Powrót Legionu Condor

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
TOŁDI
Posty: 68
Rejestracja: 2006-07-20, 11:45
Lokalizacja: Varsowia

Powrót Legionu Condor

Post autor: TOŁDI »

Czytam sobie wspomnienia Gallanda i tam przeczytałem o organizacji powrotu Legionu Condor do Niemiec.
Napisał , że personel został przywieziony przez statki KdF'u - spodziewam się co to było i zapewne to należał do tego też słynny Wilhelm Gustlof. Dalej jest , że na wodach terytorialnych Rzeszy dołączyła Kriegsmarine.

I teraz pytanie - czy znane są nazwy statków, którymi przywieziono Legion do kraju oraz skład eskadry która dołączyła do tej floty ??
Pozdrawiam

Orysiak " Futrzaty" Wojtuś
Awatar użytkownika
Dino
Posty: 18
Rejestracja: 2005-01-02, 21:37
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Dino »

Statki to: Robert Ley, Wilhelm Gustloff, Stuttgart, St. Louis, Oceana, Sierra Cordoba oraz Der Deutsche.

A wojenn to nie wiem...
pozdr
Awatar użytkownika
TOŁDI
Posty: 68
Rejestracja: 2006-07-20, 11:45
Lokalizacja: Varsowia

Post autor: TOŁDI »

Piekne dzięki.

Galland pisze , ze powitała ich "nowa Kriegsmarine". Nie wiem jak to rozszyfrować.....czy chodzi o rzeczywiście okrety które dopiwro weszły do słuzby czy też tylko o nazwe formacji.

Heh....czyli moje przeczucie co do powiązania KdF z Wilhelmem Gustlofem sie w pełni sprawdziło. :D ( jako całkowity laik w tej materii czuję się dumy ) W takim razie przy okazji - wiem po co wybudowano te statki - czy jest zatem gdzieś dostepny ich spis ??
Pozdrawiam

Orysiak " Futrzaty" Wojtuś
Awatar użytkownika
crolick
Posty: 4095
Rejestracja: 2004-01-05, 20:18
Lokalizacja: Syreni Gród
Kontakt:

Post autor: crolick »

Podczas gdy Kłapouchy wszystkim się zadręcza,
Prosiaczek nie może się zdecydować, Królik wszystko kalkuluje,
a Sowa wygłasza wyrocznie - Puchatek po prostu jest...
Gangut
Posty: 157
Rejestracja: 2007-07-21, 19:48
Lokalizacja: Z.Góra

Post autor: Gangut »

Z opisu w "Tragedia Gustloffa" Heinza Schona Zakrzewo 2006, str. 76 , wynika, że wspomniane przez Dino statki należące do organizacji KdF w maju 1939 roku płynęły do Vigo bez eskorty Kriegsmarine . Po zaokrętowaniu legionistów (Wilhelm Gustloff przewoził min. żołnierzy 88 pułku lotniczego) statki ruszłyły w drogę powrotną 25 maja.
Dopiero 28 maja w pobliżu latarniowca Borkum dołączyły do nich "duże niemieckie okręty wojenne" - niestety nie podano nazw, które eskortowały je do Hamburga.

Samotny rejs samych statków KdF z żołnierzami Legion Condor na pokładie ilustruje zreszta ładne zdjęcie umieszczone na wkładce .

Z ciekawostek należy dodac, że poza rejsami wycieczkowymi dla robotników , oraz transportowania legionistów , WILHELM GUSTLOFF byl też pływającym lokalem wyborczym w czasie referendum 10 kwietnia 1938 roku w sprawie Anschlusu Austrii .
Na statku zakotwiczonym przy ujściu Tamizy oddało swoje głosy 1172 obywateli Rzeszy i 806 Austryjaków. Za anschlusem było odpowiednio 1167 i 801 - ach te dawne wyniki wyborcze ;)

Pozdrawiam
Navigare...
Awatar użytkownika
Glasisch
Posty: 433
Rejestracja: 2007-09-08, 17:37
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Glasisch »

Witam,
patrz odpowiedź Michał J. na
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=8 ... 6#p1330206
Pozdrowienia
Michal
1) Dies sind die Tage, von denen wir sagen sie gefallen uns nicht - D. Noll - Die Abenteuer des Werner Holt. 2) Wir sind dem Russen zu weit in den Rachen gefahren KL Buch, Kommandant von "T 30".
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

TOŁDI pisze:W takim razie przy okazji - wiem po co wybudowano te statki [Kraft durch Freude] - czy jest zatem gdzieś dostepny ich spis ??
W MSiO 4/97 na s. 83-84 jest bardzo rzeczowy artykuł Jacka Jarosza na temat tego armatora. Trochę informacji jest też w nrze 5/99, w innych tekstach - A. Sitka i J. Jarosza. Okrętem wojennym, który płynął do Vigo i wrócił, był "pancernik kieszonkowy" Admiral Graf Spee. Być może były inne okręty, ale o tym artykuły te nie wspominają.
ODPOWIEDZ