może nie ma tu absolutnie mowy o czymś niekorzystnym dla Polski...
ale czy Polski Rejestr Statków jest z tego bardzo zadowolony ?...
Germanischer Lloyd - pierwsze zagraniczne towarzystwo klasyfikacyjne upoważnione do nadzoru statków podnoszących polską banderę
2008-12-18
Germanischer Lloyd (GL) jest pierwszym zagranicznym towarzystwem klasyfikacyjnym, które otrzymało prawa do przeprowadzania nadzorów konwencyjnych na statkach pływających pod polska bandera. Polscy armatorzy mogą teraz wybrać GL jako swoja uznana organizacje i w ten sposób korzystać ze światowej sieci inspektorów oraz wieloletniego doświadczenia towarzystwa w przemyśle morskim. Nadzór obejmuje inspekcje, zatwierdzanie projektów oraz wydawanie certyfikatów zgodności z międzynarodowymi konwencjami: SOLAS (Konwencja o Bezpieczeństwie Życia na Morzu), Load Line (Konwencja o Liniach Ładunkowych), Tonnage (Konwencja o Pomierzaniu Statków), MARPOL (Konwencja o Zapobieganiu Zanieczyszczaniu Morza przez Statki), kilkunastoma kodami IMO, Międzynarodowa Konwencja o Kontroli Szkodliwych Systemów Przeciwporostowych (Konwencja AFS), jak również Międzynarodowa Konwencja o Bezpiecznych Kontenerach.
Umowa została podpisana podczas oficjalnej uroczystości przez Panią Annę Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Dyrektora Jens Schreiter, Szefa Działu Obsługi Floty Pływającej w Germanischer Lloyd. Schreiter wyraził zadowolenie z zawarcia umowy: "Niniejsze porozumienie stanowi rezultat intensywnej współpracy. Do tej pory oferowaliśmy pełen zakres usług morskich w Polsce, teraz możemy wspierać polskie stocznie oraz polskich armatorów poprzez nowoczesne systemy nadzoru statków oraz wydawanie certyfikatów zgodności z międzynarodowymi konwencjami."
Germanischer Lloyd jest reprezentowany w Polsce od końca lat 70-tych. Oficjalne założenie spółki GL Polen Sp. z o.o. miało miejsce w roku 1992 i wiązało sie z zatrudnieniem trzech lokalnych inspektorów. Dziś GL Polska zatrudnia ponad 50 pracowników. Ponadto, w Centrum Szkoleniowym w Szczecinie do zawodu inspektora przygotowywani są nowi pracownicy z całej Europy.. "Zapotrzebowanie na uslugi GL w zakresie floty pływającej znacznie wzrosło w ciągu ostatniego roku", wyjaśnia Uwe Diepenbroek, zarządzający siecią usług Germanischer Lloyd w Polsce, krajach bałtyckich, Rosji i Ukrainie. I dodaje: "GL rozwija sie na globalnie, w Polsce obserwujemy szczególny wzrost ilości zatrudnianych pracowników".
W tym kontekście, współpraca z Politechnika Szczecińska i Gdańska okazała się nad wyraz owocna. Współpraca ta, w polaczeniu z nowymi możliwościami szkoleniowymi, jak również utworzeniem ośrodków zajmujących się zatwierdzaniem projektów oraz usługa ERS (Emergency Response Service) pozwoliły na skupienie specjalistycznej wiedzy technicznej w Polsce. W październiku , GL otworzyło swoje nowe biuro pomocy technicznej - Technical Support Office - w Gdańsku, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi w zakresie ERS. W ten sposób rozszerzyła się oferta działających juz biur Germanischer Lloyd w Gdańsku, Szczecinie i Katowicach, zapewniających pomoc inżynierską zarówno polskim, jak i zagranicznym klientom.
Oprócz Polski, 130 innych Administracji Morskich uprawniło towarzystwo GL do działania w ich imieniu. Zgodnie z publikowanymi corocznie statystykami organizacji PSC, Germanischer Lloyd od lat znajduje sie na czele listy towarzystw klasyfikacyjnych, nadzorując bezpieczeństwo na pokładach ponad 6700 statków, których tonaż brutto wynosi ponad 76 milionów ton.
materiały GL