Niemieckie baterie na wybrzeżu.

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Do Janika,

Jak Ci obiecałem, przeglądałem ten link o Singapurze, ale nie ma tam najmniejszej wzmianki o artylerii. Jest tylko ogólny opis kampanii i upadku miasta w 42. roku. Bardzo chciałbym zobaczyć jakieś zdjęcia z tamtego okresu np. zdjęcia fortyfikacji, portu itd.
Sądziłem, że na tej stronie coś będzie, ale niestety nic z tych rzeczy.
Musimy się chyba "mocno" uśmiechać do Marka S, bo On może mieć takie zdjęcia.

Ja mam zamiar nieco dalej drążyć temat tych armat, ale w tej chwili bardziej liczę na przypadek niż konkretną stronę z informacją.

Pozdrawiam
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

:D
Ostatnio zmieniony 2004-09-21, 14:44 przez dakoblue, łącznie zmieniany 1 raz.
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

dakoblue pisze:
Marek S. pisze:Niejako lądowe uzupełnienie o Midway - baterie artylerii nadbrzeżnej w czerwcu 1942:
Sand Island - bateria dział 178 (2 działa), bateria dział 76 mm (2 działa), bateria dział plot 76 mm (4 działa)
Eastern Island - bateria dział 178 (2 działa), bateria dział 76 mm (2 działa), dwie baterie dział plot 76 mm (8 działa).
Działa 178 mm pochodziły z pancernika "Connecticut".
Obrazek
Obrazek
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

RyszardL pisze:Marek, dzięki za obszerne informacje no i listę dział Singapurskich.
Faktycznie, że trochę tego było, ale, jak wiemy, nie mogły strzelać w stronę przesmyku i nie odegrały żadnej roli w obronie. Pozostaje się tylko zastanowić, co spowodowało, że tak je zbudowano. Prawdopodobnie, jako wygodne „5 o’clocki” nie przewidzieli, że ktoś może być mniej wygodny i zaatakować od tyłu.

Twój opis działań wojny fińsko – rosyjskiej wyraźnie mówi, że cała fińska artyleria miała możliwość strzelania we wszystkich kierunkach, co miało niebagatelne znaczenie. Ponieważ te zdarzenia miały miejsce dużo wcześniej, należałoby sądzić, że tamte doświadczenia będą w pełni wykorzystane.
Pojąć nie sposób. :(

Janik poruszył ciekawą sprawę dział 203mm. Faktycznie, że gdzie nie czytać, to zawsze natrafia się na wzmiankę, że zostały dostarczone z Singapuru. Czy jest możliwe, że nigdy nie zostały zainstalowane przed upadkiem twierdzy i synowie Nipponu zwyczajnie je znaleźli gdzieś w składnicy?

Pozdrawiam
Ryszard
looknij tu
http://marshall.csu.edu.au/html/Sapuk/Sapuk.html
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

RyszardL pisze:Do Janika,

Jak Ci obiecałem, przeglądałem ten link o Singapurze, ale nie ma tam najmniejszej wzmianki o artylerii. Jest tylko ogólny opis kampanii i upadku miasta w 42. roku. Bardzo chciałbym zobaczyć jakieś zdjęcia z tamtego okresu np. zdjęcia fortyfikacji, portu itd.
Sądziłem, że na tej stronie coś będzie, ale niestety nic z tych rzeczy.
Musimy się chyba "mocno" uśmiechać do Marka S, bo On może mieć takie zdjęcia.

Ja mam zamiar nieco dalej drążyć temat tych armat, ale w tej chwili bardziej liczę na przypadek niż konkretną stronę z informacją.

Pozdrawiam
Ryszard
Obrazek
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

:D
Ostatnio zmieniony 2004-09-21, 15:12 przez dakoblue, łącznie zmieniany 1 raz.
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

[ :P
Ostatnio zmieniony 2004-09-21, 15:13 przez dakoblue, łącznie zmieniany 1 raz.
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

RyszardL pisze:Marek, dzięki za obszerne informacje no i listę dział Singapurskich.
Faktycznie, że trochę tego było, ale, jak wiemy, nie mogły strzelać w stronę przesmyku i nie odegrały żadnej roli w obronie. Pozostaje się tylko zastanowić, co spowodowało, że tak je zbudowano. Prawdopodobnie, jako wygodne „5 o’clocki” nie przewidzieli, że ktoś może być mniej wygodny i zaatakować od tyłu.

Twój opis działań wojny fińsko – rosyjskiej wyraźnie mówi, że cała fińska artyleria miała możliwość strzelania we wszystkich kierunkach, co miało niebagatelne znaczenie. Ponieważ te zdarzenia miały miejsce dużo wcześniej, należałoby sądzić, że tamte doświadczenia będą w pełni wykorzystane.
Pojąć nie sposób. :(

Janik poruszył ciekawą sprawę dział 203mm. Faktycznie, że gdzie nie czytać, to zawsze natrafia się na wzmiankę, że zostały dostarczone z Singapuru. Czy jest możliwe, że nigdy nie zostały zainstalowane przed upadkiem twierdzy i synowie Nipponu zwyczajnie je znaleźli gdzieś w składnicy?

Pozdrawiam
Ryszard
okazuje sie ze mogly strzelac

Since the Japanese attack on Singapore, a myth has developed and has been kept alive by those who really do not know the truth. This myth is that the Singapore guns faced the wrong way, i.e. South. This is incorrect, the guns did not face the wrong way. With the exception of the Buona Vista Fifteen-inch Battery and the southern-most 15 Inch gun of the Johore Battery at Changi, all the guns had all-round or near all-round traverse. All the guns were however, wrongly placed for an attack from the north, but as coastal artillery, which they were designed for, they were ideally situated.

ta stronka co znalazlem calkiem przyzwoita
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Dakoblu, dzięki za link. Wdzięcznym Ci jestem bardzo, bo idzie dać więcej światła na sprawę.
Pozdrawiam
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Dzięki Dakoblue - tego mi trzeba było.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Dzięki za linki .
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

To wszystko fajnie , w zasadzie sporo wiemy ale o właściwym temacie czyli o Niemieckich bateriach w okolicach Królewca, Gdańska , czy obecnego Szczecina nie wiadomo , czy faktycznie nikt nie pisał o tym , może jakiś namiar na jakąś książkę.
pefu
Posty: 138
Rejestracja: 2004-01-07, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pefu »

Spis baterii w rejonie Gdyni, Gdańska, Królewca i Świnoujścia mam. W rejonie Sczecina też ale to nie były Kriegsmarine. Jakby co to podeślę.
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

to sie nazywa ukryta bateria :lol:
Obrazek
dakoblue
Posty: 1563
Rejestracja: 2004-01-05, 08:42
Lokalizacja: Elblag

Post autor: dakoblue »

Niemiecka obrona Norwegii
http://www.nuav.net/festnorw.html
ODPOWIEDZ