Książki

czyli malarstwo, literatura, muzyka, szanty i... dowcip morski

Moderatorzy: crolick, Marmik

Emden
Posty: 759
Rejestracja: 2004-07-08, 15:22

Książki

Post autor: Emden »

Jakie ciekawe ksiązki marynistyczne znacie?
Co mozecie polecić na wakacje?
Awatar użytkownika
seawolf
Posty: 837
Rejestracja: 2004-01-04, 15:29
Lokalizacja: Poznan

Post autor: seawolf »

"Znaczy Kapitan" !!!
Czytam n-ty raz :lol:
maw
Posty: 101
Rejestracja: 2005-01-19, 11:03
Kontakt:

!

Post autor: maw »

Żelazne trumny - koniecznie
Awatar użytkownika
RyszardL
Posty: 2890
Rejestracja: 2004-05-18, 13:58
Lokalizacja: Perth, Australia

Re: !

Post autor: RyszardL »

maw pisze:Żelazne trumny - koniecznie

Nie znam :-(
Domyślam się jedynie, że tytuł wskazuje na katastrofy okrętów podwodnych :co:
http://www.flotyllerzeczne.aq.pl/
http://www.biuletyn2008.republika.pl
"Demokracja to najgorszy z ustrojów - rządy hien nad osłami" Arystoteles
Stary_Wraq_WMW

...i słusznie, bo jest co!!

Post autor: Stary_Wraq_WMW »

Ja miałem autentyczną frajdę, mogąc czytać niezłe rzeczy po niemiecku. Ostatnio są to dwie doskonałe książki pana H Schoena o GUSTLOFFie i o jego "armatorze", to jest Kadeefie.
Wiem, dla niektórych to lektura nie do przełknięcia - Hitler, nazizm itd - ale ten GUSTLOFF coś w sobie miał!

Z mojego podwórka: nie wiem na ile znae są Kolegom opowiadania Sir Arthura Conan-Doyle'a o Sherlocku Holmesie i jego przyjacielu doktorze Johnie H Watsonie. Ja znam je na wylot - przeczytałem wszystkie w oryginale, nie popuściłem też powieściom (a są cztery takowe!).

Zaraz, zaraz... czemu Wraq pisze o tym akurat TU?...

Ano TEMU, ŻE WŚRÓD 56 OPOWIADAŃ O PRZYGODACH HOLMESA JEST AŻ SZEŚĆ TAKICH, KTÓRE MAJĄ ZWIĄZEK Z MORZEM, W TYM TRZY ZE SPRAWAMI WOJENNOMORSKIMI!!!

Owe trzy opowiadania "wojennomorskie" to kolejno: THE NAVAL TREATY [TRAKTAT MORSKI], THE BRUCE-PARTINGTON PLANS [PLANY BRUCE PARTINGTONA] oraz HIS LAST BOW [WIELKI FINAŁ]. Kiedyś Pp. Redakcja MSiO [w osobie Pana Marka T.] nawet dostała "Plany Bruce Partingtona" w moim przekładzie z angielskiego, razem z pytaniem, na ile u podstaw tego opowiadania legła PRAWDA HISTORYCZNA?

Zainteresowanym mogę rzecz udostępnić - jest co poczytać, zwłaszcza fragment o super-głowie starszego brata pana H...

W ogóle jeśli chodzi o Pana CD, to wpisał on w opowiadania o Holmesie jeszcze jedną, fantastyczną rzecz - Klub Diogenesa z opowiadania "Grecki Tłumacz" [to instytuacja stworzona dla tych wszystkich ludzi w mieście, którzy nie pasują do innych klubów!]...

Ten i ów "recenzent" czasem pastwi się nad Sir ACD i jego parą, ale kochani - pomijając już wszystko inne: JAKAŻ TO CUDOWNA SZKOŁA ANGIELSKIEGO!!!

A właśnie: jak poznaliście angielski? Na czym go szlifowaliście? Ile znacie języków poza nim?

Ja nauczyłem się angielskiego praktycznie sam, niemieckiego nauczyła mnie Najmilsza Szkoła Świata - II LO im A. Mickiewicza w Słupsku, mieszczące się w stuletnim dziś Budynku przy ulicy ... Adama Mickiewicza 32/34. Rosyjski "poszedł za mną w świat" z mojej SP Nr 1 w Słupsku, niderlandzki zgłębiam całkowicie sam. Na razie starczy; z tymi dwoma pierwszymi językami jestem w domu w całym świecie...

