ORP ISKRA (pierwsza)

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

ORP ISKRA (pierwsza)

Post autor: Marek T »

1. Czy ktokolwiek wie, gdzie złomowano pierwszą ISKRĘ?
Odbyło się to prawdopodobnie w 1978 roku (data mile widziana ...) - ale nigdzie nie ma informacji o miejscu pocięcia.

2. Wikipedia podaje, że maszty z ISKRY trafiły do "klubów żeglarskich": czy ktoś może powiedzieć coś więcej? Podobno jeden z nich stał na terenie jednostki w Helu.

3. Po skreśleniu z czynnej służby ISKRĘ postawiono (gdzie? - czy w VII Basenie?) jako koszary dla Szkoły Podchorążych MW. Czy otrzymała wówczas oznaczenie BK?

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

Z tego co inni pisza to jednostka cumowala w basenie 3 i mieszkali na niej kadeci SCh MW. Co do nazwy to czy w przypadku oficjalnej zmiany uroczyste opuszczenie bandery jak i proporca mialo odbyloby sie dopiero 26 XI 1976 roku?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Skąd w Basenie VII? Przecież to teren Stoczni im. Komuny Paryskiej... Zresztą Basen III też nie znajduje się na obszarze portu wojennego... Chyba że coś namieszane z numeracją?
Awatar użytkownika
miczman
Posty: 551
Rejestracja: 2005-12-29, 17:54
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: miczman »

Mozliwe, przeciez napisalem ze to inni tak pisza a nie ja :P Chyba ze marwoj ma jakas swoja numeracje ale raczej watpie, moim zdaniem bylby zbyt duzy balagan.
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

I tak można się było zakręcić... inna numeracja była przed wojną, inna krótko po wojnie... a końcu przyjęto (i do dziś się stosuje) numerację wprowadzoną chyba przez Niemców (względnie tuż przed wybuchem wojny) :?

W każdym razie, port wojenny to zasadniczo baseny bodaj VIII-XI.
Adam
Posty: 1758
Rejestracja: 2005-09-06, 12:58

Post autor: Adam »

O ile się nie mylę, to była chyba tu dyskusja, gdzie jasno dowiedziono, że Iskrę złomowano w Świnoujściu. Były nawet zdjęcia. Miało to chyba miejsce gdzieś w rejonie Mulnika.

Tu jest ten wątek: http://fow.aplus.pl/forum/viewtopic.php ... anie#23163

Przy czym, z innych źródeł słyszałem o okolicach Mulnika, ale to nie musi być prawda.
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

Adam pisze:... jasno dowiedziono, że Iskrę złomowano w Świnoujściu ...
Adamie, wielkie dzięki. Zapomniałem o tym wątku, a jak szukałem po Forum, to jakoś mi umknął.
A może jakaś fotka?

Co do gdyńskich basenów: mam niejasne wrażenie, że widziałem ją obok BK-5 (czyli GRYFA), naprzeciw Stoczni im. Komuny Paryskiej. Ale może jest to jakieś wspomnienie nabyte, a nie rzeczywiste?
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4480
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Post autor: pothkan »

Marek T pisze:Co do gdyńskich basenów: mam niejasne wrażenie, że widziałem ją obok BK-5 (czyli GRYFA), naprzeciw Stoczni im. Komuny Paryskiej. Ale może jest to jakieś wspomnienie nabyte, a nie rzeczywiste?
No to byłby Basen VIII? Tam gdzie dziś stają fregaty?
APawlak
Posty: 28
Rejestracja: 2004-10-24, 16:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: APawlak »

We wrześniu 1977 r. Iskra cumowała w basenie VIII, pomiędzy okrętami ratowniczymi. Podobnie rok i dwa lata później. Wiem o tym z własnych obserwacji, stąd odstępy coroczne.
ODPOWIEDZ