ORP Myśliwy - oszukany flagowiec

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

karolk

ORP Myśliwy - oszukany flagowiec

Post autor: karolk »

Gryzło mnie dłuzszy czas dziwne fatum o nazwie ORP Mysliwy, które tu zostało ochrzczone flagowcem PMW na samiutkim początku w latach dwudziestych i w końcu dorwałem pewne dane, które wyraźnie pokazują, że koledzy mylą określenie motorówka flagowa z okrętem flagowym PMW, którym w tym czasie był ORP Komendant Piłsudski!!! Więcej, ten ścigaczo-motorówka z demobilu USN nastał dużo później niż Podhalanin i ów wspomniany flagowiec...
Dlatego proszę na przyszłośc o precyzyjne definiowanie tego typu różnic, gdyz tacy mniej uważni badacze zawartości soli w wodach Bałtyku mają potem poważne kłopoty ze zrozumieniem o co chodzi, a stąd prosta droga do nalizmu (dla nowych uzytkowników nie dam nawet wskazówki, co to jest :lol: ) i tem podobnych :wink:
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3083
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: ORP Myśliwy - oszukany flagowiec

Post autor: JB »

karolk pisze:Gryzło mnie dłuzszy czas dziwne fatum o nazwie ORP Mysliwy, które tu zostało ochrzczone flagowcem PMW na samiutkim początku w latach dwudziestych i w końcu dorwałem pewne dane, które wyraźnie pokazują, że koledzy mylą określenie motorówka flagowa z okrętem flagowym PMW, którym w tym czasie był ORP Komendant Piłsudski!!! Więcej, ten ścigaczo-motorówka z demobilu USN nastał dużo później niż Podhalanin i ów wspomniany flagowiec...
Dlatego proszę na przyszłośc o precyzyjne definiowanie tego typu różnic, gdyz tacy mniej uważni badacze zawartości soli w wodach Bałtyku mają potem poważne kłopoty ze zrozumieniem o co chodzi, a stąd prosta droga do nalizmu (dla nowych uzytkowników nie dam nawet wskazówki, co to jest :lol: ) i tem podobnych :wink:
Kilka dat (z dokumentów) z roku Pańskiego 1922:
4 kwietnia -- proporczyk Dowódcy Floty (DF) podniesiony po raz pierwszy na O.R.P. Myśliwy,
30 maja -- w związku ze skierowaniem Myśliwego do remontu proporczyk DF podniesiono na O.R.P. Rybitwa,
22 czerwca -- proporczyk DF znów pojawia się na okręcie strażniczym,
itd.
kwiecień 1923 r. -- O.O.R.P Komendant Piłsudski i Generał Haller zostają zaliczone do kategorii okrętów salutujących (rozporządzenie Szefa KMW Nr. 6425/23 Org.Mob.).
A Podhalanin wciąż w remoncie.
JB
Ostatnio zmieniony 2006-01-25, 22:25 przez JB, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

a jakas literature mozecie panowie podac co do Myśliwego ???
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3083
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

miczman pisze:a jakas literature mozecie panowie podac co do Myśliwego ???
Mieczysław Kuligiewicz - ORP "Myśliwy" - zapomniany okręt flagowy, MORZE nr 498, maj 1972;
FOW - dyskusja w innym temacie;
Stanisław M. Piaskowski - Okręty Rzeczpospolitej Polskiej 1920-1946, Warszawa 1996.
JB
karolk

Post autor: karolk »

Kilka dat (z dokumentów) z roku Pańskiego 1922:
4 kwietnia -- proporczyk Dowódcy Floty (DF) podniesiony po raz pierwszy na O.R.P. Myśliwy,
30 maja -- w związku ze skierowaniem Myśliwego do remontu proporczyk DF podniesiono na O.R.P. Rybitwa,
22 czerwca -- proporczyk DF znów pojawia się na okręcie strażniczym,
itd.
kwiecień 1923 r. -- O.O.R.P Komendant Piłsudski i Generał Haller zostają zaliczone do kategorii okrętów salutujących (rozporządzenie Szefa KMW Nr. 6425/23 Org.Mob.).
A Podhalanin wciąż w remoncie.
JB
dzięki, to wyjaśnia definitywnie sprawę, gruchot po prostu był jednostką tytularną, tak jak biskupi mają swoje tytularne stolice jeden Bóg raczy wiedzieć gdzie ;)
swoją drogą, nie wiedziałem, że obydwa kanonierkowate krążowniki miały status flagowców, no Marek bynajmniej tego nie opisał w MSiO z 1998 roku ;)
ODPOWIEDZ