Flaga Krolestwa Polskiego

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6845
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Flaga Krolestwa Polskiego

Post autor: AvM »

Jaka flage nosily statki Krolestwa Polskiego od rozbiorow do 1863 roku ?

Nie wiedzialem gdzie to wstawic :-(
Awatar użytkownika
pothkan
Posty: 4577
Rejestracja: 2006-04-26, 23:59
Lokalizacja: Gdynia - morska stolica Polski
Kontakt:

Re: Flaga Krolestwa Polskiego

Post autor: pothkan »

Jedyna znana bandera z tego okresu to krzyż św. Andrzeja z polską chorągwią w kantonie:

Obrazek

Wiadomo o niej tyle:
- ponoć w latach 1784-87 nosiły ją statki Kompanii dla Handlu Wschodniego (Prota Potockiego), kursujące z Chersonia na M. Czarne i Śródziemne; wzór powstał dlatego że tylko statki rosyjskie i austriackie mogły (nie licząc tureckich) przepływać przez Cieśniny, więc zmodyfikowano banderę rosyjską - osobiście nie wierzył bym w całość do końca, raczej myślę że statki Potockiego wywieszały "czystą" banderę rosyjską - szczególnie że handlową była nie z krzyżem, tylko w poziome pasy
- w 1815 została ustalona dla Królestwa, jako "flaga statków wojennych Królestwa Polskiego" lub "polska flaga morska" (co brzmi dość sensacyjnie, ale może po prostu wynikać z zapisu pozostającego martwą literą)
- ponoć w latach 1827-33 nosiły ją dwa "paropływy" na Wiśle
- została zniesiona 12.4.1832 (http://www.vexillographia.ru/russia/polska.htm)

Czyli w sumie niewiele. Myślę, że bandera rosyjska upowszechniła się na Wiśle już jakiś czas przed Powstaniem Styczniowym, wraz z rusyfikacją administracji. Obstawiam najpóźniej lata 40. XIX wieku. Zresztą świadczy o tym ww. zniesienie już w 1832 roku. Poza tym, niektóre statki wiślane mogły wcale nie wywieszać bandery (lub tylko armatorską, co widać na rycinach przedstawiających parowce Zamoyskiego w latach 50.), co było chyba dość częste w żegludze śródlądowej. Ale, co dziwne, na niektórych rycinach jest "czysta" bandera z krzyżem św. Andrzeja, choć przecież to była bandera wojenna... Od lat 70-80. oczywiście powszechna jest flaga z poziomymi pasami.

Wszystko to może być pokłosiem tego, że w carskiej Rosji istniało wielce rozbudowane prawotwórstwo, niekoniecznie realizowane. Np. dla takiego Warszawskiego Jachtklubu w 1875 roku ustalono... sześć rodzajów różnych flag i proporczyków. Własne, odmienne proporczyki (tzw. fliugarki) miały też poszczególne okręty wojenne.

W Rosji kilka lat temu wydano ponoć solidną monografię bander rosyjskich, ale cena jest na tyle przegięta, że sobie podarowałem: http://www.ozon.ru/context/detail/id/3558267/, http://antikvariat.ru/military/3071/21394/
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6845
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Re: Flaga Krolestwa Polskiego

Post autor: AvM »

XSIAZE XEVERY ex ALBION byl statkiem morskim i mial stacjonowac w Gdansku
Zreszta potem zostal sprzedany do Krolewca.

Opis flagi jest w opisie pierwszych "prob" poslkich parowych statkow w Gdansku.
ODPOWIEDZ