Za kilka lat Polska będzie bezbronna na morzu?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

No to zapoznajmy towarzystwo z podstawami:

Wyimek z aktualnej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP z 2007 r (która zastąpiła strategię przyjetą 8 wrzesnia 2003 roku.

Najpierw co to jest SBN:
146. Strategia Bezpieczenstwa Narodowego RP zawiera oficjalna wykładnie
polskich interesów narodowych, okresla cele strategiczne Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie bezpieczenstwa wraz z koncepcja ich osiagania, uwzgledniajaca zadania dla poszczególnych podsystemów wykonawczych. Wskazuje również zasady utrzymywania oraz kierunki transformacji systemu bezpieczenstwa narodowego.
147. Strategia kierowana jest do wszystkich organów administracji publicznej oraz podmiotów realizujacych zadania z zakresu bezpieczenstwa. Za wdrożenie jej ustalen odpowiadaja ministrowie kierujacy działami administracji rzadowej, kierownicy urzedów centralnych, wojewodowie, organy samorzadu terytorialnego
oraz inne podmioty, którym ustawowo powierzono stosowne uprawnienia i obowiazki w obszarze przedmiotowym bezpieczenstwa narodowego. Po wejsciu w życie Strategii Bezpieczenstwa Narodowego RP należy opracowac lub skorygowac strategie dla poszczególnych działów administracji rzadowej, a także strategie działania poszczególnych instytucji, którym powierzono szczególne zadania w dziedzinie bezpieczenstwa narodowego.
148. Weryfikacja ustalen zawartych w Strategii Bezpieczenstwa Narodowego RP oraz wypracowanie propozycji jej aktualizacji, odbywac sie bedzie w ramach cyklicznie przeprowadzanych Strategicznych Przegladów Bezpieczenstwa Narodowego.
3.2. Bezpieczeństwo militarne
55. Nadrzędnym celem działań w obszarze bezpieczeństwa militarnego jest gotowość do obrony terytorium i niepodległości Polski oraz sojuszników, eliminacja zagrożeń o charakterze zbrojnym, a także przeciwdziałanie ewentualnym, niekorzystnym zmianom równowagi wojskowej w regionie. Polska buduje swoją politykę obronną w powiązaniu z zasadą solidarności i lojalności sojuszniczej.
Gotowość przyjścia z pomocą każdemu członkowi Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmacnia potencjał odstraszania, zapewniający bezpieczeństwo państw członkowskich i NATO jako całości.
56. W dającej się przewidzieć perspektywie istnieje małe prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego na dużą skalę. Bardziej prawdopodobne będą konflikty o charakterze regionalnym oraz lokalnym, w których Polska nie będzie bezpośrednio zaangażowana. Ich przebieg i skutki mogą stwarzać sytuacje kryzysowe, niosące groźbę rozszerzenia się i przerodzenia w wojnę. Polska musi być gotowa do reagowania na kryzysy, które mogą wywołać konflikty wymagające realizacji zadań obronnych w świetle artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego.
57. Udział Polski w obronie kolektywnej zgodnie z artykułem V Traktatu Waszyngtońskiego oraz wspieranie polityki ONZ, NATO, UE w dziedzinie reagowania kryzysowego i w działaniach stabilizacyjnych, wiązał się będzie z potrzeba uwzględnienia w planowaniu strategicznym rozszerzonego spektrum zagrożeń, zwłaszcza o charakterze asymetrycznym, oraz nowego kontekstu technologicznego. Warunkami powodzenia operacji wojskowych będą przede wszystkim: uzyskanie przewagi informacyjnej; użycie struktur zadaniowych sił zbrojnych, wyposażonych w nowocześniejszy sprzęt techniczny od sprzętu przeciwnika; zastosowanie zaawansowanych technologii w zakresie dowodzenia; posiadanie możliwości skutecznego rażenia, dokonywania manewru i ochrony przed rażeniem przeciwnika; umiejętne stosowanie symetrycznej strategii wobec działań przeciwnika, pełne wykorzystanie zasobów logistycznych kraju oraz współpracy cywilno-wojskowej.
oraz
Obrona narodowa
95. Zasadniczym elementem obrony narodowej sa Siły Zbrojne RP. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie zdolnosci panstwa do obrony oraz utrzymywanie gotowosci do przeciwstawienia sie agresji w ramach zobowiazan sojuszniczych. Polska bedzie rozwijac zdolnosci bojowe sił zbrojnych dla zapewnienia skutecznej obrony i ochrony polskich granic w ramach działan prowadzonych samodzielnie oraz w ramach obrony kolektywnej, jak również poza jej granicami, zgodnie z artykułem V Traktatu Waszyngtonskiego. Siły Zbrojne RP będą utrzymywały gotowosc do udziału w działaniach o charakterze asymetrycznym, w tym w wielonarodowych, połaczonych operacjach zwalczania terroryzmu, prowadzonych zgodnie z prawem miedzynarodowym, organizowanych przez NATO, UE lub dorazna koalicje panstw.
