Niemieckie baterie na wybrzeżu.

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Arkady
Posty: 22
Rejestracja: 2004-01-16, 12:30

Post autor: Arkady »

Zastanawia mnie fakt dlaczego zdecydowano się na dość niewygodne dla obsługi (moim zdaniem) rozwiązanie, która musiała poruszać się po wcale nie szerokim "murku". No chyba, że był tam jeszcze pomost, który obracał się razem z działem co wyjaśniałoby istnienie śladu po pierścieniu na górnej powierzchni stanowiska...
Np w innnych bateriach flak rozwiązano to prościej budując okrągłe lub wielokątne platformy na poziomie ziemii lub nawet w zagłębieniu.
beaviso
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-04, 00:23

Post autor: beaviso »

Witajcie,

Zauważ Arkady, że śruby wystają z poziomu ziemi. W dodatku słyszałem od faceta, który w latach '50/'60 mieszkał niedaleko lotniska, że pamięta w lesie nadmorskim jakieś obrotowe balustrady (czy jakoś podobnie je określił). Nawet dzieciaki straszyły się nawzajem, że komuś tam rękę ucięło.
Kurczę, mam to pod nosem i nie wiem do czego służyło...! Przekopałem dziesiatki stron, setki fotek, zapytałem na kilku forach zagranicznych - i nic!

Do tego usytuowanie stanowisk - to nie jest ani standardowy drugowojenny Flak ani Sperrfeuer Flak. Stanowiska z góry przypominają zygzak rozciągnięty wzdłuż linii brzegowej. Czyżby zatem okres I w.św.?

Na przedłużeniu obszaru tej baterii w stronę plaży znajdują się dwie konstrukcje betonowe. Jedna to długa prostokątna szczelina, druga to małe coś na planie kwadratu ok. 3m x 3m, bez dachu. Bardzo podobne coś, ale z dachem, jest niedaleko ulicy Czarny Dwór, oraz podobno na Stogach.
beaviso
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-04, 00:23

Post autor: beaviso »

Druga tajemnicza konstrukcja to pojedynczy (kto wie, czy nie było więcej) cokół z wieńcem śrub w Helu-Borze. Cokół betonowy z zainstalowaną kwadratową płytą stalową. W płycie osadzone 24 śruby, średnia wieńca 108 cm. Podwójne nakrętki nadal na bolcach. Nie pasuje toto za Chiny do popularnych 10.5 cm spotykanych masowo ;) na Helu (Kriegsmarine Flak).
beaviso
Posty: 12
Rejestracja: 2004-10-04, 00:23

Post autor: beaviso »

ad. spis by Pefu
Hoch Redlaw --> wł. Hoch Redlau --> Redłowo
Steinburg --> wł. Steinberg --> Kamienna Góra
Sperrbatterie Danzig-Broesen? No, no, no - schronu dalmierza wcale być nie musiało, ale podstawy pewnie gdzieś pod ziemią siedzą. Kolejna tajemnica z sąsiedztwa :)

do Andrzej J.
Czy dysponujesz wymienionymi źródłami dot. artylerii, w których można sprawdzić sposób mocowania armat do podłoża na podstawach stałych?
Alkali
Posty: 39
Rejestracja: 2004-10-04, 08:34
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Alkali »

Witam wszystkich,

Pefu, kilka uwag do Twojego wykazu :

- półbateria Redłowo 2x 105 mm

czy masz na myśli baterię obok szpitala ? Jeśli tak to mam poważne wątpliwości co do podanego przez Ciebie kalibru. Śrubunek na znajdujących się tam podstawach jest zupełnie inny niż na typowych podstawach 105-tek.

- ???? „Grabówek”

to typowa bateria flak ze schronem dalmierza i 4 stanowiskami pod 105 mm (obecnie zasypane).

- bateria 105 mm „Chylonia”
- bateria zaporowa „Gdańsk Brzeźno“

masz coś więcej na temat ich lokalizacji ??

Na Oksywiu były z całą pewnością dwie baterie. Jedną zlokalizowano w rejonie polskiego Caneta. Miała schron z dalmierzem (wykorzystany po wojnie na magazyn amunicyjny w 28. BAS) i 4 stanowiska 105 mm. Druga na pograniczu cmentarza Marynarki Wojennej i sąsiadującej przez płot jednostki. Jest tam kolejny schron dalmierza oraz jedna podstawa, która trochę nie pasuje do kalibru 105 mm – 6 śrub na wieńcu średnicy 131 cm podczas gdy 105 mm miało 12 śrub na wieńcu średnicy 130 cm.

