Pod koniec 1943 roku na przeciwległych brzegach cieśniny Kerczeńskiej stały armie radziecka i niemiecka. W zasadzie cieśnina ma od 2-16 min szerokości i obie strony nic nie robiły tylko wzajemnie się ostrzeliwały (do czasu radzieckiej operacji desantowej przeprowadzonej na przełomie października i listopada).
Przy okazji natrafiłem na informacje że Niemcy korygowali ogień swojej artylerii nadbrzeżnej za pomocą obserwatora, który znajdował się w koszu balonu obserwacyjnego.
Pytanie do szanownych kolegów brzmi. Czy wykorzystywanie balonów obserwacyjnych pod koniec wojny było czymś normalnym czy to odosobniony przypadek?
Balony obserwacyjne
-
Tzaw1
- Posty: 643
- Rejestracja: 2006-05-03, 17:23
- Lokalizacja: Warszawa
Zdaje się, że nic dziwnego, choć rzadko się o tym słyszy.
Zajrzyj np. tu:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... obAbt1.htm
albo tu
http://www.feldgrau.com/BeobAbt.php?ID=1
Zajrzyj np. tu:
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... obAbt1.htm
albo tu
http://www.feldgrau.com/BeobAbt.php?ID=1