96. Siły Zbrojne RP współuczestnicza w stabilizowaniu sytuacji miedzynarodowej. Pozostaja one w gotowosci do udziału w wielonarodowych połaczonych operacjach stabilizacyjnych, pokojowych oraz humanitarnych poza terytorium kraju. W celu skutecznego wykonywania tego typu zadan powinny one posiadac zdolnosci operacyjne, które pozwola na znaczacy udział w operacjach reagowania kryzysowego prowadzonych przez NATO i UE oraz wsparcie tego typu operacji organizowanych przez ONZ. Siły Zbrojne RP beda kontynuowac dwustronna i wielostronna współprace wojskowa ze wszystkim zainteresowanymi partnerami, a zwłaszcza panstwami sasiedzkimi.
97. Istotnym zadaniem Sił Zbrojnych RP jest również wspieranie pozostałych organów panstwa w zapewnianiu bezpieczenstwa wewnetrznego Polski i udzielanie niezbednej pomocy wojskowej własciwym instytucjom i służbom rzadowym oraz samorzadowym, organizacjom cywilnym i społeczenstwu w reagowaniu na zagrożenia. Tego rodzaju działania obejmuja obserwacje i kontrole przestrzeni powietrznej Polski, wsparcie ochrony granicy ladowej i wód terytorialnych, a także działalnosc rozpoznawcza i wywiadowcza, monitorowanie skażen promieniotwórczych, chemicznych i biologicznych na terytorium kraju oraz prowadzenie akcji oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i przedmiotów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego. Oprócz tego siły zbrojne utrzymuja gotowosc do prowadzenia - samodzielnie badz we współpracy z innymi organami i służbami panstwowymi - operacji poszukiwawczoratowniczych. Beda nadal uczestniczyc w narodowym systemie zarzadzania kryzysowego, stale rozwijajac swa zdolnosc do udzielania pomocy odpowiednim organom administracji publicznej oraz społeczenstwu w wypadku klesk żywiołowych, katastrof spowodowanych przez człowieka i zagrożen terrorystycznych.
98. Zapewnienie Siłom Zbrojnym RP skutecznosci w wykonywaniu konstytucyjnych zadan oraz zdolnosci do wspólnych działan z wojskami sojuszników, a także umożliwienie im osiagniecia i utrzymywania standardów nowoczesnych armii, nastepowac bedzie poprzez ich ciagła transformacje, ukierunkowana ocenami i rekomendacjami przegladów obronnych, realizowanych w ramach Strategicznego Przegladu Bezpieczenstwa. Transformacja sił zbrojnych bedzie obejmowac przede wszystkim konieczna wymiane uzbrojenia i wyposażenia oraz reorganizacje struktur, zwiekszajaca gotowosc do działania i mobilnosc wojsk. Transformacja polskich sił zbrojnych bedzie również prowadzic do uelastycznienia oraz wewnetrznego zintegrowania systemu dowodzenia, w celu zapewnienia jego efektywnego działania w czasie pokoju, kryzysu i wojny.
99. Liczebnosc Sił Zbrojnych RP w najbliższej przyszłosci nie bedzie ulegac istotnym zmianom. Dokonujace sie od około dwudziestu lat redukcje sprowadziły rozmiary sił zbrojnych do poziomu, w którym kontynuacja tego trendu może niesc niepożadane ryzyko. Bedzie natomiast postepował proces profesjonalizacji sił zbrojnych. Struktura sił zbrojnych: Wojska Ladowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Specjalne oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jako organizator systemu wsparcia logistycznego sił zbrojnych, jest własciwie dostosowana do wypełniania zadan. W kontekscie trwajacej wojny z terroryzmem szczególnego znaczenia nabieraja Wojska Specjalne, jako najlepiej przygotowane do działan przeciwko zagrożeniom asymetrycznym oraz do współpracy z innymi wyspecjalizowanymi instytucjami i organami działajacymi w systemie bezpieczenstwa panstwa. Należy wspierac rozwiazania majace na celu efektywne wykorzystanie tego rodzaju wojsk.
100. W wyniku transformacji, oprócz istniejacych wojsk operacyjnych, powinny zostac utworzone wysoce efektywne, nowoczesne i dobrze wyposażone Narodowe Siły Rezerwowe, przygotowane do realizacji zadan w okresie stanów nadzwyczajnych i stwarzajace możliwosci zwielokrotnienia potencjału obronnego panstwa. Należy doskonalic system wieloletniego planowania rozwoju technicznego oraz ustawicznie modernizowac wojskowy sprzet techniczny zgodnie z wymogami innowacyjnosci i rozwoju technologicznego w kontekscie wizji przyszłych operacji. Istotnym zadaniem jest przygotowanie i przeprowadzenie reformy szkolnictwa wojskowego, w celu własciwego dostosowania go do potrzeb kształcenia kadr wojskowych i cywilnych dla sił zbrojnych oraz całosci systemu bezpieczenstwa narodowego.
Strategia jest jak widać "kaczyńska" - no doubt about it... I co widzicie Panowie? Jakie z tego wnioski dla PMW?