Aha - lat temu piętnaście miałem okazję zostać "wyrzucony za burtę na pełnym oceanie": musiałem tłumaczować dla pewnego sympatycznego Duchownego, który wtedy właśnie, w lipcu 1990 roku, przyjechał z wizytą z Carlisle do Słupska. Miałem wtedy TYDZIEŃ na odświeżenie zastarzałej nieco angielszczyzny, ale dzięki temu ją złapałem!!!
Awatar użytkownika
Ksenofont
Posty: 2105
Rejestracja: 2004-12-27, 23:28
Lokalizacja: Praga

Post autor: Ksenofont »

Serię C.S. Forestera o Horatio Hornblowerze (łącznie z jego biografią autorstwa C.N Parkinsona).
Najlepsza literatura marynistyczna na świecie!
Polecam!
Ksenofont
Myślisz, że było zagrożenie, które im umknęło; problem, którego nie poruszyli; aspekt, którego nie rozpatrywali; pomysł, na który nie wpadli; rozwiązanie, którego nie znaleźli?!?
Obrazek
Awatar użytkownika
Jerry
Posty: 185
Rejestracja: 2005-02-05, 20:45
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jerry »

Leonard "Inkarnacja"
Z pozdrowieniami,

Jerry.
Stary_Wraq wmw

Ta "Inkarnacja" to coś o...

Post autor: Stary_Wraq wmw »

U-Bootach? Może o tym znanym przypadku Ecka i wymordowanej załodze PELEUSa??
Coś takiego obiło mi się o uszy, chociaż powieści nie czytałem. Aha: kto to był, ten "Leonard"? Gość na pewno już nie żyje, te jego powieści cieszyły się swego czasu wzięciem [pewnie dalej się cieszą?]...

Obecnie zaczytuję się w oryginałach GRASSA, szczególnie w MOIM STULECIU. Doskonała rzecz - kawał prawdy o naszych sąsiadach. Grass jest ostatnio na fali...

A czy pamiętacie taki wieloksiąg pana Peissona o linii nowojorskiej? CANOPE, VIRGINIA, Laurent, Derieu, Vox i kompania? Szkoda, że nasze Kochanieńkie Wydawnictwa zapomniały Pana Peissona, bo facet pisał nielicho.

Moje największe literackie wrażenie ostatnich lat to Grassowe "Idąc rakiem". Czuję się nieswojo, czytając, że ktroś zafascynowany postacią Wilhelma G potrafił ZABIĆ. Spoko - na pewno nie pójdę w jego ślady.

A z innej beczułki - co rusz powracam do PIKNIKU pod Wiszącą Skałą, tej książki pani Lindsay, w której w jednym z ostatnich zdań wspomina się "Mary Celeste". Dużo bym dał, by się dowiedzieć, co właściwie znaczy ta nazwa?...
W M Wachniewski
Posty: 181
Rejestracja: 2005-01-07, 13:05

Kto z Was pamięta...

Post autor: W M Wachniewski »

obie książki Paula Herrmanna?
Nazywały się - SIÓDMA MINĘŁA, ÓSMA PRZEMIJA i POKAŻCIE MI TESTAMENT ADAMA. Wydane w latach sześćdziesiątych, opowiadają historię staro- i nowożytnych odkryć geograficznych na morzach i lądach świata. Doskonałe źródło wiedzy, fantastyczna literatura. Dobrze by było, gdyby je tak wznowić w nowej Serii Ceramowskiej [gdzie przed laty wyszły] i w odpowiedniej dla nich szacie graficznej. Co Wy na to?...

Seria Ceramowska to wspaniały PIW-owski ciąg znakomitych ksiąg historycznych, zapoczątkowany swego czasu przez polską edycję książki C W Cerama o bogacg, grobach i o uczonych...
Secretary to Mr Davy Jones
Awatar użytkownika
mcwatt
Posty: 929
Rejestracja: 2004-01-16, 09:32
Lokalizacja: St Helens

Re: Kto z Was pamięta...

Post autor: mcwatt »

W M Wachniewski pisze: Seria Ceramowska to wspaniały PIW-owski ciąg znakomitych ksiąg historycznych, zapoczątkowany swego czasu przez polską edycję książki C W Cerama o bogacg, grobach i o uczonych...
Dobrze pamiętam tą książkę, fantastyczna! Od razu chciałem zostać archeologiem ;)
Awatar użytkownika
AvM
Posty: 6377
Rejestracja: 2004-08-03, 01:56

Post autor: AvM »

Z ksiazek ktore pamietam :
WRAKI
MEWKI
Nie pamietam autorow
AvM
W M Wachniewski
Posty: 181
Rejestracja: 2005-01-07, 13:05

Co do WRAKÓW...

Post autor: W M Wachniewski »

...to napisał je Janusz Meissner, a jest to opowieść osnuta podobno na kanwie wydobywania późniejszego "Dzierżyńskiego".
Secretary to Mr Davy Jones
karolk

Post autor: karolk »

kwadrans tenu skończył się film fabularny o kapitanie Hornblowerze na kabel1 w wersji niemieckiej :)
karolk

Post autor: karolk »

o czem na tej stronie http://acn.waw.pl/bs/literatura/miniatury/tygrys.htm traktuje pozycja "Nieuchwytny krążownik"?
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 220
Rejestracja: 2005-11-03, 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Toff »

Pewnie o dzielnych wojakach zza wschodniej granicy, bo okręt na okładce wygląda na krążownik klasy Mołotow (?).
ODPOWIEDZ