"Błyskawica" "przypłyneła"

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

"Błyskawica" "przypłyneła"

Post autor: Arkady »

Witam!
Akurat przypadkiem udało mi się w końcu zobaczyć "Błyskawicę" podczas holowania z Oksywia po zimie. Trafiła się dobra pogoda.
Mam pytanie: Holowanie wyglądało tak, że "Błyskawica" ciągnęła drugi holownik, ale... bokiem. Domyślam się, że to dla poprawy stabilności zespołu, ale przyznam się że pierwszy raz takie coś widziałem. Może to ktoś dokładniej mi wytłumaczyć?
Dla zainteresowanych kilka fotek (akurat holownika nie widać...):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
A
karolk

Post autor: karolk »

musi mieć unieruchomiony ster, pewnie dlatego drugi holownik ją "naciągał", Arkady, czy moge Twoje foty wstawić do mojego serwsisu? ładne są, niech Polonusy obejrzą... :)
Awatar użytkownika
mac
Posty: 366
Rejestracja: 2004-10-22, 14:30
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: mac »

Generalnie wygląda to tak że holownik na rufie dzieła jako ster, dokladniej chodzi o to że B. nie ma napędu ani steru, a holownik na dziobie powoduje że na B. powstaje siła która go zarzuca na drugą burtę. naprężenie holu narufie powoduje że B. ustawia się pod okrślonym kątem.
Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Dzięki za szybkie odp.
Ad. 1 - no problem - zdjęcia do użytku do woli :) Mam jeszcze inne, ale surowe - ewentualnie jutro byłyby gotowe.
Ad. 2 - teraz rozumiem dlaczego nie widziałem jeszcze takiej konfiguracji w innych wypadkach - widać tamte holowane jednostki miały stery

Będąc upierdliwym - czy tamten holownik musiał być holowany burtą do kierunku holowania - musi być wytworzony aż taki opór?
karolk

Post autor: karolk »

jak stałem za sterem holownika (rzecznego of course), czasami nawet trzeba było płynąć kontrkursem, siła wody czasami jest niepokojąca :)
karolk

Post autor: karolk »

Holownik

Błyskawica

Post autor: Holownik »

Błyskawica była holowna przez 3 holowniki. Pierwszy na dziobie, drugi przy burcie -jako hamulec i dodatkowy napęd. Trzeci na holu na rufie na tak zwanym rajtale tu prostopadele aby zapewnić sterowność(nie ma takiego napędu jak np. "Heros", który może z prawie jednakową sprawnością holować we wszystkich kierunkach). Przy samym zaś cumowaniu do Nab. Prezydenta ten trzeci holownik wstrzymywał rufę aby nie poleciała na "Dar Pomorza". Holownik przy burcie stanowił napęd i hamulec po oddaniu holu przez dziobowy, ze względu na brak miejsca- róg basenu portowego.[/list]
Awatar użytkownika
sebian
Zwycięzca QUIZ-u FOW
Posty: 437
Rejestracja: 2004-03-20, 19:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Błyskawica" "przypłyneła"

Post autor: sebian »

Arkady pisze: Obrazek

Pozdrawiam
A
lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszym niszczycielem na świecie? :D
Awatar użytkownika
u99
Posty: 8
Rejestracja: 2006-01-17, 21:56

Post autor: u99 »

Sebian ma rację, piękne foty strzeliłeś Arkady, ale w końcu to najpiękniejszy destroyer na świecie :)

pozdrowienia i gratulacje

( jak masz jeszcze jakieś zdjęcia Błyskawicy w tym gatunku to wstaw )
krzysiek

Post autor: krzysiek »

Śliczniutki.
A mi się marzy żeby mu przywrócili czarny kołpak na kominie :x
Adaś
Posty: 90
Rejestracja: 2005-12-04, 13:14

Post autor: Adaś »

u99 pisze:Sebian ma rację, piękne foty strzeliłeś Arkady, ale w końcu to najpiękniejszy destroyer na świecie :)
Jedyny który zbudowano przed wojną. Nie ma się więc co dziwić że najpiękniejszy. Inter arma silent leges. Te estetyki również.
A ujęcie boczne są faktycznie bajkowe. Tylko trochę brak dymu nad kominem. Bez tego okręt jakby martwy. Tfu... co ja gadam, okręt z duszą żyje zawsze.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