Nowe książki i czasopisma (1)

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Tadeusz Klimczyk
Posty: 1190
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Nowe książki i czasopisma.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Przejrzałem wczoraj artykuł Sławka w MPiKu i mam małe uwagi polemiczne co do następujacych twierdzeń (nie są to cytaty !):

1). Zatopienie trzech brytyjskich krążowników liniowych obnażyło ich słabe opancerzenie.

2). Hochseeflotte nie zrealizowała swojego celu jakim było złamanie brytyjskiej blokady.

Ponieważ obie opinie dość często pojawiają się w popularnonaukowych opracowaniach należy ztwierdzić że:

- nic nie wskazuje na to, że okoliczności zatopienia brytyjskich KL miały coś wspólnego ze słabym opancerzeniem (co nie znaczy, że było ono dobre)

- Hochseeflotte nigdy nie wychodziła w morze dla przerywania jakiejkolwiek blokady (ta była utrzymywana przez OP, miny i siły lekkie). Jej operacyjnym celem było zawsze dopadnięcie mniejszej liczebnie części Grand Fleet i zadanie jej jak największych strat. Paradoksalnie do pewnego stopnia to się Niemcom powiodło, bo zadali Brytyjczykom dużo większe straty niż sami ponieśli.
Zulu Gula

Re: Nowe książki i czasopisma.

Post autor: Zulu Gula »

Tadeusz Klimczyk pisze: Paradoksalnie do pewnego stopnia to się Niemcom powiodło, bo zadali Brytyjczykom dużo większe straty niż sami ponieśli.
Można śmiało powiedzieć, że im to nie wyszło.

Stracili jeden dobry krążownik liniowy za jeden średni brytyjski i dwa właściwie krążowniki pancerne.
Pozwolili Brytyjczykom mopcno udoskonalić to, co tamci mieli kiepskie.
Efekt żaden.
Flota była jeszcze bardziej luksusowa, niż przed.
Tadeusz Klimczyk
Posty: 1190
Rejestracja: 2004-04-05, 09:06
Lokalizacja: Sopot

Nowe książki i czasopisma.

Post autor: Tadeusz Klimczyk »

Militarne znaczenie bitwy jutlandzkiej było żadne. Nawet gdyby po obu stronach zatonęło jeszcze kilka okrętów liniowych nic by to nie wniosło do układu sił w wojnie morskiej między Niemcami a Wlk. Brytanią. Natomiast propagandowo i psychologicznie zwycięzcami tego starcia byli Niemcy. Grand Fleet miała Hochseeflotte "na widelcu" - o takiej okazji mówiono w Wlk.Brytanii od 10 lat i podobna nigdy już nie nadeszła. Bitwa jutlandzka była i w pewnym sensie jest do dzisiaj cierniem w brytyjskiej historiografii. Najlepszym tego dowodem jest to co się na jej temat działo po wojnie - tzw. "Jutland Controversy". Do dziś trwają gorące dykusje w literaturze brytyjskiej na temat czy wprowadzenie Argo Clock Pollena przypadkiem nie podniosłoby celności strzelania brytyjskich okrętów i nie doprowadziło do całkowitego zwycięstwa Grand Fleet.
Awatar użytkownika
sian
Posty: 36
Rejestracja: 2005-04-11, 22:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: sian »

http://www.okretywojenne.pl/ow/download/

Troszku właśnie wleciało... 8)
Uściski jak pociski
Sian
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

sian pisze:http://www.okretywojenne.pl/ow/download/

Troszku właśnie wleciało... 8)
Dzięki za informacje!
Ale czy tylko mi pliki otwierają się bez obrazków?!
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
sian
Posty: 36
Rejestracja: 2005-04-11, 22:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: sian »

Wow - już ponad 50 pobrań :o (sie rzucili :D )
crolick pisze:Dzięki za informacje!
Ale czy tylko mi pliki otwierają się bez obrazków?!
Jak to bez obrazków? Który plik? To pdf'y są kompletne ze zdjęciami i obrazkami...
Uściski jak pociski
Sian
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

Fajnie a czemu mi błąd wyskakuje
Artyleria Bóg Wojny
Awatar użytkownika
Baltic
Posty: 561
Rejestracja: 2006-01-04, 10:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Baltic »

Też fajnie, ale nie chce mi pliku otworzyć, bo on jest uszkodzony.
Awatar użytkownika
sian
Posty: 36
Rejestracja: 2005-04-11, 22:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: sian »

stajek pisze:Fajnie a czemu mi błąd wyskakuje
Nie mam pojęcia - właśnie sprawdziłem - mogę ściągnąć wszystkie pliki... Mógłbyś podać jakieś szczegóły? Jak błąd? Który plik? Żaden nie idzie?
Uściski jak pociski
Sian
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

Żaden ale spróbuje ponownie mam adoba 7
Artyleria Bóg Wojny
Awatar użytkownika
Corzano
Posty: 18
Rejestracja: 2005-11-18, 15:36
Lokalizacja: Brösen

Post autor: Corzano »

stajek pisze:Żaden ale spróbuje ponownie mam adoba 7
Ja mam szybszego i mniejszego Foxit (http://www.foxitsoftware.com/) i działa bardzo dobrze.
karolk

