Trałowce PMW, co dalej po 2007 r.?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

PiterNZ pisze:Ja mam pytanie jako laik.
Na kilku Forach pojawiły się wypowiedzi kwestionujące sens budowania wyspecjalizowanych niszczycieli min wskazujące, że raczej należałoby się skupić na jednostkach uniwersalnych - nazywanych MiniVisby.
Może faktycznie czas wyspecjalizowanych niszczycieli min przeminął.
To teza którą z uporem maniaka forsuje jeden publicysta: Maksymilian Dura.
PiterNZ pisze:Może PMW powinna pomyśleć o czymś podobnym do LCS?
Tymczasowo 3-4 używane niszczyciele min a później właśnie LCS.
Nie będę pisał dwa razy - odsyłam do wątku o Gawronie. Przypomę jedynie, że co innego budowa niszczycieli min, a co innego jednostek uniwersalnych (z całym problemem techniczono-logistycznym). Przypomnę jedynie, że różnice cenowe mogą być porażające. Cztery amerykańskie LSC z modłuałmi misyjnymi kosztować miały według wstępnych założeń 2 miliardy dolarów (z uwzględnieniem prac badawczych). Przypomnę tylko, że koszty samego nosiciela wzrosły w chwili obecnej do 130-150 % ceny wyjściowej. A są to tylko udostępnione szacunkowe informacje.
LSC to okręty drogie. Niezależnie od tego jakiej wielkości. Zwróćcie uwagę, na fakt relacji ceny jednostki typu "Visby" (około 170-200 mln $)do oferowanych na rynku europejskim korwet czy małych fregat.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
PiotrekS
Posty: 53
Rejestracja: 2004-04-01, 17:51
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: PiotrekS »

Czy coś się nowego okazało(?): http://www.altair.com.pl/ artykuł o drugim podejściu do nm Kormoran.
Awatar użytkownika
Zelint
Posty: 796
Rejestracja: 2005-09-24, 08:20
Lokalizacja: Władysławowo

Post autor: Zelint »

Z artykuły wynika, że chcą zbudować "kilka" niszczycieli min do roku 2020. Z czego jeden okręt ma być zbudowany 2012 roku, a wcielony do linii w 2014. To takie bezpieczne daty z dzisiejszego punktu widzienia prawda? :roll:

Ciekawe czy 206 będą nadal w służbie w 2020 roku...
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PiterNZ »

Zelint pisze: Ciekawe czy 206 będą nadal w służbie w 2020 roku...
Miałyby wtedy ponad 50 a prawie 55 lat.
Czyżby PMW chciała bić jakieś rekordy.

Co do pomysłu obawiam się, że jest zbyt późno skoro obecne niszczyciele min mają pływać do 2011-2012 r. (info z innego Forum).
Program Kormoran II zanotuje prawdopodobnie kilka lat opóźnienia, cena wzrośnie itd.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Albania trzyma jeszcze jednego T-43, ma obecnie jakieś 52-53 lata :) Widziany tego roku latem w morzu, więc nie hulk.

A w Paragwaju w użyciu są trzy trałowce eks-argentyńskie typu Bouchard (no, jeden sobie hulkuje), lata budowy 1937-1939 - czyli dzisiaj 68-70 lat. No, ale ten kraj jest znany z długowiecznych okrętów...
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

PiterNZ pisze:Miałyby wtedy ponad 50 a prawie 55 lat.
Czyżby PMW chciała bić jakieś rekordy.
Jakie 55?! Pierwszy wszedł w 1982, czyli najstarszy w 2020 miałby niecałe 40, a najmłodszy 26... :?
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Mowa jest o 206 a nie 207 :wink: .

A w kwestii bicia rekordów to przecież i tak nie nic ma szans do "Błyskawicy" :wink: .
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Przypominam, że za rufą "Błyskawicy" stoi sobie statek, któremu nasz niszczyciel z racji starszeństwa powinien się kłaniać i grzecznie mówić "proszę pana" :) 71 a 98 lat to jednak pewna różnica.

A poza tym: póki co mówimy o rekordzie czynnej służby :P
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Marmik pisze:LSC to okręty drogie. Niezależnie od tego jakiej wielkości. Zwróćcie uwagę, na fakt relacji ceny jednostki typu "Visby" (około 170-200 mln $)do oferowanych na rynku europejskim korwet czy małych fregat.
Mam pytanie do specjalistów:
Czy znacie jakiekolwiek jednostki uniwersalne (wielofunkcyjne), które sprawdziły się?
No i które nie były dwa razy droższe od zestawu jednostek jednofunkcyjnych?

