Jakie są postępy przy budowie Gawrona?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Waldek K
Posty: 2028
Rejestracja: 2004-01-30, 10:16
Lokalizacja: Szałsza

Post autor: Waldek K »

Wiadomo, że jednym z głównych, oficjalnych powodów opóźnień przy budowie Gawrona, jest brak decyzji odnośnie uzbrojenia i wyposażenia. Oprócz braków w finansowaniu oczywiście. Czy jest jakiś dokument, procedura, wytyczne, cokolwiek formalnego, co obliguje ośrodki decyzyjne do podejmowania decyzji wyboru podzespołów w określonym terminie? I kto, lub jaki organ jest odpowiedzialny za pilnowanie terminów, podejmowanie decyzji, kontrolę finansową projektu (np. wydawanie przeznaczonych środków w wyznaczonym terminie).
Jest to inwestycja finansowana ze środków resortowych, czy finansowanie i kontrola jest taka jak w innych resortach?
Pytam bez złośliwości, a jedynie z ciekawości, bo jak na tak kosztowne przedsięwzięcie, wydaje się nie być, hmm, dobrze zaplanowane.
Piotr S.
Posty: 2331
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Panowie jak sie na to zapatrujecie ,że aktualnie na gawrona wydano ponad 200mln złoty(tak podał raport) , w tym roku ma być wydane 42 mln złoty ?
Zadaje pytanie kiedy zostanie ukończona korweta ?której wartośc określono na 1,2 mld złoty
Prorytet ważności zakupów dla PMW jest w tej chwili dla rakietowego dywizjonu nabrzeżnego co widać ,że juz w pierwszym roku przeznaczy sie na to kilkaset mln złoty . Z tych kalkulacji widać wyrażnie ,że podejscie do budowy tej korwety jest olewcze , dlatego bo do daty wejscia w 2012 roku zostało cztery lata a przy tym stanie zaawansowania potrzeba jeszcze około 1mld zł ,z tego wynika ,ze co roku powinno byc przeznaczane ponad 200 mln zł a nie 42 mln złoty .
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Post autor: domek »

skoro jest to budowa modulowa to chyba niema problemu z miejscem
bo to przeca moduly uniwersalne chuba a wymiar modulu jest uniwersalny chyba :D :shock:
Dziadek
Posty: 646
Rejestracja: 2005-10-23, 17:52

Post autor: Dziadek »

Piotrze S. myślę, że PRIORYTETEM jest teraz EURO 2012, potem nadbrzeżne RBSy i poooootem gdzieś tam Gawron. A mam takie przeczucie,że rząd zrobi wszystko, żeby EURO się odbyło, na co potrzeba kupy kasy. A skąd najlepiej pozyskać kasę? Odpowiadam: z resortów socjalnych i wojska... Obym nie miał racji.
PiterNZ
Posty: 285
Rejestracja: 2005-10-29, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PiterNZ »

Z wojska to już kasy się da wyciągnąć ponieważ są misje i zobowiązania wobec NATO. Poza tym każde kolejne zmniejszenie armii oznacza już kłopoty polityczne i głosy opozycji dlatego tutaj moim zdaniem nie będą szukać.

Poza tym potrzeba tak dużo, że budżet MON top stanowczo za mało.
Jarbla
Posty: 98
Rejestracja: 2005-08-06, 17:19

Post autor: Jarbla »

Pewnie większość już to widziała, tym niemniej wklejam link, a wywiad całkiem ciekawy :wink:


Ostatnie rufowe bloki kadłuba zostaną zespawane dopiero kiedy w październiku 2008 dotrze i zostanie zamontowany zespół napędowy z turbiną wysokich prędkości w kapsule na czele. Jesienią 2008 zobaczymy więc już kompletny 95-metrowy kadłub Gawrona, który teraz podzielony jest na 10 wyposażanych od wewnątrz segmentów. Wodowanie techniczne przewidywane jest na czerwiec 2009

http://www.altair.com.pl/cz-art-1775
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Obrazek

Ładne zdjęcie, chciałoby się więcej takich :D
Jarbla
Posty: 98
Rejestracja: 2005-08-06, 17:19

Post autor: Jarbla »

A gdyby tam były trzy Gawrony... :D :D
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Ogólnie wywiad jest bardzo konkretny (jak na uwarunkowania) i spójny logicznie. Nie ma mowy o gruszkach na wierzbie tylko o wariancie minimum. Przy okazji admirał wskazał kilka odpowiedzi na pytania Waldka K.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
domek
Posty: 1657
Rejestracja: 2004-01-09, 04:44