Na Twoim wykazie nie znalazłem baterii w Dębogórzu (może wymieniłeś ją pod inną nazwą ?) Jest tam schron dalmierza, a właściwie był bo od ubiegłego roku jest to jedynie duży kopiec ziemi. Na terenie magazynów paliwowych MW widać natomiast stanowiska ogniowe – jedno nienaruszone i jedno wykopane. No i znowu zagwozdka – na tym wykopanym jest jeszcze inny śrubunek ;-)

Pozdrawiam,
Alkali
pefu
Posty: 138
Rejestracja: 2004-01-07, 20:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pefu »

Alkali dostał email, lecz woli ścisłości piszę także na forum:

1. Bateria Dębogórze - możesz coś więcej napisać o jej lokalizacji?

2.Na terenach magazynów paliwowych MW - czy chodzi o Obłuże?

3.Co do Redłowa to faktycznie chodzi mi o te dwie nietypowe podstawy ze szpitala. Może to 88 mm?

4. Grabówek-Leszczynki to schron KO ale bez podstaw. Prawdopodobnie zasypane.

5.Gdańsk Brzeźno brak konkretów

6. Bateria w Chylonii brak konkretów

7. Interesującym jest Twoja relacja o drugiej baterii na Oksywiu. Znam tylko tą z dalmierzem przerobionym na schron w BASie.

Pozdrawiam
pefu
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

Co prawda nie niemieckie, ale warte obejrzenia:
http://www.vindk.front.ru/26_battery_Askold.htm
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Link nie dotyczy niemieckich baterii, ale warte zobaczenia
http://home.st.net.au/~dunn/locations/coastalguns.htm

Pozdrawiam
Ryszard
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

jeśli jesteśmy już na Pacyfiku to trochę o nowozeladzkich bateriach .
http://riv.co.nz/rnza/ochist.htm
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

W nr. 2 MSiO z 1996 roku znalazłem informację o działach artylerii nadbrzeżnej na Helu przejętych od Rosjan 2 października 1946 roku . Przjęto 29 dział . 3 x 170 mm , 4 x152 mm bateria im. H . Laskowskiego jedno z dział zostało zniszczone w wyniku wybuchu amunicji , przynajmniej taką wersję się dopuszcza do końca nie wiadomo jakie były przyczyny, 22 x 105 mm . Te 105 mm to prawdopodobnie niemieckie . Może ma ktoś ochotę na rozrysowanie rozmieszczenia tych wszystkich baterii , chociażby prowizorycznie .

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

Znalazłem że w Świnoujściu znajdowała się bateria "Strandbatterie"
cokolwiek to znaczy z okresu I wś . W II wojnie była bateria 150 mm na miejscu właśnie tej Stanbatterie , oraz bateria 280 mm "Goeben " nie znam ilości dział .
Ostatnio zmieniony 2004-10-25, 07:22 przez janik41, łącznie zmieniany 1 raz.
Gość

Post autor: Gość »

Strandbatterie = bateria plażowa, dosłownie. W istocie chyba nadbrzeżna ???
Andrzej J.
Gość

Post autor: Gość »

Tak to była zwykła bateria nadbrzeżna z okresu I wojny swiatowej.
Gość

Post autor: Gość »

to byłem ja pefu
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

http://www.mw.mil.pl/przegmorski/przegc ... _art5.html
Ciekawy link do tematu tym razem polskich baterii nadbrzeżnych w okresie 1918-1939



pozdrawiam
Awatar użytkownika
janik41
Posty: 1326
Rejestracja: 2004-07-03, 22:16
Lokalizacja: Kopavogur
Kontakt:

Post autor: janik41 »

http://www.mw.mil.pl/przegmorski/przegmaj01_art7.html

To jest link do niemieckich baterii od Świnoujścia do Helu w latach 1918-1945. Głównie są opisane baterie okolic Świnoujścia z baterią
3 x 280 mm "Goeben" , poligon w Darłówku z francuskimi działami 194 mm które zostały wykorzystane po wojnie w polskiej baterii. Oraz bateria niemiecka na Helu.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