Rysunki okrętów różnych flot

Okręty Wojenne lat 1905-1945

Moderatorzy: crolick, Marmik

Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

Aramonis pisze:
A gdzie deck blue na pokładach deskowanym na Pennsylvania w 1945?

R. Berger
Co prawda malowanie kolorków nie jest moją specjalizacją, ale przy kolorowaniu sprawdziłem takie kwestie i według wszelkich fotografii, po ostatniej modernizacji okrętu (np. wymiana radaru mikrofalowego Mk 8 Mod 3 na Mk 13 w dalocelowniku rufowym) powrócono do monolitycznego schematu wood teak.
Oczywiście nie wykluczam, że spardek mógł pozostać w kolorze blue...

http://www.navsource.org/archives/01/013800f.jpg

http://www.navsource.org/archives/01/013809.jpg
Awatar użytkownika
Aramonis
Posty: 23
Rejestracja: 2013-04-04, 13:05

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Aramonis »

Sugerowałbym po prostu podanie na rysunku daty (miesiąc i rok), bo każdy jeden rok dla okrętu w czasie II wojny to przecież czasem spore różnice w wyglądzie i wyposażeniu. Jeśli więc plan przedstawia "Pennsylvanię" pod koniec 1945 roku a najlepiej 1946, to ok. Jeśli już kolorujesz Sławek i puszczasz do publikacji, to nie ma tłumaczenia, że to nie Twoja specjalność. Tak mi się zdaje :wink:

Pozdrawiam!
R. Berger
Pozdrawiam!
R. Berger
Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

Aramonis pisze:Sugerowałbym po prostu podanie na rysunku daty (miesiąc i rok), bo każdy jeden rok dla okrętu w czasie II wojny to przecież czasem spore różnice w wyglądzie i wyposażeniu. Jeśli więc plan przedstawia "Pennsylvanię" pod koniec 1945 roku a najlepiej 1946, to ok. Jeśli już kolorujesz Sławek i puszczasz do publikacji, to nie ma tłumaczenia, że to nie Twoja specjalność. Tak mi się zdaje :wink:

Pozdrawiam!
R. Berger
W artykule jest jak trzeba - wyraźnie podpisałem, że sylwetka przedstawia okręt w swojej OSTATECZNEJ konfiguracji z KOŃCA 1945 r.
Pomimo więc, iż kolorki to nie moja profesja, a pisane artykuły i rysunki nie są dla modelarzy, staram się zwracać uwagę na takie sprawy.
MiKo
Admin FOW
Posty: 4041
Rejestracja: 2004-01-07, 09:02

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: MiKo »

Na tych fotkach z navsource powierzchnie wież (nawet te w cieniu) są jaśniejsze niż pokład. U Ciebie na rysunku jest odwrotnie ;)

Jak odróżniłeś antenę radaru Mark 13 od Mark 8 Mod 3 ?
Awatar użytkownika
Aramonis
Posty: 23
Rejestracja: 2013-04-04, 13:05

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Aramonis »

Sławku, z całym szacunkiem, ale OSTATECZNA konfiguracja to 1945? A co z wyglądem w 1946 roku albo po demolce na Bikini na koniec swojego "żywota" w 1948? Jakoś mi się tak wydaje, że OSTATECZNA konfiguracja trochę się różniła od Twojego planu. Nie było chociażby Oerlikonów, Boforsów i zamiast Seahawków powróciły w 1946 roku Kingfishery na katapultę... 8)

Pozdrawam!
R. Berger
Pozdrawiam!
R. Berger
Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

MiKo pisze:Na tych fotkach z navsource powierzchnie wież (nawet te w cieniu) są jaśniejsze niż pokład. U Ciebie na rysunku jest odwrotnie ;)

Jak odróżniłeś antenę radaru Mark 13 od Mark 8 Mod 3 ?
Z opisu zmian.
Nie musiałem nic analizować optycznie, bo z wyglądu anteny obu stacji są zwyczajnie nie do odróżnienia.
Ostatnio zmieniony 2013-04-09, 23:13 przez Sławek, łącznie zmieniany 3 razy.
Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

Aramonis pisze:Sławku, z całym szacunkiem, ale OSTATECZNA konfiguracja to 1945? A co z wyglądem w 1946 roku albo po demolce na Bikini na koniec swojego "żywota" w 1948? Jakoś mi się tak wydaje, że OSTATECZNA konfiguracja trochę się różniła od Twojego planu. Nie było chociażby Oerlikonów, Boforsów i zamiast Seahawków powróciły w 1946 roku Kingfishery na katapultę... 8)