Post autor: domek »

Zespawamy rufe jak zespawamy dziub a jak zespawamy dziubo to tylko po wsadzeniu silnikw .To to jest tak modulowe jak bismark :D :D :D

dokmek
Piotr S.
Posty: 2331
Rejestracja: 2006-05-24, 18:48

Post autor: Piotr S. »

Tym zdjeciem zachwycam sie kiedy zobaczyłem ostani numer MSiO ,a myśli pobiegły dalej i juz oczami wyobrazni za ta trójką widziałem inne nasze okręty w szyku torowym .
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

domek pisze:skoro jest to budowa modulowa to chyba niema problemu z miejscem
bo to przeca moduly uniwersalne chuba a wymiar modulu jest uniwersalny chyba :D :shock:
domek pisze:Zespawamy rufe jak zespawamy dziub a jak zespawamy dziubo to tylko po wsadzeniu silnikw .To to jest tak modulowe jak bismark :D :D :D
Przed rozpoczęciem wypowiadania się na rzeczone tematy warto poczytać co to jest i na czym polega MEKO.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Jaką flotę objął Pan pod swoją komendę? Jaki jest stan otwarcia? Wszyscy zdają sobie sprawę, że nie będzie Pan miał łatwego zadania, bo marynarka jest stara, a wiele okrętów musi już wkrótce zakończyć swój żywot...

- Od 6 miesięcy, od chwili, kiedy objąłem obowiązki dowódcy Marynarki Wojennej RP nie zmieniła się lista jednostek floty. Zacznijmy jednak od pozytywnego akcentu. Okręty projektu 660, czyli rakietowe typu Orkan otrzymują wreszcie po wielu latach starań swój podstawowy oręż – pociski przeciwokrętowe. Nie jest to naturalnie moja zasługa. Należy to włączyć do bilansu dokonań mojego poprzednika, bo to on rozpoczął procedurę.
Czegoś takiego brakuje naszym politykom... :P
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

Piotr S. pisze:Tym zdjeciem zachwycam sie kiedy zobaczyłem ostani numer MSiO ,a myśli pobiegły dalej i juz oczami wyobrazni za ta trójką widziałem inne nasze okręty w szyku torowym .
Zdjęcie faktycznie jest cudnej urody i też wzbudziło mój zachwyt. I w sumie dobrze, że nie trafiło na okładkę, bo napisy by je zepsuły.
Poza tym idealnie nadaje się na duży plakat, lub "rozkładówkę" w MSiO. Sam bym sobie na ścianę powiesił.
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Muszę przyznać, że jestem podbudowany po przeczytaniu wywiadu. Wygląda na to, że w końcu mamy odpowiedniego człowieka na odpowiednim miejscu. Teraz tylko modlić się, żeby nikt go nie utrącił ze stołka, a będzie dobrze...
Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

crolick pisze:Muszę przyznać, że jestem podbudowany po przeczytaniu wywiadu. Wygląda na to, że w końcu mamy odpowiedniego człowieka na odpowiednim miejscu.
:o
Andrzej!
Przecież to Dowódca Marynarki!
To oczywiste, że będzie chciał więcej, lepiej, szybciej!

Spodziewałeś się, że powie, że nie chce okrętów, jest za redukcją etatów i chce iść na emeryturę?

Gdyby taki wywiad dał minister Klich, to można byłoby "się podbudować".
Gdyby powiedział to minister Rostworowski - można by się nawet ucieszyć.
Gdyby było to ogłoszone na wspólnej konferencji PO-PSL - byłoby naprawdę dobrze.

A tak - będzie jak jest.

Już chyba lepiej by było, gdyby powiedział: pozbywamy się jak najszybciej Kobbenów, OHP idą na żyletki, 660 sprzedajemy do Urugwaju, wystarczą nam trzy minowce, Gawron tylko jeden, śmigłowce dwa (dla SAR) - a za oszczędzone pieniądze kupimy perspektywiczne XXX.

Bo to by może znaczyło, że ma jakąś wizję.

A tak - chce mieć i to, i to , i tamto, a będzie miał ...

Pozdrawiam
Ksenofont

P.S. A zdjęcie - ładne
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
ODPOWIEDZ