Post autor: karolk »

zapisz na dysku i potem pokombinujesz, co do otwierania, prawym przyciskiem myszy musisz dostać możliwość zapoisu jako :)
Awatar użytkownika
sian
Posty: 36
Rejestracja: 2005-04-11, 22:01
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: sian »

karolk pisze:...co do otwierania, prawym przyciskiem myszy musisz dostać możliwość zapoisu jako :)
Nie tylko. Powinno również działać po "normalnym" kliku. Nie powinno domyślnie otwierać (choć może się zdarzyć) tylko dac możliwość otwarcia lub zapisu na dysku.
Uściski jak pociski
Sian
jwasow
Posty: 27
Rejestracja: 2004-06-13, 10:34

Post autor: jwasow »

Hej,

Czy to jakas planowa akcja redakcji OW (np pelne archiwum on-line) czy tylko pojedyncze numery - ktos moze wie?
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 110
Rejestracja: 2004-02-13, 08:21
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

Post autor: ZzB »

sian pisze:
stajek pisze:Fajnie a czemu mi błąd wyskakuje
Nie mam pojęcia - właśnie sprawdziłem - mogę ściągnąć wszystkie pliki... Mógłbyś podać jakieś szczegóły? Jak błąd? Który plik? Żaden nie idzie?
Hej.
Ściągałem dwa pierwsze pdf-y.
ow54 i ow54_okladka

OW54 sygnalizuje błąd otwarcia obrazka na pierwszej stronie (ale mam acrobata 6 więc tu może być ból), pozostałe strony widzę normalnie.

Z drugim plikiem jest gorzej - albo sciąga się nie do końca (z tym, że podczas ściągania nie mam błędu, czyli już zostal wgrany na serwer z błedem), albo nastąpił błąd podczas jego tworzenia bo w ostatnich bajtach pliku znajduje się klauzula:
<!-- System limits exceeded - Przekroczono limity systemowe dla tego pliku -->

Pozdrowionka
ZzB
- - -

"Nasze Morze" - nowy miesiecznik o tematyce morski

Post autor: - - - »

juz w piatek w salonach prasowych "Nasze Morze" - nowy miesiecznik o tematyce morskiej..



W pierwszym numerze _miedzy innymi_:



- usmiechnij sie. jestes w Gdyni | miasto obchodzace w tym roku 80. urodziny, szykuje sie do kolejnego skoku

- rozmowa o polskiej gospodarce morskiej z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem

- Pech pod zaglami - Izba Morska bada wypadki na polskim zaglowcu Dar Mlodziezy

- Daleko od morza - niestety to o Dalmorze - najwiekszej niegdys polskiej firmie polowowej

- Przyjaciele Soldka - reaktywowalo sie towarzystwo przyjacil tego statku

- Morze na warszawskiej gieldzie - Jak sobie radza notowane na warszawskiej gieldzie firmy zwiazane z gospodarka morska?

- Jak dlugo trwac bedzie hossa na rynku morskich przewozów kontenerowych?

- POCZTÓWKA Z MORZA - cykl shiploversko-historyczny - Najwiekszy z "Klejnotów Królewny Dagmary" - o pierwszym polskim transatlantyku - Polonia

- o modelarzu ze Slaska

- cykl OBRAZY MORZA - o malarstwie marynistycznym

- Jak na swojej flocie handlowej zarabiaja greccy armatorzy

- Historia i terazniejszosc Kanalu Panamskiego

- Sto dni z maszyna do szycia - Jarek Kaczorowski, zeglarz-zawodowiec, wspomina najbardziej fascynujace regaty ostatnich lat - The Race 2000.
- Fakty i mity wojny U-bootów

- cykl - MORZE W TV - zapowiedzi najciekawszych programów o morzu emitowanych na kanalach tematycznych

- Od Kujaw do Warmii - opis statku - nowe masowce Polskiej Zeglugi Morskiej odwiedzaja Polske i ciesza oko

- jeden z najnowoczesniejszych statków w norweskiej flocie rybackiej przekazany przez Stocznie Polnocna

- Nowe pomysly i trendy w projektowaniu wspólczesnych holowników portowych

- Plywajace Czernobyle - Rosja zamierza rozpoczac budowe plywajacych elektrowni atomowych



Już w tym tygodniu - w piątek, 13 stycznia - do punktów sprzedaży Inmedio, Kolporter oraz salonów EMPiK w całej Polsce trafi miesięcznik "Nasze MORZE", poświęcony morzu we wszelkich jego aspektach – społecznym, gospodarczym i technicznym. Tytuł, adresowany do właścicieli i pracowników firm sektora gospodarki morskiej, menedżerów przemysłu okrętowego, miłośników statków i czytelników zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką morską będzie nawiązywać do tradycji legendarnego czasopisma "Morze", które ukazywało się w Polsce od czasów przedwojennych aż do końca lat 90. XX wieku.
Ten jedyny tego rodzaju miesięcznik na rynku przybliży Państwu w sposób zrozumiały i przystępny związki człowieka z morzem – od historii flot i budowy statków, poprzez działalność stoczni i portów, zagadnienia transportu morskiego i żeglugi aż po oceanotechnikę i turystykę morską. Uzupełnieniem i rozwinięciem treści drukowanych w magazynie będzie dołączana do każdego wydania płyta VCD, zawierająca materiały filmowe oraz galerie zdjęć, prezentacje i pokazy slajdów związane z morzem. Co drugi numer czasopisma będzie także zawierał dodatek ekstra – model statku handlowego zbudowanego w polskiej stoczni, do sklejenia.
Dobrze Państwu znane "Budownictwo Okrętowe" nie znika z rynku wydawniczego - staje sie integralną częścią miesięcznika "Nasze MORZE"!
Zachęcamy do lektury!
Zablokowany