Trałowce francuskie

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
jareksk
Posty: 1678
Rejestracja: 2004-01-14, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Trałowce francuskie

Post autor: jareksk »

Z poduszczenia Mcwatta jako zaczyn do dyskusji: minimalna ilość informacji o służbie, brak zdjęć i na dodatek dwie nazwy tej samej klasy Elan czyli Commandant Bory. A rysunków to już chyba się nie obejrzy :? O trałowcach innych krajów multum o Francuzach prawie zero. Jakie przyczyny ?
Fax et tuba
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Ponoć nie były nigdy właściwie wykorzystywane jako trałowce, bardziej jako okręty eskortowe (mówię o tym konkretnym typie). Nie mogę znaleźć żadnego rysunku, zdjęć jest niewiele i część słaba. Czy była jakaś publikacja po polsku na ich temat? Może ktoś ma namiary na jakieś publikacje albo chociaż jakiś skanik mógłby zrobić?
O Francuzach w ogóle jest mało wiadomości, a już o mniejszych jednostkach to totalne dno (przynajniej w j. polskim).
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Wygląda na to, że Francuzi w początkach IIWŚ nie mieli trałowców.
Okręty typu ELAN i CHAMOIS były raczej korwetami wyposażonymi w urządzenia trałowe, ale - jak pisze Conway - nigdy nie były używane jako trałowce.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

No właśnie na to wygląda... Ale wykorzystywali sporo trawlerów jako trałowce, niestety w Conwayu są wymienione tylko z liczby. est tam też wzmianka o wykorzystaniu 15 jachtów. Czy ktoś wie co to były za okręty i do czego używali ich Francuzi?
Marek S.
Posty: 674
Rejestracja: 2004-07-06, 15:21
Lokalizacja: Węgierska Górka k/Żywca

Post autor: Marek S. »

jakieś sylwetki były zamieszczone w Weyersie przed i po wojennym.
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Tak samo w Les flotte de combat z lat 1938-1960 (te pierwsze lata gorsze, bo mniejszy format, potem w I połowie (?) lat 40. przeszli ja leżący układ A4. Cos chyba jest po bibliotekach CMM, CBW, trochę mają tez koledzy (Adam, Tadeusz,...)
Andrzej J.
Ostatnio zmieniony 2004-09-05, 13:56 przez Andrzej J., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

W Weyersie 1940 jest rysuneczek, niestety malutki i bardzo niedokładny. Powojennego nie widziałem, może są tam lepsze rysunki.
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Dla zainteresowanych wysyłam rysunek ELAN
Obrazek
i jeszcze okręt tego typu w służbie niemieckiej, SG-16
Obrazek
Sami Francuzi sklasyfikowali te okręty jako: "avisos-dragueurs", czyli na nasze chyba najbardziej trafne będzie : eskortowiec-trałowiec". Faktycznie nic mi nie wiadomo o użyciu tych okrętów jako trałowców. Za to jako eskortowce odnosiły nawet pewne sukcesy. Np. "La Curieuse" zatopił przez taranowanie włoski OP "Provana"
Pozdrowionka
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Post autor: mcwatt »

Dzięki serdeczne Stryju! :) A tu jeszcze zdjęcie Cmd Duboc:
Obrazek
Z tego co wiem okręty tego typu były przezbrajane w WBryt (te należące do WFr) - to chyba podwójna 102 brytyjska?
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Faktycznie, wygląda to na Mk.XVI. A na rufie jakieś Oerlikony. Może ktoś ma jakieś bliższe dane o przezbrojeniu ELAN-ów w GB ???? A tak przy okazji szukam też jakichś informacji na temat przezbrojenia (dozbrojenia ??) typu LA MELPOMENE w GB.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Takie tam znalazłem u siebie na kompie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Andrzej J.
Posty: 1094
Rejestracja: 2004-01-06, 02:19
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Andrzej J. »

Tak jak awiza kolonialne miał wygladac - wg jednej z kilku koncepcji - ORP Gryf (dwukominowy, niczym mini-Pluton).
A może plany modelarskie fr. trałowców były w latach 50.-70. w "La Modele Reduit de Bateaux"?
Andrzej J.
Awatar użytkownika
stryju68
Posty: 117
Rejestracja: 2004-06-29, 17:19
Lokalizacja: Kłodzko

Post autor: stryju68 »

Piękne fotki MiKo. Nie masz może jakiegoś rysunku tych "aviso-colonial" typu BOUGAINVILLE ??
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Post autor: MiKo »

Ja nie mam. Rysunki może były w japońskiej serii SofW o French Navy, ale jak ją miałem to kserowałem tylko "większe sztuki" czyli do niszczycieli... spróbuję się spytać
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

Obrazek

Obrazek
karolk

Post autor: karolk »

ładne okręty, oryginalne i ciekawe jak bardzo użyteczne, bo sądząc po fotkach, niezbędne wręcz
ODPOWIEDZ