Tu całość SBN.

http://www.mon.gov.pl/pliki/File/zalacz ... SBN_RP.pdf
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

A tutaj zadania dla PMW:
Zadania operacyjne Marynarki Wojennej RP
zapewnienie wczesnego wykrycia symptomów zagrożenia bezpieczeństwa państwa od strony morza;

realizacja programowych zadań szkolenia bojowego jednostek i przygotowanie sił do realizacji zadań w czasie zagrożenia i wojny;

utrzymanie wysokiej gotowości bojowej i mobilizacyjnej do realizacji zadań osłony operacyjnej morskiej granicy państwa i polskich obszarów morskich;

wsparcie Straży Granicznej w ochronie morskiej granicy państwowej i polskiej strefy ekonomicznej;

udział w ratowaniu życia w polskiej strefie ratownictwa SAR (Search and Rescue) oraz ratownictwo załóg samolotów we współdziałaniu z Wojskami Lotniczymi i Obrony Powietrznej;

zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej istniejące obecnie na zasadach instytucji i urzędu państwowego;

demonstrowanie obecności morskiej w strefie zainteresowania państwa (32,8 tys. km2 Wyłącznej Strefy Ekonomicznej i ponad 140 tys. km2 obszaru zainteresowania Państwa);

udział w ochronie ekologicznej polskich obszarów morskich;

utrzymywanie gotowości do udziału w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych oraz uczestniczenia w programie "Partnerstwo dla Pokoju" a także współpracy bilateralnej i multilateralnej z siłami morskimi innych państw;

realizacja zadań polskiej morskiej racji stanu (demonstrowanie bandery, utrzymywanie więzi z środowiskami polonijnymi).

odparcie uderzeń przeciwnika z kierunku morskiego;

zwalczanie sił przeciwnika w strefie obrony Marynarki Wojennej we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych;

utrzymanie panowania na morzu w przybrzeżnej strefie obrony;

udział w obronie przeciwdesantowej wybrzeża morskiego we współdziałaniu z wojskami lądowymi i wojskami lotniczymi - zwalczanie desantów morskich przeciwnika.
http://www.mw.mil.pl/index.php?akcja=zadop

I jak to się ma do SBN?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

fdt pisze:I jak to się ma do SBN?
Bingo.
Ciekawe czy ci co stawiają zadania dla MW zorientowali się, że przez ostatnie 20 lat świat się trochę zmienił?

Mało tego. Czytając obecną strategię (te fragmenty których nie przytoczyłeś) można odnieść wrażenie, że ponownie (tak jak w 2003 roku) położono duży nacisk na sprawy poza tradycyjnie pojmowanym obszarem zainteresowania MW. Za to znamiennym jest zdanie: "W dającej się przewidzieć perspektywie istnieje małe prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego na dużą skalę. Bardziej prawdopodobne będą konflikty o charakterze regionalnym oraz lokalnym, w których Polska nie będzie bezpośrednio zaangażowana." (reszta trochę kuleje).

