Internet & Copyright

Dokumenty, książki, artykuły prasowe, internetowe, ikonografia, filmy...

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Internet & Copyright

Post autor: AvM »

W Okretach Wojennych a tez w MSiO znalazem wielokrotnie jako zrodlo
"Internet" bez podania strony itd. Jest to wyrazne zlamanie zasad praw autorskich.
Wydaje mi sie nawet ze specjalnie.

AvM
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Faktycznie stało się to modne, a internet ciągle jest traktowany jako anonimowe ogólnodostępne źródło.

Zdarza się, że posiłkujemy się w sprawach drobnych nie mających generalnie wpływu na całość np. sprawdzenie znaczenia pojedyńczych słów (ciężko sobie wyobrazić wypisywanie 3 adresów bo w internecie szukało się co to jest kawitacja czy co tam innego).

Inna sprawa to posiłkowanie się źródłami umieszczonymi w internecie na stronach pirackich. Czy podawać w artykule adres wunderwaffe.ru czy coś w tym guście

Wreszcie chodzi poprostu o stronę techniczną nie sposób wymienieć kilkunastu adresów internetowych, bo się na to wydawca poprostu nie zgodzi... co oczywiście nie jest żadnym wytłumaczeniem. Zawsze to lepsze niż nie na pisać nic, jak to jest w zwyczaju niestety niektórych szanowanych magazynów :D
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

Najlepszą drogą rozwiązania problemu tzw. Praw autorskich jest podanie wydawcy do sądu w wypadku, jeżeli przywłaszczył sobie bezprawnie czyjąś pracę.
Czasami też mam wrażenie, że mamy do czynienia z jakąś obsesją na tym tle.
Prosty przykład – skład flotylli pińskiej, czy też wiślanej jest podawany w bardzo wielu publikacjach.
Jeżeli wymieniam na swojej stronie okręt RP – monitor „Warszawa”, to, idąc drogą praw autorskich, mam wymienić absolutnie wszystkie publikacje, gdzie ta nazwa się pojawiła ?
Przecież, to czysty absurd.
Idąc dalej, nie powinienem jej w ogóle wymieniać, bo coś tam sobie przywłaszczam.
Reasumując, nie ma szans na publikowanie czegokolwiek
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Pisałeś o monitorze na podstawie jakiś opracowań. Jeśli wykorzytałeś jakieś informacje z każdej to należy wymienić wszystkie.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

MiKo pisze:Pisałeś o monitorze na podstawie jakiś opracowań. Jeśli wykorzytałeś jakieś informacje z każdej to należy wymienić wszystkie.
A, jak się powtarza to samo we wszystkich, to też mam to zrobić ?
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Jeśli informacja jest identyczna to, z pierwszej (opublikowanej) - IMHO
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

MiKo pisze:Jeśli informacja jest identyczna to, z pierwszej (opublikowanej) - IMHO

Jak Ty sobie to wyobrażasz. Mam porównywać daty wydania wszystkich ? :? Wyjdzie na to, że skoro nie natrafiłem na tę pierwszą, to nie mogę skorzystać, bo kto inny się obrazi i zarzuci mi plagiat albo, że ukradłem jego dobra intelektualne, bo on też o tym pisał.
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Spokojnie. Nikt Ci nie każe szukać. Możesz sobie wybrać dowolną, albo napisać wszystkie. Jeśli miałbym kilka, to ja bym wybrał pierwszą.
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Post autor: RyszardL »

OK :)
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1630
Rejestracja: 2004-06-29, 16:05
Lokalizacja: Kwidzyn (Powiśle)

Post autor: Grzechu »

Ciekawy temat...
A problem jest tak złożony, jak złożone i pokręcone jest samo prawo autorskie. Jak zwykle u nas - zamiast powiedzieć jasno i wyraźnie to zostawia się pole do interpretacji i... nadinterpretacji.
MiKo pisze:Faktycznie stało się to modne, a internet ciągle jest traktowany jako anonimowe ogólnodostępne źródło.
A jeżeli na stronach nie ma wyraźnie oznaczonego kopyrajtu ani innych zastrzeżeń? Jeśli nie można skontaktować się z autorem strony? Jeśli gołym okiem widać, że na stronie informacje też są wzięte dosłownie z jakiegoś opracowania - oczywiście bez przywołania tegoż? A co z informacjami wyszperanymi na forach dyskusyjnych? Przecież user dzieli się swoją wiedzą przeważnie na podstawie dostępnych mu opracowań, przy czym często wcale ich nie przywołuje z tytułu i autora.
MiKo pisze:Inna sprawa to posiłkowanie się źródłami umieszczonymi w internecie na stronach pirackich. Czy podawać w artykule adres wunderwaffe.ru czy coś w tym guście
No tutaj to bez przesady. Przecież na wunderwaffe jest wszystko 'na żywca', więc to jak, jakby czerpało się z orginału i ów orginał można przywołać:)
MiKo pisze:Wreszcie chodzi poprostu o stronę techniczną nie sposób wymienieć kilkunastu adresów internetowych, bo się na to wydawca poprostu nie zgodzi...
He he... Wpisać do tekstu źródłowego można, najwyżej wydawca/redaktor to obetnie i to już nie Twoja wina.
MiKo pisze:co oczywiście nie jest żadnym wytłumaczeniem.
W jakimś sensie jest.
Gdy zapadnie pierwszy wyrok, to będzie i precedens, i wykładnia;)
MiKo pisze:Zawsze to lepsze niż nie na pisać nic, jak to jest w zwyczaju niestety niektórych szanowanych magazynów :D
Będę zgadywał - MSiO? :)
Jedno, czego mi tam brakuje, to właśnie bibliografia... Ale ponoć taka jest linia programowa redakcji - ma być popularnie, bez roszczenia sobie pretensji do naukowości.

