Litery burtowe na okretach PMW

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Mam wrażenie, że zdjęcie RYBITWY jest z pierwszej połowy lat 1920tych, natomiast fragment zdjęcia JAKSÓŁKI - z drugiej połowy lat 1920tych.
Ale są to bardzo subiektywne oceny i mogę się mylić.
Marco

Post autor: Marco »

Witam

A gdzie moge szukac wiecej o tych trałowcach??

Pozdrawiam
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Chyba jedynie w jakiś niemieckich książkach o trałowcach, o ile takie istnieją.
W Polsce cokolwiek o nich napisali tylko Pertek prawie 50 lat temu (Miniatura Morska o okrętach minowych PMW) i Piaskowski w swoim albumie.
Więcej nie pamiętam.
Marco

Post autor: Marco »

Panie MArku, ma Pan jakies wiarygodne informacje o kolorze pokładu na trałowcach z lat 30-tych?? Słysze wiele głosów o kolorze czarnym, ale zdjęcia tego nie potwierdzają.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

według znanego mi poglądu, bardzo ciemna zieleń na pokładzie orp wicher, ale jak sie okazuje, pamięć ludzka jest zawodna, gdyż osoba którą przepytywałem ratowała porucznika mamaka, wówczas miała 20 lat, czyli od 1939 do 2001 gdy widzielismy sie ostatni raz... ech ta długowieczność starej gwardii :)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Zgodnie z instrukcją malowania okrętów PMW (chyba z 1937 roku) burty i nadbudówki - farbą jasnoszarą. Pokłady - farbą badzo ciemno szarą.
O zielonej - nie wiem.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

właśnie marku, ja też domyslam się, że ten pan pamiętał kolor pokładu w jakiejś nadbudówce, w pomieszczeniu wewnetrznym, bo czerwono-czarny kolor krwi na szarym tle nie utwiłbył mu w pamięci... :)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Aha, jeszcze były maty przeciwpoślizgowe. Na pewno były na GROMIE i BŁYSKAWICY, najpewniej też na innych.
Kolor - prawdopodobnie naturalny sznurek (ale to jest tylko mój domysł).
Marco

Post autor: Marco »

Marek T pisze:Zgodnie z instrukcją malowania okrętów PMW (chyba z 1937 roku) burty i nadbudówki - farbą jasnoszarą. Pokłady - farbą badzo ciemno szarą.
O zielonej - nie wiem.
Przyznam że temat jest trudny. Oglądam zdjęcie z pracy Pana Dyskanta o PWM w roku 1939. ("ptaszki stoja tyłem) i nie widze żeby koloru burt i pokładu były rózne.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Witam
Przejrzałem kilka zdjęć z O.R.P "Gryf" z okresu 38/39 i muszę stwierdzić że odcień farby na pokładzie i nadbudówkach jest podobny.
poz.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

czyli z tego wynika, że zieleń dotyczy pomieszczeń wewnetrznych, może np. kabiny elektryka okrętowego, bo zdaje się, że ów pan takowym był... :)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Awatar użytkownika
Slaw
Posty: 929
Rejestracja: 2004-03-28, 12:01
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Slaw »

Co do liter burtowych : O.R.P "Burza" ,O.R.P "Wicher", O.R.P "Grom" w czasie wizyty kurtuazyjnej w Talinie i Rydze (19-25.08.1937) napewno nie posiadały takowych.

slaw
Marco

Post autor: Marco »

Slaw zgadza sie...ponoc Grom nie miał litery burtowej juz na początku sierpnia 1937 roku...a Wicher i Burza juz w lipcu.
Mam wrażenie, że wraz z zamalowaniem liter burtowych niektóre okrety ("ptaszki") zmieniły w ogóle malowanie.
Ale najabrdziej ciekawi mnie , dlaczego Niszczyciele były takie ciemno-szare, a Gryf jasno szary ze stalowym pokładem.

Pozdrawiam
Marco
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Stary temat ,ale po co zaczynać nowy .
W nowych OW JB zgrabnie opisał plan Peking,bardzo ładne zdjęcia ,na jednym z nich widzimy niszczyciel typu Grom z podpisem :
-fotografia Blyskawicy ,uwagę zwraca zamalowana litera B na burcie -
może chodzi o Burzę tylko zdjęcia i nazwa okrętu zamienione ?
Podobno Bł. nie miała malowanego znaku na burcie .
Można prosić o odpowiedz.{mój śp.szwagier mawiał ,"że prosić zawsze można" ,a czy się dostanie to inna sprawa}. :lol:

PS
A może jest zdjęcie Burzy zrobione przez Niemców podczas Peking ?
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3083
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

dessire_62 pisze:Stary temat ,ale po co zaczynać nowy .
W nowych OW JB zgrabnie opisał plan Peking,bardzo ładne zdjęcia ,na jednym z nich widzimy niszczyciel typu Grom z podpisem :
-fotografia Blyskawicy ,uwagę zwraca zamalowana litera B na burcie -
może chodzi o Burzę tylko zdjęcia i nazwa okrętu zamienione ?
Podobno Bł. nie miała malowanego znaku na burcie .
Można prosić o odpowiedz.{mój śp.szwagier mawiał ,"że prosić zawsze można" ,a czy się dostanie to inna sprawa}. :lol:
Po pierwsze artykuł jest Crolicka (zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa :lol: ). Po drugie, zdjęcie pochodzi od redakcji OW i ona dała taki podpis. ja nie widzę żadnej zamalowanej litery, ale wzrok już nie ten co dawniej. Jeśliby były jakieś zamalowane litery to , bo taka była propozycja.
JB
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Sorry JB pomyłeczka,pozdrawiamy Crolicka . :lol:

Może Glasisch będzie wiedział ?,bo zdjęcia przednie ,może jest tez Burza ?
ODPOWIEDZ