Cały problem z identyfikacją kierunków rozwoju wynika z tego, że jest problem z wybraniem którejś z dróg, a nie da się pójść jednoczenie w prawo, w lewo i na wprost.

I jeszcze jedno. Odnoszę wrażenie, że strategie sobie, a życie sobie. Czy ja jedyny?
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Ja w SBN przeczytałem:
W dającej się przewidzieć perspektywie istnieje małe prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego na dużą skalę.


Wojny nie będzie. :roll: Po co więc nam Siły Zbrojne (w tym PMW)? Odpowiedź niżej...
Bardziej prawdopodobne będą konflikty o charakterze regionalnym oraz lokalnym, w których Polska nie będzie bezpośrednio zaangażowana. Ich przebieg i skutki mogą stwarzać sytuacje kryzysowe, niosące groźbę rozszerzenia się i przerodzenia w wojnę.


plus to
Udział Polski w obronie kolektywnej zgodnie z artykułem V Traktatu Waszyngtońskiego oraz wspieranie polityki ONZ, NATO, UE w dziedzinie reagowania kryzysowego i w działaniach stabilizacyjnych, wiązał się będzie z potrzeba uwzględnienia w planowaniu strategicznym rozszerzonego spektrum zagrożeń, zwłaszcza o charakterze asymetrycznym, oraz nowego kontekstu technologicznego.
Znaczy, będą się tam gdzieś nawalać w krajach dzikich a my wtedy kiedy NATO lub ONZ lub UE wezwą to wtedy wyślemy kilkuset/kilkudziesięciu wojaków na odczepkę.
Polska musi być gotowa do reagowania na kryzysy, które mogą wywołać konflikty wymagające realizacji zadań obronnych w świetle artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego.
Znaczy Polska musi mieć tyle i tylko tyle wojska ile wymagaja od nas sojusznicy. Będziemy ich wysyłać tak często jak się tylko da, aby w razie gdy przyjdzie zagrożenie na nas, móc powoływać się na swoją sojuszniczą gorliwość przy błaganiach o pomoc. :roll:
Warunkami powodzenia operacji wojskowych będą przede wszystkim: uzyskanie przewagi informacyjnej; użycie struktur zadaniowych sił zbrojnych, wyposażonych w nowocześniejszy sprzęt techniczny od sprzętu przeciwnika; zastosowanie zaawansowanych technologii w zakresie dowodzenia; posiadanie możliwości skutecznego rażenia, dokonywania manewru i ochrony przed rażeniem przeciwnika; umiejętne stosowanie symetrycznej strategii wobec działań przeciwnika, pełne wykorzystanie zasobów logistycznych kraju oraz współpracy cywilno-wojskowej.


Czy muszę mówić, że to bełkot? Przecież w tym zakresie prawie nic się nie robi.... Szczególnie bawią mnie:

- użycie struktur zadaniowych sił zbrojnych, wyposażonych w nowocześniejszy sprzęt techniczny od sprzętu przeciwnika ;)

- posiadanie możliwości skutecznego rażenia, dokonywania manewru i ochrony przed rażeniem przeciwnika (w kontekście wiadomo kogo... śmieszno i straszno to czytać)

- umiejętne stosowanie symetrycznej strategii wobec działań przeciwnika (Czyli co? Nie przwidujemy ew. okupacji i działań nieregularnych???)