Pozdrawam!
R. Berger
Tak, to jest ostateczna konfiguracja dla okrętu będącego w służbie czynnej.
Dalsze perypetie to już demobil i są poza oceną.
Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

.
Ostatnio zmieniony 2013-04-10, 19:32 przez Sławek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Aramonis
Posty: 23
Rejestracja: 2013-04-04, 13:05

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Aramonis »

Sławek pisze: Tak, to jest ostateczna konfiguracja dla okrętu będącego w służbie czynnej.
Dalsze perypetie to już demobil i są poza oceną.
Nie lepiej było napisać - stan na (powiedzmy) październik 1945, albo sierpień 1945? Po co od razu takie określenia OSTATECZNA, skoro i to co piszesz teraz nie jest prawdą, bo w służbie czynnej PENNSYLVANIA pozostawała do 29 sierpnia 1946 roku i znane są zdjęcia pokazujące jeszcze okręt w owym 1946 roku, nadal znajdującego się w służbie czynnej, bez Oerlikonów, części Boforsów i wież z armatami 127 mm a także z Kingfisherami na katapulcie. Nie jest to więc ani wersja ostateczna, ani wersja ostateczna okrętu będącego w służbie czynnej. Sławku, dobrze się czyta Twoje artykuły, ale zęby mnie bolą kiedy czytam wiele takich kategorycznych określeń nie podlegających dyskusji. Najbardziej drażniące mnie, jako czytelnika są Twoje sugestie przy niemal każdym pancerniku amerykańskim, że był to najprawdopodobniej najlepszy pancernik na świecie (w owym czasie czy jakoś tak). Wiesz, to tak, jakbyś pluł czytelnikowi w twarz zakładając totalny brak inteligencji. Baranowi takiemu jak ja, który czyta o "Nevada" czy "Pennsylvania" musisz wyraźnie powedzieć, że to były najlepsze pancerniki i już. Późniejsze "Big Five" też były najlepsze i tak dalej...

O jakości i kunszcie pisarskim autorów okrętowych moim zdaniem świadczy to, że potrafią tak napisać artykuł nawet o tych rzeczywiście najlepszych pancernikach, iż czytelnik sam wyciągnie właściwe wnioski na podstawie treści, bez wciskania mu wprost takich uragających zdań. Bez urazy, ale większośc cztelników czasopism okrętowych to jednak nie debile i coś niecoś wiedzą...

Pozdrawiam!
R. Berger
Pozdrawiam!
R. Berger
Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

"Pennsylvania" zakończyła służbę czynną praktycznie już podczas prac remontowych (po storpedowaniu), czyli 24 października 1945 r.
W czasie remontu podjęto decyzję o wycofaniu pancernika z linii i wszelkie prace wstrzymano.
Nie był to zatem już okręt w służbie czynnej w 1946 r., tylko demobil z nieukończonym remontem z poważnymi uszkodzeniami na linii wałów po torpedzie.
Czy uszkodzony okręt dogorywający kilka miesięcy w rezerwie po wstrzymanych pracach remontowych (pozbawiony w ich wyniku części uzbrojenia) to jest konfiguracja?
Bądźmy poważni...
Ja rozumiem, że pewne wydawnictwa się nie lubią wzajemnie, ale mnie nic do tego i nie dam się wciągnąć w tę dziecinadę.

Reszty nie komentuję i kończę temat.
W sprawach merytorycznych proszę kontaktować się ze mną via e-mail lub ew. priv.
Awatar użytkownika
Maciej
Posty: 2035
Rejestracja: 2004-10-21, 21:40
Lokalizacja: Puszczykowo
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Maciej »

Okręt w czynnej służbie nie jest "demobilem" jak to ująłeś.
Zgadzam się z Aramonisem nie tylko w tej kwestii.
Tytułem wtrącenia do ostatniej sentecji; temat uwag i wątpliwości dotyczących Twoich opracowań nie jest sprawą prywatną tak długo jak będą publikowane.

Pozdrawiam,
Maciej
Awatar użytkownika
Aramonis
Posty: 23
Rejestracja: 2013-04-04, 13:05

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Aramonis »

Sławek pisze:"Pennsylvania" zakończyła służbę czynną praktycznie już podczas prac remontowych (po storpedowaniu), czyli 24 października 1945 r.
W czasie remontu podjęto decyzję o wycofaniu pancernika z linii i wszelkie prace wstrzymano.
Nie był to zatem już okręt w służbie czynnej w 1946 r., tylko demobil z nieukończonym remontem z poważnymi uszkodzeniami na linii wałów po torpedzie.
Czy uszkodzony okręt dogorywający kilka miesięcy w rezerwie po wstrzymanych pracach remontowych (pozbawiony w ich wyniku części uzbrojenia) to jest konfiguracja?
Bądźmy poważni...
Ja rozumiem, że pewne wydawnictwa się nie lubią wzajemnie, ale mnie nic do tego i nie dam się wciągnąć w tę dziecinadę.