X
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Data 2014 wydaje się datą odległą. Mam nadzieję, że nasze 206FM czekając na swojego następcę (KORMORANA) nie podzielą losu swojego brata 206F, który nie doczekał się modernizacji i skończył jako "atrakcja dla płetwonurków"...

http://i4.photobucket.com/albums/y112/b ... 1194425815
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Marmik pisze:Mowa jest o 206 a nie 207 :wink:
:oops:
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Wiem, kto jest autorem tego zdjęcia. Nie sądzę by znalazło się ono na photobuckecie za jego zgodą, stąd uzasadnione obawy, że jest kradzione.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Zdjęcie nie jest kradzione i pochodzi z moich prywatnych zbiorów. Dodam, iż zostało zrobione podczas mojego pobytu w Helu w maju 2004 roku.
Piotr S.
Posty: 2333
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Ja troche zmienie temat ale dotyczy on jak najbardziej też PMW mam tu na myśli nasze samoloty F 16, w związku z tym mam pytanie czy nasze F 16 bedą zdole lub czy mają możliwosci przenoszenia pocisków RBS MK-3 , pytam dlatego bo wyczytałem na jednym forum ,że zaczepy do podwieszania uzbrojenia są kodowane i można tylko podwieszać i przenosic uzbrojenie wyprodukowane w USA i Izraelu .Izrael ma podobno własne zawieszenia i kody dla F 16 . Z tego co tu widać wychodziło by na to ,że szwedzki produkt RBS MK 3 nie będzie mógł być przenoszony przez nasze samoloty co bardzo uszczupli nasze mozliwosci bo jak wiemy samolot z rakietą przeciwokrętową jest najgrożniejszą bronią dla okrętu .Czy ktoś wie jak ma się ta sprawa ? bo czuje ,ze daliśmy sie zrobić w balona nie przewidując wykorzystania naszych F 16 do zwalczania okrętów
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Z tego co mi wiadomo, w specyfikacji przetargu na samolot wielozadaniowy nie było w ogóle mowy o zwalczaniu celów nawodnych i integracji pocisków przeciwokrętowych. Zarówno RBSów jak i jakichkolwiek innych.
Nie jest jednak chyba większym problemem przystosowanie ich do przenoszenia Hapoonów, bo wiele F-16 jest zintegrowanych z tymi pociskami.
Na dzień dzisiejszy nasze F-16 do zwalczania okrętów mogą wykorzystać Mavericki.

Trudniej będzie z z rakietami szwedzkimi.
RBS-15 jest zintegrowany chyba tylko z Viggenami i Grippenami, tylko szwedzkimi i to nie wszystkimi. Podobno jeszcze Chorwaci zintegrowali swoje z MiG-21. Ale to nie dotyczy najnowszych rakiet RBS-15 Mk 3 które obecnie są przeznaczone wyłącznie do wystrzeliwania z okrętów (nie ma jeszcze wersji powietrze - woda). Zresztą rakieta wystrzeliwana z okrętu (a takie kupiliśmy) i tak nie nadaje się do odpalania z samolotu.

Integracja to nie tylko kody na zaczepach, bo to najmniejszy problem. Najważniejsze są układy wykrywania, przesyłające dane do rakiety oraz układy naprowadzania. To musi być zabudowane w samolocie, lub rakieta musi mieć możliwość odbierania tych danych od standardowych urządzeń samolotu. W tym układzie integracja z RBSami jest be sensu, lepiej wykorzystać gotowe moduły i dać naszym Jastrzębiom możliwość przenoszenia Harpoonów które i tak są na uzbrojeniu. O ile to w warunkach Bałtyku jest w ogóle konieczne - być może na naszej "kałuży" wystarczą Mavericki?
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PiterNZ »

Może jednak wrócilibyśmy do sprawy trałowców. Tych F-16 żadnym sposobem nie zastąpią.

W każdym razie życzę PMW następców trałowców-niszczycieli min choć jestem pełen obaw czy uruchomienie programu Kormoran-II w 2008 r. umożliwi wybudowanie 3 okrętów do 2014-2015 r.

Z drugiej strony ciekawe jakie są minimalne potrzeby PMW?
Czy wystarczą 3 trałowce-niszczyciele min.
ODPOWIEDZ