Po prostu uznano, że wojny nie będzie, wojska nam więc niewiele potrzeba i wcale nie musimy zbytnio się wysilać z jego modernizacją... ot poprosimy Sojusznika o wyposażenie naszych jednostek ekspedycyjnych będących przyczepką do wojsk Sojusznika i tak osiagniemy interoperacyjność...
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Im dalej w las tym więcej drzew, co nie? Nie mogę nawet napisać, że upraszczasz sprawę, bo faktycznie zapisy można interpretować nawet i na taki sposób. Poprzednia strategia była obiektem ostrej krytyki. Tą czeka podobny los z prostego względu... patrząc na rozkład środka ciężkości (choć jest on tak rozmyty, że nie wiem czy w ogóle można o nim mówić) po prostu trzeba byłoby chyba odwrócić siły zbrojne do góry nogami. Chyba, bo ja sam nie mam pojęcia jak interpretować niektóre z zapisów strategii. Może zależy to od tego, którą nogą wstanę rano? Nie chciałbym wyśmiewać tego dokumentu, lecz jedynie ewidentnie stwierdzić, że w wielu, tak usilnie podkreślanych kwestiach nie robi się nic lub robi niewiele... prócz mówienia!
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Marmik pisze:nie robi się nic lub robi niewiele... prócz mówienia!
Bo mówienie nic nie kosztuje.
Nooo, kosztem może jest jakiś tam spadek zaufania wyborców, jeśli przypomni się im (wyborcom) przypadkiem, że ktoś tam coś tam mówił.

Przy okazji: z niejaką konsternacją tu i ówdzie wspomina się (w mediach i nie tylko), że NATO nie ma przygotowanego żadnego planu na wypadek konfliktu zbrojnego na swoich wschodnich rubieżach.
Prawda li to? Czy to tylko typowa sensacja medialna?
Może ktoś się bliżej orientuje?
Bo to trochę straszno i śmieszno budować swoją strategię obronną bazując na planach, których ponoć nie ma... (temat nie dotyczy bezpośrednio PMW, ale w jakimś stopniu jej jednak dotyka).
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Wbrew pozorom, w taką SBN zadania operacyjne PMW wpisują się całkiem nieźle:
zapewnienie wczesnego wykrycia symptomów zagrożenia bezpieczeństwa państwa od strony morza;
Czyli co i jak? Wg ZO PMW miała by mieć swój własny i niezależny wywiad? Dologiki to się ma nijak, ale do SBN pasuje... jako bełkot. Co można tu robić? Nie wiem. :roll: Przecież wojny ma nie być... Co można tu robić? Nie wiem. :roll: Ale skoro wojny ma nie być to pasuje nic nie robienie.
realizacja programowych zadań szkolenia bojowego jednostek i przygotowanie sił do realizacji zadań w czasie zagrożenia i wojny;
W czasie jakiego zagrożenia? OK niech będzie, że terroryści i boat people z Litwy oraz Szwecji próbujący wedrzeć się do RP, ale przygotowania do wojny? Jakiej wojny? Przecież wojny ma nie być... Co można tu robić? Nie wiem. :roll: Ale skoro wojny ma nie być to pasuje nic nie robienie.
utrzymanie wysokiej gotowości bojowej i mobilizacyjnej do realizacji zadań osłony operacyjnej morskiej granicy państwa i polskich obszarów morskich;
Bez komentarza. Ile MOR budujemy obecie? Ile mamy samolotów lotnictwa morskiego? OK, kupujemy RBS w wariancie brzegowym.... ale to mało i mało! Przecież wojny ma nie być... Co można tu robić? Nie wiem. :roll: Ale skoro wojny ma nie być to pasuje nic nie robienie.
wsparcie Straży Granicznej w ochronie morskiej granicy państwowej i polskiej strefy ekonomicznej;
Znaczy ganiamy duńskich rybaków i szwedzkich boat people. Do tego mamy siły i środki odpowiednie. Znaczy - pasuje do SBN.
udział w ratowaniu życia w polskiej strefie ratownictwa SAR (Search and Rescue) oraz ratownictwo załóg samolotów we współdziałaniu z Wojskami Lotniczymi i Obrony Powietrznej;
Jak przerobimy już Mi-14 to będzie OK. Do tego mamy siły i środki odpowiednie. Znaczy - pasuje do SBN.
zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na polskich obszarach morskich przez Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej istniejące obecnie na zasadach instytucji i urzędu państwowego;
Do tego mamy siły i środki odpowiednie. Znaczy - pasuje do SBN.
demonstrowanie obecności morskiej w strefie zainteresowania państwa (32,8 tys. km2 Wyłącznej Strefy Ekonomicznej i ponad 140 tys. km2 obszaru zainteresowania Państwa);
Cóż za dokładność! Do tego mamy siły i środki odpowiednie (jeszcze). Znaczy - pasuje do SBN.
udział w ochronie ekologicznej polskich obszarów morskich;
Nie wiem ale zakładam, że mamy siły i środki odpowiednie do tego celu. Znaczy - pasuje do SBN.
utrzymywanie gotowości do udziału w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych oraz uczestniczenia w programie "Partnerstwo dla Pokoju" a także współpracy bilateralnej i multilateralnej z siłami morskimi innych państw;
A jak przerobią Czernickiego i jak fregaty zardzewieją to co? Póki co do tego mamy siły i środki odpowiednie. Znaczy - pasuje do SBN.
realizacja zadań polskiej morskiej racji stanu (demonstrowanie bandery, utrzymywanie więzi z środowiskami polonijnymi).


