Trawlery

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Trawlery

Post autor: jareksk »

Temat dość nietypowy, a historia następująca. W latach 70-tych w "modelarzu" ukazał się planik i dane trawlera Jego Królewskiej Mości typu "Military". Gdzieś mi to na lat wiele wcięło. Ostatnio poczytałem sobie o trawlera w służbie Republiki Francuskiej (OW). Tu nasuwa się wiele pytań:
1. Co z polskimi trawlerami - Korab II był uzbrojonym transportowcem, a reszta ?
2. Co z trawlerami w słuzbach innych państw ? Niemcy, Rosja, Japonia, Włochy ?
3. Co rysunkami, planami najbardziej znanych brytyjskich ?
4. Czy ma ktoś TEN numer "modelarza"? Gdzie szukać "Military". :o
Gość

Post autor: Gość »

Polecam stronę - http://www.gwpda.org/naval/atrawler/cont.htm
Jest to zeskanowane opracowanie Admiralty Trawlers and Drifters, 1916 - 1921 (D.N.C. Admiralty, Copy No. 54, z lipca 1922). Wiele z tych jednostek wzięło udział w II w.ś. Są tam również świetne rysunki trawlerów typu Strah, Castle, Mersey oraz drewnianych i stalowych dryfterów.
Marek S.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Niezłe. A może macie jakieś namiary na krążowniki pomocnicze? Nie było o nich mowy wcześniej, a wydaje mi się że to dosyć interesujący temat. Może chociaż jakąś listę statków przystosowanych do tej roli? Chodzi mi o II WŚ. Głównie brytyjskie KRp, ale także innych państw. W OW i MSiO chyba były jakieś artykóły, ale raczej dotyczące konkretnych okrętów (chyba było coś o szwedzkich), ale tak bardziej ogólnie to nie widziałem.
Gość

Post autor: Gość »

W numerze 4(8) z 1991 "Pod wojenną banderą" był wykaz brytyjskich KRp z II w.ś. Ponadton Lenton & Colledge - British Warships of World War II (lub podobny tytuł nie pamietam). Francuskie w tym samym cyklu (Ian Allan) Labayl-Couhat - French Navy of World War II.
Marek S.
Gość

Post autor: Gość »

W numerze 4(8) z 1991 "Pod wojenną banderą" był wykaz brytyjskich KRp z II w.ś. Ponadton Lenton & Colledge - British Warships of World War II (lub podobny tytuł nie pamietam). Francuskie w tym samym cyklu (Ian Allan) Labayl-Couhat - French Navy of World War II.
Marek S.
Awatar użytkownika
Marek K
Posty: 47
Rejestracja: 2004-03-09, 14:47
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: Marek K »

A może być coś takiego??
http://history.serw.com.pl/hist/his1.html
Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jareksk »

Trawlery typów Mersey i Castle brały udział w działaniach wojennych w wojnie domowej w Hiszpanii. Po 3 sztuki zostały wcześniej zakupione dla dozorowania wybrzeży podczas wojny z Rifenami. Czy dryftery brały udział w II WW ? Ktos to wie, ile, jakie, gdzie ?
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Dzięki za namiary. Co prawda o niemieckich KRp w literaturze jest sporo, ale tej stronki jeszcze nie widziałem. Do Marka S. - rozumiem że jest Pan w posiadaniu 4 nr. "Pod wojenną banderą"? Jeżeli tak to czy duży problem sprawiłoby Panu zeskanowanie tego spisu i podesłanie mi na maila? Byłbym bardzo zobowiązany. Niestety nie posiadam tej pozycji. Jeżeli chodzi o anglojęzyczne to może gdzieś je znajdę na Amazon (na razie mi się nie udało), ale pewnie cena będzie spora :(
Gość

Post autor: Gość »

jareksk pisze:Trawlery typów Mersey i Castle brały udział w działaniach wojennych w wojnie domowej w Hiszpanii. Po 3 sztuki zostały wcześniej zakupione dla dozorowania wybrzeży podczas wojny z Rifenami. Czy dryftery brały udział w II WW ? Ktos to wie, ile, jakie, gdzie ?
W spisie Wywerki Prekurata jest wymienionych kilka trawlerów t. Mersey (dokładnie dziesięć), dwa z nich zginęły na minach. To o ten typ chodzi?
BTW: w którym numerze OW było o trawlerach w służbie Rep. Francuskiej?
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

to wyżej to ja. sorry, nie zalogowałem się.
Awatar użytkownika
karol
Posty: 4062
Rejestracja: 2004-01-05, 12:52

Post autor: karol »

OW nr 1/1999 (29) oraz OW nr 2/1999 (30) :)
Użytkownik nieaktywny, ale gadatliwy.
Gość

Post autor: Gość »

Mcwatt - podeśli adres - skan beznadziejny zbyt dużo błędów, skseruję i ci wyślę.
wimasu@wp.pl
Marek S.
jarek sk

Post autor: jarek sk »

Jeśli chodzi o typ Mersey to w zasadzie masz pełną rację. Jednak dodatkowo 3 i też 3 typu Castle sprzedano Hiszpanii w latach 20-tych. Później służyły w czasie wojny domowej i dotrwały chyba do lat 50-tych. Nie wiem wiele o typie Strath - tyle jedynie, co podaje Conway. W 2WW udziału chyba ?! nie brały.
Gość

Post autor: Gość »

Jeden typu Strath - był przybrzeżnym stawiczem Min (wg Lentona ?, dokładnie nie pamietam) i brał udział w II w.ś.
Marek S.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Spośród trawlerów pochodzących z I WŚ w II WŚ uczestniczyły w składzie Royal Navy:
4 trawlery typu AXE (wod. 1916),
1 typu STRATH (wod. 1916)
3 typu CASTLE (wod.1917-1919)
14 typu MERSEY (wod.1917-1919)
3 typu ARMENTIERES (wod.1917-1918)
oraz 24 dryftery (wod.1917-1919)

Ale trzeba pamiętać, że liczne statki tych typów sprzedano po I wojnie w ręce cywilne. Niektóre z nich z powrotem wcielono do służby w RN z wybuchem II WŚ, ale nie wliczono w skład wyżej wymienionych typów. Przykładem są tutaj polskie trawlery ADAM, BARBARA, DOROTA, EUGENIUSZ i FRANCISZKA. Wszystkie należały do typu MERSEY, a w 1940 roku zostały zarekwirowane przez RN jako - odpowiednio - ADAM, BLIGHTY, DUNCAN (), ERITH i FORCE. Wszystkie służyły jako pomocnicze trałowce i wszystkie (za wyjątkiem FORCE, zatopionego w 1941 roku) zwrócono po wojnie właścicielowi. Wszystkie w spisie Colledga+Lentona są wykazane jako jednostki zarekwirowane (a nie jako typ MERSEY).
Jarek sk

Post autor: Jarek sk »

Jak na razie mam:
10 typu Mersey:
BLACKWATER
BOYNE
COLNE
DOON
EDEN
EXCELLENT
JAMES LUDFORD
MOY
OUSE
STOUR
6 różnych typów:
DEE
GARRY
KENNET
LIFFEY
MADRAS
WAKAKURA

44 pomocnicze śrubowe trałowce - być może tutaj wymienione przez Marka T. - nazw nie znam
36 pomocniczych patrolowców - patrz jak wyżej

Patrolowce były uzbrojone w 1-2 działa 102.

I co dalej ? :?

Aha - mam rysunki trawlera - późniejszego typu Round Table i nic więcej - w sensie rysunków.
ODPOWIEDZ