Rzeź w Maladze - za wolność naszą i waszą

Okręty Wojenne do 1905 roku

Moderatorzy: crolick, Marmik

Admiral Byng
Posty: 101
Rejestracja: 2009-03-18, 10:41

Rzeź w Maladze - za wolność naszą i waszą

Post autor: Admiral Byng »

W tygodniku "Newsweek" (Polska) Nr10/2010 z dnia 3 marca 2010 r. zawarto artykuł Andrzeja Krajewskiego "Za niewolę naszą i waszą". Artykuł zawiera opisy krwawych epizodów z walk wojsk polskich w Hiszpanii w 1809-10 roku. Między innymi jednostki nasze wzięły udział w szturmie Malagi, bronionej przez Hiszpanów z niesłychanym poświęceniem. Jak wspominał uczestnik walk z polskiej strony Broecker "uzbrojeni mieszkańcy walczyli na ulicach, a z okien domów rzucano na nas kamieniami lub palącymi się głowniami. [...] W tym czasie hiszpańscy powstańcy starali się ratować cywilów, ładując ich na okręty cumujące w porcie. Piechota nasza strzelała do okrętów napełnionych mężczyznami, kobietami i dziećmi, a ułani nacierali i kłuli pikami uciekających w łodziach, rzucając się za niemi przy porcie w morze".
Autor relacji nie podaje niestety żadnych "okrętowych" (statkowych?) szczegółów. W związku z czym pozwalam sobie zapytać, czy źródła dotyczące historii hiszpańskiej marynarki wojennej (handlowej?) odnotowują ten epizod. Czy nasi dzielni chłopcy zdobyli lub zniszczyli jakieś hiszpańskie jednostki? Czy znane są ich nazwy? Sprawa powinna być dość znana, gdyż ww. Broecker podaje, że po masakrze na drodze do portu pozostało jakieś 600 zwłok. Mężczyzn, kobiet i dzieci. I leżały na ulicach przez dni 6.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

W Maladze w 1864 roku zostal zaaresztowany "polski" rajder PRINCESS z uzbrojeniem , itd. Moze to byle przyczyna niechetnego stosunku do Polakow :-(
Marek T
Posty: 3270
Rejestracja: 2004-01-04, 20:03
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek T »

PRINCESS w lutym 1864 (podobno nosił nazwę KILINSKI), a jeszcze w styczniu tego roku FLORIDA (ponoć nazwany KOSCIUSZKO). Ale myślę, że był to raczej skutek działania rosyjskiego wywiadu, który dość skutecznie - jak mi się wydaje - śledził nasze poczynania na morzu.
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Marek T pisze:PRINCESS w lutym 1864 (podobno nosił nazwę KILINSKI), a jeszcze w styczniu tego roku FLORIDA (ponoć nazwany KOSCIUSZKO). Ale myślę, że był to raczej skutek działania rosyjskiego wywiadu, który dość skutecznie - jak mi się wydaje - śledził nasze poczynania na morzu.


Nie nosil, nazwyal sie zawsze "Princess" byl pod bandera byrtyjska, Byl to maly parowiec. Nie ma go nawet Lloydach :-( Niedlugo bedzie o nim i innych artykul w MSiO (znaczy w tym roku).
Krzysztof Gerlach
Posty: 4455
Rejestracja: 2006-05-30, 08:52
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Krzysztof Gerlach »

Jerzy Pertek twierdził, że Princess zawinął najpierw do Ferrol, potem do Vigo, czyli dwóch innych portów hiszpańskich. Został zatrzymany dopiero w Maladze nie na skutek nieprzychylnej postawy mieszkańców, a dlatego że tymczasem poseł rosyjski w Madrycie, książę Wołkoński, zawiadomił Hiszpanów o ładunku Princess i zasugerował jego ewentualne przeznaczenie – atak na państwo papieskie lub wsparcie hiszpańskich ruchów separatystycznych. Bowiem na pokładzie było 13-14 armat lądowych, 150 karabinów i 150 rewolwerów, 400 szabel, 13 pak z rakietami Congreve’a, 40 skrzyń z pociskami, 44 beczki prochu. Po ponad czterech miesiącach Hiszpanie zwolnili zresztą załogę Princess, a potem i sam statek.
Ale to ciągle bez związku z oryginalnym pytaniem.
Krzysztof Gerlach
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 254
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Andrzeju, zaintrygowałeś mnie tym zdaniem o artykule w MSiO. Czy możesz powiedzieć coś więcej, czy mam cierpliwie czekać do czasu publikacji?
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Kazimierz Zygadło pisze:Andrzeju, zaintrygowałeś mnie tym zdaniem o artykule w MSiO. Czy możesz powiedzieć coś więcej, czy mam cierpliwie czekać do czasu publikacji?
A co mam powiedziec ?
Awatar użytkownika
Kazimierz Zygadło
Posty: 254
Rejestracja: 2004-07-29, 19:05
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Kazimierz Zygadło »

Czy artykuł będzie o jednostkach zakupionych w czasie powstania z zamiarem uzbrojenia i wysłania do działań przeciwko rosyjskiej żegludze na Morzu Czarnym?
"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

O wszstykim!
ODPOWIEDZ