Do tego starczy "Iskra" Czyli mamy siły i środki odpowiednie. Znaczy - pasuje do SBN.
odparcie uderzeń przeciwnika z kierunku morskiego;


Przecież wojny ma nie być... Co można tu robić? Nie wiem. :roll: ... ale do SBN pasuje.
zwalczanie sił przeciwnika w strefie obrony Marynarki Wojennej we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych;
Znaczy: po co nam lotnictwo morskie? Po co nam brygada "piechoty morskiej"? Będziemy mieć RBSy... a jak wiadomo kto zacznie tłuc "Jachontami" (czy jak one się tam teraz nazywają) to ... no właśnie co? Ale .... wojny ma nie być, czyli nic nie robienie pasuje do SBN.
utrzymanie panowania na morzu w przybrzeżnej strefie obrony;
:hahaha: Znaczy w 3 milowej...? Ale skoro wojny ma nie być, nic nie robienie pasuje do SBN.
udział w obronie przeciwdesantowej wybrzeża morskiego we współdziałaniu z wojskami lądowymi i wojskami lotniczymi - zwalczanie desantów morskich przeciwnika.
Czym? OP?

Podsumowując: Pasuje do SBN... Wojny nie będzie. :?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Trochę akrobatyczne i szczerze mówiąc nie do końca załapałem gdzie żartujesz, gdzie drwisz, a gdzie nie możesz się nadziwić naszą strategią :roll: .

Zadania są w formie niemal niezmienionej od lat chyba dziesięciu co niestety widać po samym słownictwie. Wyjaśnię jedynie tę przybrzeżna strefie obrony (niegdyś rubież) o ile pamiętam to obejmowała 20 mil morskich od brzegu.

Prawda jest taka, że trzeba uszczegółowić po co nam siły zbrojne i ich morski komponent, bo jak na razie to można wyjść z założenia, że przyda się jeden okręt do reprezentowania nas na świecie, a resztę załatwi MOSG, MSPiR itd. Istnienie MW po to by zapewnić SAR? Wspomagać MOSG? A czemu nie rozbudować go tak aby nie musiał być wspomagany?

No dobra siedzę już cicho, bo zaraz cały artykuł przepiszę :roll: .

EDIT: błędy składniowe
Ostatnio zmieniony 2008-10-04, 22:21 przez Marmik, łącznie zmieniany 2 razy.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

To była jedna wielka erupcja goryczy... :x o zabarwieniu sarkastycznym z dodatkiem wisielczego humoru. Nie ma wizji Polski na morzu.

Po przeczytaniu tych dwóch dokumentów SBN i ZO MW idać jak na dłoni, że założenia Rządu w Warszawie w kwestiach bezpieczeństwa są takie, że na normalną PMW nie ma co liczyć w najbliższych latach.

Z kolei Gdynia z uporem trwa przy takiej wizji swoich zadań, która:

1. Nie przystaje do SBN, wobec czego
2. Nie ma szans na sfinansowanie w potrzebnym zakresie i dlatego jest skazana na "branie co Warszawa da". Potrzebne, mniej potrzebne czy zupełnie niepotrzebne. PMW bierze wszystko co dają bo dają niewiele a jak nie weźmie to nie będzie miała nic.
3. Wobec powyższego wszelkie ruchu wokół PMW mają charakter chaotyczny i sprawiają wrażenie totalnej niemocy. To co trzeba robić nie pasuje do wizji warszawskiej, to co się robi to albo rozpaczliwe próby utrzymania się "na powierzchni" albo gadanie obliczone na "lepsze czasy". Nic nie robienie pasuje do wizji SBN, bo dokument ten "nie widzi" dla PMW żadnej rozsądnej roli w swoim teatrzyku.
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Teraz załapałem :wink: . Pocieszę Cię, wizja jest, ale tak bardzo mglista, że teoretycznie bałbym się wydać złotówkę na jej realizację :-(. Kolejne pocieszenie to fakt, że okręty buduje się na 25-40 lat, więc przez przypadek można utrafić w przyszłe potrzeby. Tak samo jak wybudować coś co nie będzie nam potrzebne - patrz kazus okrętów typu 767. Jeszcze lepsze były amerykańskie "Ospreye" z których spora część nie przesłużyła w USNavy nawet dziesięciu lat (to taki przykład jednostkowy, bo nie zamierzam przypinać kwestii dysproporcji budżetowych).

