Romanowski dwójkarz ?

Wszelkie tematy związane z PMW

Moderatorzy: crolick, Marmik

Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Romanowski dwójkarz ?

Post autor: Grom »

W trakcie kwerendy natrafiłem na dość ciekawą rzecz. Z dokumentu wynika, że B.Romanowski był planowany do współpracy z wywiadem marynarki na placówce. I stąd moje pytanie. Czy Bolczo tak jak Kadulski był dwójkarzem ?
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Witam.

Ze zapytam,czy to dobrze czy żle ?
Ostatnio czytałem o majorze Zychoniu i mam mieszane odczucia .

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

dessire_62 pisze:Ze zapytam,czy to dobrze czy żle ?
Mogę jedynie odpowiedzieć, że nie wiem czy dobrze czy źle.
Awatar użytkownika
rak71
Posty: 220
Rejestracja: 2004-01-12, 08:58
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post autor: rak71 »

Na pytanie czy to dobrze czy źle, należy wcześniej się zastanowić co oznacza pojęcię dwójkarz. Czy przypadkiem na okres międzywojenny nie przenosimy naszych obecnych fobii rozpętanyh przez IPN oraz PIS?
Awatar użytkownika
dessire_62
Posty: 2028
Rejestracja: 2007-12-31, 16:30
Lokalizacja: Głogów Małopolski

Post autor: dessire_62 »

Dokładnie to miałem na myśli .
Awatar użytkownika
rak71
Posty: 220
Rejestracja: 2004-01-12, 08:58
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post autor: rak71 »

Czy naprawdę praca w wywiadzie wojskowym II RP jest taką negatywną czynnością, prawie jak działalność na rzecz obcych państw?
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

rak71 pisze:Na pytanie czy to dobrze czy źle, należy wcześniej się zastanowić co oznacza pojęcię dwójkarz.
No właśnie może zacznijmy od tego by określić co oznacza sformułowanie "dwójkarz". Kilku dwójkarzy w tej naszej marynarce było. Weźmy na ten przykład słynnego inowatora Kadulskiego. Ileż to naczytaliśmy się o tym, że ze swoimi teoriami naraził się Mohuczemu i potem zabrali go do KMW. Coś jakby Kadulski nie został zabrany do Warszawy w ramach potrzeb tylko raczej zaplanowych gierek KMW. De facto zabrali go do "dwójkarzy" gdzie miał być bardziej przydatny marynarce. Ja od razu przyznaję się, że nie wiem jaki ma wizerunek dwójkarz w/g PiS i IPN. Natomiast bardzo mnie zaciekawiła informacja o tym, że w ślad za Kadulskim właśnie Romanowski miał być zabrany z DOP do KMW na szkolenie i dalej wiadomo. Skoro jego nazwisko zostało wymienione to sam zainteresowany musiał o tym wiedzieć. Stąd pojawia się moje pytanie czy pracował dla II czy nie.
Awatar użytkownika
JB
Posty: 3083
Rejestracja: 2004-03-28, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: JB »

Powojenna Informacja MW określała Romanowskiego jako "dwójkarza" (z książki Piotra Semkowa - Informacja Marynarki Wojennej w latach 1945-1957).
JB
Awatar użytkownika
Grom
Posty: 405
Rejestracja: 2008-03-12, 00:15

Post autor: Grom »

JB pisze:Powojenna Informacja MW określała Romanowskiego jako "dwójkarza" (z książki Piotra Semkowa - Informacja Marynarki Wojennej w latach 1945-1957).
JB
Czy istnieją jakiekolwiek przesłanki by stwierdzić, że Romanowski mógl patrzeć na ręce Krawczyka ?
Awatar użytkownika
rak71
Posty: 220
Rejestracja: 2004-01-12, 08:58
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post autor: rak71 »

Tu rodzi się (przynajmniej u mnie) pytanie, czy dwójkarz = zdrajca lub marynarz 2-giej kategorii, takie odnoszę wrażenie, zwłaszcza po postach Groma :shock:
poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: poszukiwacz »

"Dwojkarz" było ciężką obelgą ... dla komunistów polskich (a może lepiej powiedziec w Polsce, bo przecież nie byli to tylko Polacy).
Bukowa
Posty: 338
Rejestracja: 2006-07-19, 15:54
Lokalizacja: Bukowa

Post autor: Bukowa »

Czyżby praca w "Dwójce" była jedynie walką z opozycją komunistyczno-socjalistyczną? :o
Pozdrowienia
Robert
poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: poszukiwacz »

Szanowny Bukowa a niby gdzie ja to napisałem? A może pomyślałem o tym, tylko niezdaje sobie sprawy?! ;) No dobra bez żartów. Mysle że w II RP inaczej podchodzono do pracy dla tajnych służb państwa polskiego, niż podchodzi sie teraz, po okresie PRL-u.
Bukowa
Posty: 338
Rejestracja: 2006-07-19, 15:54
Lokalizacja: Bukowa

Post autor: Bukowa »

Poszukiwaczu!
Po prostu określ czasookres, w którym "dwójkarz" był obelgą.
I tylko o to mi chodziło! :-D
Pozdrowienia
Robert
Awatar użytkownika
rak71
Posty: 220
Rejestracja: 2004-01-12, 08:58
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post autor: rak71 »

Czyli należy być pełnym podziwu dla Romanowskiego i Grudzińskiego, jeżeli pracowali w wywiadzie wojskowym (czyli byli dwójkarzami), a nie potępiać jak niektórzy.
poszukiwacz
Posty: 285
Rejestracja: 2004-10-03, 17:16
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: poszukiwacz »

Bukowa pisze:Poszukiwaczu!
Po prostu określ czasookres, w którym "dwójkarz" był obelgą.
I tylko o to mi chodziło! :-D
Pozdrowienia
Robert
Chyba sie nie rozumiemy. Moim zdaniem nie był obelga, po za środowiskiem o którym wspomniałem.
ODPOWIEDZ