Poza tym jak dla mnie potrzebne jest zdroworozsądkowe podejście!
(Moje powyższe komentarze w żaden sposób nie wywołują MiKo 'do tablicy'!)
stajek
Posty: 227
Rejestracja: 2005-10-31, 21:58
Lokalizacja: Sulechów

Post autor: stajek »

Jeszcze większym problemem jest napisanie pracy naukowej na temat. Praktycznie 90 % opracowań dotyczących tematu nie spełnia wymogów pracy naukowej, a na czymś trzeba się podpierać. Dostęp do źródeł w kraju prawie żaden tyle co miłośnicy pozbierali, bądź zostało opracowane i wydane. I co mam zrobić w sytuacji kiedy wykorzystuje dane "dzieło" a ono nijak nie spełnia wymogów. Bo przecież ixiński nie konstruował danej jednostki i nie wie u podstaw tego co opisał, a odnośników nijak nie znajdziesz. Nic tylko zapłakać.
Artyleria Bóg Wojny
Napoleon7

Post autor: Napoleon7 »

Zdarza mi się publikować w MSiO i nie sądzę, aby załączanie bibliografii do artykułu było konieczne (przy tym profilu pisma). Natomiast konieczne są według mnie przypisy, które właściwie bibliografię (najwazniejsze pozycje) powinny zawierać. Nie chcę powiedzieć, że w ten sposób "przemycam" bibliografię - po prostu uważam że tak też jest dobrze. A uwagę AvM (nawiasem mówiąc - pozdrawiam) uważam za jak najbardziej słuszną. Tak naprawdę, to w ogóle nie lubię siępowoływac na internet (chociaż niekiedy z niego korzystam i wiem, że mozna tam znaleźć dobre rzeczy) i chyba nigdy mi się to nie zdarzyło. Na internet, moim zdaniem, powołać się można "posiłkowo", nie powinno to jednak być główne źródło informacji, co sie jednak - niestety - dośc często zdarza.
Awatar użytkownika
sebian
Zwycięzca QUIZ-u FOW
Posty: 437
Rejestracja: 2004-03-20, 19:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sebian »

RyszardL pisze: Jeżeli wymieniam na swojej stronie okręt RP – monitor „Warszawa”, to, idąc drogą praw autorskich, mam wymienić absolutnie wszystkie publikacje, gdzie ta nazwa się pojawiła ?
Przecież, to czysty absurd.
Idąc dalej, nie powinienem jej w ogóle wymieniać, bo coś tam sobie przywłaszczam.
Reasumując, nie ma szans na publikowanie czegokolwiek
Nazwa monitora nie jest objęta prawami autorskimi. Możesz jej używać w opracowaniach do woli i nie musisz podawać żadnych źródeł. Z bibliografią to jest tak, że jej podanie podnosi rangę Twojego opracowania. Wynika z niej, że nie opierałeś się na suficie, tylko na konkretnych autorach i ich dorobku.
Przypisy powinno się stosować w przypadku konkretnych zapożyczeń, czy też odwołań (piszesz na przykład o jakimś przezbrojeniu i opierasz się na konkretnej pracy jakiegoś autora, bo inni o tym nie np. nie wspominają - powinieneś napisać co to za praca i nazwisko autora). W szczególności trzeba je podawać, jeśli publikujesz jakieś rewelacje, wcześniej nieznane lub o nowym oddźwięku - a które zostały odkryte przez inną osobę.

Naruszenie praw autorskich będzie w przypadku, jeśli ktoś przepisze czyjś tekst, zamieści rysunki, fotografie - nie podając źródła i bez zgody autora.
ODPOWIEDZ