EDIT
fdt pisze:Nic nie robienie pasuje do wizji SBN, bo dokument ten "nie widzi" dla PMW żadnej rozsądnej roli w swoim teatrzyku.
To nie tak do końca. Po prostu osoby interpretujące (albo takie którym się tak zdaje) nie widzą roli dla MW RP, a prawda jest taka, że można znaleźć korzyści z posiadania floty (oprócz względów prestiżowych, które posiadanie jakiejkolwiek floty po prostu wymuszają).
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Awatar użytkownika
fdt
Posty: 1644
Rejestracja: 2004-01-04, 15:49
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: fdt »

Ciekaw jestem tej wizji i ciekaw jestem kto ją popiera...
Będziemy budować 2 floty?
1. "Homefleet" oparta o OP, MOR (korweta?) i siły minowe, plus
2. Ekspedycyjną "Hochseeflotte" 2+1 fregaty plus okręt logistyczno desantowy?
Awatar użytkownika
Marmik
Posty: 4970
Rejestracja: 2006-04-30, 23:49
Lokalizacja: Puck

Post autor: Marmik »

Niewiele mogę napisać o oficjalnych dokumentach, bo część z nich jest opatrzona wszelakimi klauzulami i po prostu ich nie widziałem, a gdybym nawet widział to i tak bym nie powiedział :wink:.
Naprawdę muszę się powstrzymać od komentarzy, bo zaraz już niczym nie uda mi się zaskoczyć przyszłych czytelników :lol: . Niemniej to miłe, że po kilkunastu różnych wątkach (i kilkuset postach) w końcu po mału zaczyna krystalizować się obraz "o co tak naprawdę w tym wszystkim biega".
Co do Twoich punktów... to już naprawdę musisz poczekać na artykuł :-D , choć odpowiedzi tam nie znajdziesz, bo nie czuję się odpowiednią osobą do ich udzielenia. Mogę za to namnożyć pytań :lol: .

Dodam jeszcze tylko, że wystarczy przeczytać tę relację ( http://www.bbn.gov.pl/?lin=2&idtext=1406 ) by zobaczyć, że niesnaski/zagrywki/walka polityczna przesłania/zamydla w naszym kraju tak podstawowy obraz jakim jest klarowna wizja bezpieczeństwa zewnętrznego.
To co dla innych jest brzegiem morza, dla marynarza jest brzegiem lądu.
Rhino
Posty: 19
Rejestracja: 2007-04-12, 04:25
Lokalizacja: Gdynia/Dęblin

Post autor: Rhino »

Ja nieśmiało mogę powiedzieć, że to co zaproponował fdt jest jak dla mnie najbardziej logicznym rozwiązaniem przy naszym koncepcyjnym braku koncepcji :-D
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

fdt pisze:Będziemy budować 2 floty?
1. "Homefleet" oparta o OP, MOR (korweta?) i siły minowe, plus
2. Ekspedycyjną "Hochseeflotte" 2+1 fregaty plus okręt logistyczno desantowy
W tym szaleństwie jest metoda . Z pozoru rozwiązania na pierwszy rzut oka nierealne{nielogiczne},mogą być najlepsze. Najgorszym rozwiązaniem było by coś pośredniego ,czyli to co teraz mamy .

Pozdrawiam, Krzysiek.
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

To fajnie, że się zgadzamy. Idea nie jest nowa, podobne rozwiązania były tu prezentowa już chyba nie raz.
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Może nie na temat ,ale marzy sie taka strona o MW RP. :-D

The focus of this site is on the future of the Royal Navy and in particular its equipment projects.
http://navy-matters.beedall.com/
ODPOWIEDZ