sojusz militarny ze Szwecją ?...

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
polsteam
Posty: 1552
Rejestracja: 2005-09-16, 21:03
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

sojusz militarny ze Szwecją ?...

Post autor: polsteam »

http://www.radiogdansk.pl/?a=news&id=58890

taki sojusz musiałby się zapewne opierać głównie na działaniach marynarki wojennej?... czy niekoniecznie?...





01.02.11 [05:06]

Militarny sojusz Polski ze Szwecją ?

Szwedzi i Polacy prowadzą intensywne rozmowy w sprawie współpracy wojskowej. Jest to odpowiedź na zbrojenia Rosji, która zakupiła ostatnio cztery duże okręty desantowe klasy Mistral- ujawnia portal wybrzeze24.pl i "Gazeta Gdańska"
"Prowadzimy rozmowy w sprawie współpracy militarnej z Polską, ale w tej chwili nie jesteśmy w stanie podać szczegółów" – usłyszeli reporterzy w Ambasadzie Szwecji w Warszawie. Robert Rochowicz z Ministerstwa Obrony Narodowej potwierdził, że prowadzone są rozmowy, ale również nie był w stanie udzielić nam więcej informacji.
Ewentualny sojusz będzie historyczną zmianą w polityce zagranicznej Szwecji, która od prawie dwustu lat jest krajem neutralnym. Jednak zmianę nastawienia Sztokholmu widać było już na początku stycznia, kiedy Szwedzi z niepokojem komentowała zbrojenia Moskwy. – Zakup okrętów przez stronę rosyjską ma poważne polityczne i militarne konsekwencje w regionie Morza Bałtyckiego – zapewniał wtedy na łamach szwedzkich mediów Mikael Oscarsson, członek Komitetu Obrony szwedzkiego parlamentu.
 
Co spowodowało nagłe zbliżenie obu krajów? W zeszłym tygodniu Rosja podpisała umowę na zakup od Francji czterech dużych okrętów desantowych klasy Mistral. Rosjanie planują też kupić dwa kolejne statki. Nieoficjalnie mówi się także o tym, że Paryż - wraz z okrętami - sprzedał ich specyfikację technologiczną, co pozwoli Rosjanom na budowę kopii Mistrala.
Transakcja odbyła się pomimo wielu protestów ze strony krajów należących do NATO. Przed finalizacją transakcji przestrzegał m.in. Waszyngton, uznając ją za zły sygnał dla krajów basenu Morza Bałtyckiego.
 
Eksperci nie mają wątpliwości, gdzie wykorzystywane będą okręty. – Mistrale nie nadają się do desantów w odległych rejonach świata. Świetnie powinny za to sprawdzić się w działaniach na obszarze basenu Morza Bałtyckiego – uważa Kacper Rękawek, ekspert ds. stosunków międzynarodowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
To nie pierwsza militarna prowokacja Moskwy skierowana w kierunku krajów nadbałtyckich w ostatnim czasie. W maju 2010 roku portal Wikileaks poinformował o umieszczeniu taktycznych głowic nuklearnych w obwodzie kaliningradzkim, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla państw sąsiadujących, w tym Polski.
Nie wiadomo jeszcze, na czym dokładnie miała by polegać współpraca militarna między Szwecją a Polską. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej nie udzieliły jeszcze informacji na temat prowadzonych rozmów.

[wybrzeze24.pl]
ODPOWIEDZ