Zew morza''. Któryś z torpedowców się tam przewinął i łódź latająca tam była.
Skany zrobiono klatka po klatce. Polecam - jakość obrazu, jak na film, jest nieprawdopodobna.
No i te statki. Dodam, że jest tam również STRAŻNIK I i jeden z kutrów parowych MW (coś jak FLISAK, ale w tym czasie FLISAK - o ile pamiętam - był już złomowany; więc to musi być jakiś inny).
http://ninateka.pl/film/zew-morza-henryk-szaro
Republika marzeń...
-
Antonina
- Posty: 2
- Rejestracja: 2018-10-29, 10:58
Re: Okręty w filmach
Witam.
Mam pytanie. Czy istnieje możliwość że w filmie 'Ostatni po Bogu"wnętrza są kręcone na ORP 'Sęp'?
Mam pytanie. Czy istnieje możliwość że w filmie 'Ostatni po Bogu"wnętrza są kręcone na ORP 'Sęp'?
-
szafran
- Posty: 2197
- Rejestracja: 2007-05-25, 19:27
- Lokalizacja: Sopot
- karol
- Posty: 4501
- Rejestracja: 2004-01-05, 12:52
Okręty w filmach
Minuta 2:49 ORP Garland w ataku na okręt podwodny
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
-
Marecky84
- Posty: 3
- Rejestracja: 2022-07-26, 23:39
Okręty w filmach
W 15 odcinku serialu "Pogranicze w Ogniu" widoczne są, zacumowane w Gdyni, zbiornikowiec Z-6, kutry rakietowe projektu 205, korwety rakietowe typu "Tarantul-I" i okręt podwodny projektu 641 (ORP "Wilk")