Reszty nie komentuję i kończę temat.
W sprawach merytorycznych proszę kontaktować się ze mną via e-mail lub ew. priv.
Jestem jak najbardziej poważnym człowiekiem, inaczej nie zabierałbym głosu na forum. Jestem tu nowym użytkownikiem, co nie znaczy, że młodym, zielonym i niedoświadczonym. Przez wiele wiele lat obserwowałem F.O.W. wychodząc z założenia, że nie ma sensu się rejestrować, wypowiadać, bo jakimkolwiek poglądem bym się nie podzielił, to zostanę "zjedzony" przez znawców i specjalistów z danej dziedziny. Doszedłem jednak w końcu do takiego wieku, że przestało mi to sprawiać różnicę.

Przykro mi, że na moje jak najbardziej życzliwe uwagi adresowane do osoby piszącej i publikującej artykuły, osoba ta zwija zabawki i idzie do "swojej piaskownicy" - bo chyba poniżej godności jest komentowanie jak najbardziej ŻYCZLIWYCH uwag mających na celu tylko jedno - wyższy poziom pracy twórczej.

Sławku, nie jestem niczyim wrogiem, na pewno nie Twoim i nie jestem też stronnikiem żadnych "pewnych wydawnictw", bo jestem tylko odbiorcą i czytelnikiem, który okrętami interesuje się już ponad 30 lat. Chciałem jedynie doprecyzować pewne drobiazgi, które moim zdaniem w publikacji powinny być ściślej określane i tyle.

Pozdrawiam!
R. Berger
Pozdrawiam!
R. Berger
Sławek
Posty: 862
Rejestracja: 2011-02-25, 01:10

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Sławek »

Skoro tak, to przyjmuję krytykę, bo co się będę...
Następnym razem zmienię wyraz "ostatecznej". :)

Pozdrawiam,
SL
shigure
Posty: 1242
Rejestracja: 2004-01-04, 21:35
Lokalizacja: szczecin

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: shigure »

Jestem jak najbardziej poważnym człowiekiem, inaczej nie zabierałbym głosu na forum. Jestem tu nowym użytkownikiem, co nie znaczy, że młodym, zielonym i niedoświadczonym. Przez wiele wiele lat obserwowałem F.O.W. wychodząc z założenia, że nie ma sensu się rejestrować, wypowiadać, bo jakimkolwiek poglądem bym się nie podzielił, to zostanę "zjedzony" przez znawców i specjalistów z danej dziedziny. Doszedłem jednak w końcu do takiego wieku, że przestało mi to sprawiać różnicę.

Wybacz że "skróciłem" Twą wypowiedź, ale ten wątek chciałem zacytować. Swego czasu też byłem w podobnej sytuacji i czego nei mogę sobie do tej pory na swój sposób wybaczyć- to położenie uszu po sobie. Bądź sobą, mów swoje i nie przejmuj się tym że ktoś wydaje Ci się tutaj "wielkim autorytetem". Zapewniam Cię że jak zauważyłem, naprawdę wielcy ludzie, którzy sobą coś reprezentują i posiadają naprawdę WIELKI zasób wiedzy będą Ci życzliwi i udzielą bardzo dużo wspaniałych rad. Sam to przeżyłem i dziękuję wszystkim tym którzy podzielili się w sposób "bezboleśny" swą wiedzą i doświadczeniem. :piwko:
Awatar użytkownika
de Villars
Posty: 2229
Rejestracja: 2005-10-19, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: de Villars »

Długo nic nie rysowałem, ale ostatnio mnie znów naszło, czego skromny efekt prezentuję poniżej ;) Jest to francuski pancernik Terrible z 1881 r. (7530 ton, 2x419, pb 508, 15 w.).
Załączniki
trrible.PNG
trrible.PNG (16.99 KiB) Przejrzano 8350 razy
Si vis pacem, para bellum
http://springsharp.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Marek-1969
Posty: 429
Rejestracja: 2009-07-18, 21:12
Lokalizacja: Bytom

Re: Rysunki okrętów różnych flot

Post autor: Marek-1969 »

w póżniejszym okresie art. głowną zamieniono na ..... 274 mm
ODPOWIEDZ